Сторінка
6

Дидактична гра як засіб формування комунікативних умінь і навичок розумово відсталих учнів на уроках географії

Таким чином , програма з географії в спеціальній школі передбачає використання значної кількості ігор під час уроків та практичних занять. Всі дидактичні ігри направленні на полегшення засвоєння розумово відсталими учнями програмового матеріалу з географії, розвитку їх пізнавальних можливостей, мотивації до навчання та зацікавленість предметом в цілому.

Рівень розвитку комунікативних вмінь розумово відсталих школярів Сумської спеціальної загальноосвітньої школи

Аналіз теоретичних даних з приводу комунікативного розвитку розумово відсталих школярів потребував практичного підґрунтя. З цією метою було проведене дослідження рівня розвитку комунікативних умінь учнів 8-го класу на базі Комунальної установи сумської спеціальної загальноосвітньої школи.

Під час дослідження були використанні такі методи:

- теоретичний аналіз загальної та спеціальної психолого-педагогічної і методичної літератури з проблеми розвитку комунікативних вмінь розумово відсталих учнів.

- педагогічні спостереження за учнями спеціальної школи, бесіди з педагогами , анкетування розумово відсталих школярів 8-го класу.

- кількісний та якісний аналіз отриманих даних.

- розробка анкети, дидактичних ігор.

Констатуючий етап експерименту передбачав визначення об'єктивних критеріїв та показників, на основі яких можна судити про рівень сформованості комунікативних умінь, необхідних для більш успішної соціалізації розумово відсталих дітей:

─ вміння приймати інформацію: увага до повідомлень вчителя і товаришів і стабільність процесу прийняття інформації;

─ вміння передавати інформацію: вміння передати думку, намір, прохання і повнота повідомлення;

─ вміння взаємодіяти з партнером в процесі спільної діяльності: спільне планування майбутньої діяльності, орієнтація на партнера і відсутність конфліктних ситуацій.

Аналіз психолого-педагогічної та спеціальної літератури дозволив виділити нам рівні сформованості комунікативних умінь у дітей з розумовою відсталістю:

─ високий рівень сформованості передбачає: самостійну і стійку актуалізацію процесу прийняття та передачі інформацію співрозмовника; адекватне планування майбутнього повідомлення і його усно-мовне втілення згідно з планом; готовність до взаємодії з партнером в процесі спільної діяльності; розвиненість перцептивного компонента, яка передбачає розуміння ставлення з боку іншого, здатність до виділення особистісних характеристик партнера; здатність до співпереживання;

─ середній рівень сформованості комунікативних умінь передбачає, що діти цієї групи, приймаючи і передаючи інформацію, потребують активізації з боку вчителя, допомоги у вигляді додаткових питань для конкретизації повідомлення; процес взаємодії в процесі спільної діяльності протікає успішно тільки з партнером добре знайомим і емоційно сумісним ; діти прагнуть вловити характер ставлення до себе, але при цьому часто завищують зовнішні оцінки; можуть правильно вловити емоційний стан іншого, але тонкі емоції не диференціюють. У всіх дітей цієї групи відзначені поодинокі симптоми дезадаптації у соціумі;

─ низький рівень сформованості комунікативних умінь передбачає, що дітям властива неуважність до повідомлення іншого, звідси сенс повідомлення вислизає від них, вони можуть висловити думку тільки за допомогою навідних питань; майбутнє повідомлення не планують, висловлювання носять ситуативно-імпровізаційний характер. У взаємодії не звертають уваги на партнера, або відмовляються працювати спільно; з конфліктів, які часто спалахують, виходять за допомогою дорослого; перцептивна сторона спілкування нерозвинена: діти неадекватно оцінюють емоції іншого. У всіх дітей цієї групи виявлено стан дезадаптації різного ступеня.

Таким чином для, для подальшого проведення дослідження виникла потреба у розробці анкети, з допомогою якої було виявлено рівень комунікативного розвитку в дітей 8-го класу Сумської спеціальної школи ( додаток 1).

Анкетування проводилось в два етапи: перше опитування було проведене в жовтні 2010 року, перед початком використання розроблених мовленнєвих ігор. Друге - в кінці лютого( після використання мовленнєвих ігор). В результаті були отримані такі результати:

Результати 1-го дослідження в 8-му класі

Ім’я учня

Розвиток словника

Культура мовлення

Розповідне мовлення

Мовленнєва ініціатива

Таня

2

3

1

1

Андрій

1

2

2

1

Владик

1

1

1

1

 

1

2

1

1

 

2

1

1

1

 

1

2

1

1

 

2

1

1

2

 

1

1

2

3

Середній бал

1.4

1.6

1.25

1.4

Таким чином, дослідження показало, що значна кількість дітей з розумовою відсталість не можуть самостійно виробити в себе комунікативні вміння на рівні, достатньому для успішного соціального контакту. Необхідно спеціальне педагогічне виховання зазначених умінь, їх цілеспрямоване формування різними прийомами і засобами, що і припускає розроблений нами комплекс ігор, впроваджений у навчально- виховний процес на уроках географії.

У ході проведеного дослідження, теоретична інформація, яка була висвітлена в пунктах 1-5, підтвердилася . Це зумовило необхідність розробки дидактичних ігор географічного змісту, які були б направленні на розвиток комунікативних умінь учнів спеціальної школи.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: