Сторінка
4
Вивчення умов залучення іноземних інвестицій в Україну показало, що іноземним інвесторам дуже важливо, щоб в країні-реципієнті були створені певні умови для їх діяльності. На підставі даних проведеного дослідження умов надходження іноземних інвестицій розроблена класифікація способів усунення перешкод прямим іноземним інвестиціям. У табл. 4 наведено чотири групи перешкод прямим іноземним інвестиціям і запропоновано заходи щодо їх усунення.
Серед заходів загального характеру першочерговими варто вважати наступні:
– стабільність політичної ситуації і довіра уряду;
– надійність інформаційного забезпечення;
– простір для дій приватного підприємництва;
– адекватне і прогнозоване оподаткування;
– правові гарантії і гарантії виконання договорів;
– скорочення ролі бюрократичного апарату управління, спрощення процедури видачі дозволів;
– ліберальний зовнішньоторговельний режим;
– можливість користування такими недорогими послугами інфраструктури, як електроенергія, вода, телекомунікації, транспортні шляхи, послуги тощо;
– відсутність контактів з кримінальними структурами.
Для усунення перешкод у надходженні іноземних інвестицій уряд намагається покращити умови для інвесторів. З цією метою приймаються закони, вносяться зміни і доповнення до чинних законодавчих актів. Передбачається, що іноземці матимуть можливість набувати права власності на землю.
У сучасних умовах в Україні необхідно проводити політику сприяння іноземним інвестиціям, обов’язкову для усіх державних установ, яка сприятиме зростанню довіри інвесторів і покращанню умов для процесу інвестування.
У сфері сприяння надходженню іноземних інвестицій в Україну пріоритетними на даному етапі економічного розвитку є такі питання: право власності на землю; організація роботи Агентства по сприянню іноземним інвестиціям, визначення його функцій; правове забезпечення; податкова система зниження зборів.
Як свідчить досвід західних країн, надходження іноземних інвестицій повинні сприяти розвитку економіки країни, оздоровленню платіжного балансу за рахунок поточних операцій, технологічному оздоровленню економіки, запровадженню досягнень науково-технічного прогресу.
Для створення сприятливого інвестиційного клімату та його стабілізації потрібен тривалий період часу, що сприятиме розвитку міжнародної інвестиційної співпраці, збільшенню надходження інвестицій із-за кордону та їх ефективному використанню.
Література:
1. Курс переходной екномики: Учебник для вузов / Под ред. акад. Л.Н. Абалкина. – М.: ЗОТ „Финстатинформ”, 1997. – С. 570.
2. Зрушення до ринкової економіки / За ред. Лутца Гофмана і Акселя Зідінберга. – К., 1997. – С. 225.