Сторінка
13
в процесі виступу можна зберігати зображення, отримані на певних етапах, і при необхідності, миттєво повертати їх на дошку;
можна створити гіперпосилання з одного файлу на другий – наприклад: аудіо-, відео-файли, Інтернет-сторінки;
використовувати інтерактивну дошку можуть вчителі, які не володіють комп’ютером на належному рівні;
Таким чином, інтерактивна дошка навіть при використанні тільки найпростішого встановленого програмного забезпечення дозволяє підготувати провести уроки на якісно новому рівні.
Інтерактивна або мультимедійна дошка об’єднала в собі комп’ютер, екран та проектор, наділивши їх новими дидактичними та технічними можливостями, пов’язаними з Інтернет-ресурсами (рис. 3.1.1).
Рис. 3.1.1. Загальний вигляд інтерактивної «електронної» класної дошки
Інтерактивна дошка у комбінації з мультимедійним проектором стає великим інтерактивним екраном, одним дотиком руки до поверхні якого, можна відкрити будь-який комп'ютерний додаток або сторінку в Інтернеті й демонструвати потрібну інформацію або просто малювати. Усе, що Ви намалювали або написали, програмне забезпечення інтерактивної дошки дозволяє зберегти у вигляді комп'ютерних файлів, роздрукувати, послати по електронній пошті, навіть зберегти у вигляді Web-сторінок і розмістити їх в Інтернеті. При роботі з інтерактивною дошкою учень засвоює інформацію не тільки через аудіальний і візуальний канали сприйняття, але й через кінестетичний канал, який майже не використовується в сучасній педагогіці.
До складу навчального комплексу входять:
– інтерактивна дошка Smart Board (чутливий до дотику екран);
– власне програмне забезпечення;
– персональний комп'ютер (настільний або переносний);
– мультимедійний проектор.
Інтерактивна дошка дає змогу викладачеві чи доповідачу поєднати два різні інструменти: екран для відтворення інформації і традиційну маркерну дошку. Інформація відтворюється на екрані за допомогою мультимедійного проектора, підключеного до того ж комп'ютера, а спеціальні ручки, інші тверді предмети чи палець руки можуть бути використані для написання на екрані тексту, проведення різних ліній та їх видалення електронною гумкою.
Чутливі властивості екрана дають змогу користувачеві дотиками до його поверхні переміщувати курсор і здійснювати функції лівої та правої миші. Дотик пальцем чи іншим предметом до поверхні дошки викликає такий же ефект, як звичне клацання лівою клавішею миші. Для того щоб відкрити, наприклад, будь – який додаток, треба натиснути пальцем один чи два рази на піктограму додатку. Напрямок переміщення курсору збігається з напрямком переміщення пальця.
Віртуальна екранна клавіатура, яка також входить до складу програмного забезпечення Smart Board, у разі необхідності може замінити звичайну. Не відходячи від дошки, можна швидко ввести текст або показати, як користуватися комп'ютерною клавіатурою.
Суттєвою перевагою комплексу Smart Board є те, що його програмне забезпечення дає змогу одним дотиком пальця відкрити будь – який комп'ютерний додаток чи сторінку в Інтернеті, продемонструвати заздалегідь створений матеріал чи просто щось намалювати, зберегти тільки що створене у вигляді комп'ютерного файлу, роздрукувати, відправити чи розмістити в Інтернеті тощо. дуже важливим для навчання є також те, що створення об'єктів та їх редагування можна здійснювати безпосередньо в додатках Word, Excel, Power Point та ін., а весь процес роботи на екрані можна записати у відеофайл, потім за допомогою універсального програвача відтворити на екрані або на моніторі комп'ютера.
В законі України «Про освіту» зазначено, що метою освіти є всебічний розвиток людини як особистості та найвищої цінності нашого суспільства. Звідси випливає одне з основних завдань школи: поліпшення якості навчання, виховання і розвитку учнівської молоді.
Щоб досягти цього слід постійно вдосконалювати зміст освіти, методи, форми і засоби навчання. Серед них важливе місце належить технічним засобам навчання (ТЗН). Про значення ТЗН в навчально-виховному процесі свідчать такі факти. Для розпізнавання раніше невідомого предмету людині потрібна така кількість часу:
– при словесному описуванні предмета – 2,8 с.;
– при показі предмета на чорно-білому фото – 1,2 с.;
– при показі предмета на кольоровому фото – 0,9 с.;
– при показі предмета засобами кіно і телебачення – 0,7 с.;
– при показі предмета в натурі – 0,4 с.
Учні пізнають навколишній світ за допомогою всіх сенсорних органів чуття. Проте, основними каналами отримання інформації є зорові аналізатори. Сенсорна система «вухо-мозок» пропускає за секунду 50 одиниць інформації, а система «око-мозок» – 500 одиниць інформації за секунду. Тому невипадково, що 90 відсотків всієї інформації учні отримують за допомогою зору, а 10 відсотків за допомогою слуху.
Вже 8 років, як перші інтерактивні «електронні» дошки типу SMART Board появились в українських школах на уроках інформатики. У світового лідера з освіти – Великобританії – 73% всіх класів мають інтерактивну класну дошку типу SMART Board, в США – 40%, в Мексиці – 30%, в Португалії – 30%, в Іспанії – 25%, в Німеччині та Росії – 10%, в Україні – 2% .
Розмір зображення на інтерактивній дошці типу SMART Board по діагоналі складає 195,6 см, що відповідає всім ергономічним вимогам тексту з першої і останньої парти в класі.
В склад інтерактивної дошки входить власна операційна система та прикладне програмне забезпечення SMART Notebook 11, також дошка працює як другий (проекційний) дисплей підключеного до неї комп’ютера викладача.
Для використання в процесі викладання курсів алгебри функцій в загаль-ноосвітній школі з застосуванням інтерактивної дошки типу SMART Board в дипломному проекті розглянутий професійний математичний пакет фірми Microsoft для загальноосвітньої школи Microsoft Mathematics 4.0.
Microsoft Mathematics 4.0 (випущений фірмою Microsoft з 11 січня 2011 року як безкоштовний програмний продукт) – це спеціальний калькулятор для розв’язання математичних задач, візуалізації двомірних та трьохмірних графіків. Інструмент не можна порівнювати з можливостями професійних англомовних графічних пакетів Maple або Mathematica, але він є надзвичайно корисний для процесу навчання математики в загальноосвітній школі.
Особливостями застосування програмного комплексу Microsoft Mathematics 4.0 в загальноосвітній школі на комп’ютерних робочих станціях у комплексі з інтерактивною класною дошкою типу SMART Board є наступне:
Наявність планшетної технології набору всіх алгебраїчних виразів та виконання всіх дій дотиком пальця чи світовим лазерним пером до спеціальної «калькуляторної» клавіатури інтерфейсів управління;
Наявність планшетної технології набору всіх алгебраїчних виразів та виконання всіх дій дотиком пальця (для планшетів з ОС Windows 8), або застосування маніпулятора «миш» для звичайних комп'ютерів при роботі з спеціальною «калькуляторною» клавіатурою оконних інтерфейсів управління;
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Сучасні системи професійного навчання
Освіта в Китаї
Наступність у формуванні природничих знань у дітей дошкільного і молодшого шкільного віку
Використання елементів стилізації форм рослинного і тваринного світу у розвитку навичок декоративно-орнаментального малювання учнів початкових класів
Формування культури мовлення молодших школярів під час вивчення рідної мови