Сторінка
10
Педагогічне спостереження проводилося з метою визначення впливу на туристсько-спортивну підготовку майбутніх організаторів туристської роботи впровадженого в моделі підготовки, уточнення змісту туристсько-спортивної підготовки, відповідність об’єму та інтенсивності навантажень, інтервалів відпочинку в процесі спортивного тренування та під час проведення спортивних категорійних походів і змагань. Під час дослідження зверталась увага на індивідуально-типологічні особливості студентів, реакцію організму на задані фізичні навантаження, підбір оптимальних навантажень відповідно до туристсько-спортивного досвіду студентів. Узагальнені результати наших педагогічних спостережень пропонується використати при впровадженні у навчальний процес майбутніх організаторів туристської роботи розробленої моделі туристсько-спортивної підготовки.
Педагогічний експеримент
Педагогічний експеримент включає в себе методику, що спрямована на визначення туристсько-спортивної підготовленості майбутніх організаторів туристської роботи з туризму в процесі однорічного навчання студентів V курсу - спеціальності "фізичне виховання".
Педагогічний експеремент проводився в рамках впровадженої в ІФК моделі професійної туристсько-спортивної підготовки спеціалістів з "Фізичного виховання". Протягом одного навчального року проводилась апробація методики з туристсько-спортивної підготовки студентів спеціалізації "ОРТ".
Згідно змісту туристсько-спортивної підготовки майбутніх фахівців з туризму, були проведені спортивні походи І-ІІІ категорій складності у кількості 12 та 8 відповідно по території Карпатських, Кримських гір та Сумської області.
Також в рамках річного експеременту студенти протягом цього терміну брали участь в змаганнях з пішохідного, водного, лижного туризму та спортивного орієнтування і у суддівстві змагань з видів спортивного туризму.
Дослідження були проведені в Інституті фізичної культури Сум ДПУ ім.А.С. Макаренка. У дослідженнях взяли участь 14 студентів 5 курсу спеціальності "ФВ" і спеціалізації "ОРТ".
Перший етап - вивчення та аналіз науково-методичної і спеціальної літератури, побудова програми досліджень.
Другий етап - педагогічний експеримент дослідження впровадженої методики туристської підготовки на п’ятому курсі студентів "фізичне виховання" спеціалізації "ОРТ".
Третій етап - обробка експериментальних даних, теоретико-методичне обґрунтування основ методики туристсько-спортивної підготовки майбутніх організаторів туристсько роботи.
На четвертому етапі - оцінка ефективност впровадженої моделі туристсько-спортивної підготовки в начальний процес студентів 5 курсу спеціальності "ФВ" та узагальнення результатів дослідження [94,18,38].
Базою нашого експериментального дослідження був навчально-педагогічний процес професійної туристсько-спортивної підготовки майбутніх організаторів туристської роботи в Інституті фізичної культури СумДПУ ім.А.С. Макаренка.
Дослідженням була охоплена одна академічна група п’ятого курсу спеціальності "ФВ", спеціалізації "ОТР".
1) Педагогічний експеримент показав, що студенти які поступили на спеціальність "ФВ" спеціалізацію "ОРТ" кваліфікованої туристсько-спортивної підготовку мали лише 4 студенти, а 11 приймали участь в походах вихідного дня.
2) Підсумки експерименту дали позитивний туристсько-спортивний досвід студентам, який дозволив одній частині студентів бути керівниками пішохідних походів І категорії складності, іншим - учасниками походів І - IІІ категорій складності. А за підсумком експеременту одна частина студентів отримала кваліфікацію керівників пішохідних походів І - IІІ категорій складності інша - учасників цих походів.
3) За результатами експерименту студенти також виконали спортивні розряди зі спортивного туризму та здобули суддівські звання.
4) В результаті споріднення професійної та громадської системи підготовки фахівців з туризму студенти отримали громадські звання ”Організатор туризму”, ”Інструктор дитячо-підліткового туризму" та "Інструктор туризму".
5) Туристсько-спортивний досвід учасників експерименту досягався за принципом спіралі: повертаючись до вже відомих тем, студенти вдосконалювали набуті знання та навички але вже більш вищому рівні.
Побудова методики професійної туристсько-спортивної підготовки майбутніх організаторів туристської роботи в інституті фізичної культури
На основі досліджень наукової та методичної літератури нами була розроблена моделі туристсько-спортивної підготовки майбутніх організаторів туристської роботи в ІФК.
В основу цієї моделі покладено споріднення громадської системи підготовки кадрів зі спортивного туризму та професійної вузівської.
У навчально-виховний процес підготовки "ФВ" в Інституті фізичної культури впроваджена методика професійної туристсько-спортивної підготовки майбутніх організаторів туристської роботи на освітньо-кваліфікаційному рівні спеціалістів.
Запропонована модель визначає основні принципи та вимоги до майбутніх фахівців сфери туризму України, які залучаються до організації та проведення туристсько-спортивних заходів: спортивних походів та змагань, подорожей на авто, пішохідного, лижного, гірського, водного, велосипедного видів активного туризму.
Туристсько-спортивна підготовка майбутніх організаторів туристської роботи фахівців з туризму в інституті фізичної культури здійснюється з метою:
ефективного розвитку туристсько-спортивного руху в Україні;
посилення соціального значення, змістовності та екологічної культури туристсько-спортивного руху;
підвищення безпеки спортивних походів, змагань і подорожей;
підготовки людини до виживання в складних умовах природного середовища та в екстремальних ситуаціях;
створення правових умов розвитку туристсько-спортивного руху;
розвитку туризму з різноманітними активними формами пересування.
Модель туристсько-спортивної підготовки майбутніх "ОРТ", включають спортивну підготовку студентів з обов’язковим виконанням розрядних нормативів із наступних видів спортивного туризму: пішохідного, гірського, лижного, водного, велосипедного та спортивного орієнтування. Можливість займатися декількома видами спортивного туризму підвищує мотивацію студентів до знань і дає можливість використовувати досвід, набутий під час теоретичних та практичних занять у майбутній професійній діяльності фахівців з активного туризму.
Технічна підготовка передбачає оволодіння прийомами техніки руху та страховки у різних видах спортивного туризму.
Тактична підготовка - це раціональне використання можливостей людини при подоланні природних перешкод під час походів, змагань та подорожей.
Психологічна підготовка - це розвиток морально-вольових якостей майбутнього фахівця з туризму, вдосконалення психічного стану його особистості, навичок міжособистісного спілкування та регулювання емоційних станів подорожі туристів.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Громадянська освіта та формування національної свідомості на уроках історії України
Особливості інноваційної педагогічної діяльності
Логопедія, її предмет і задачі
Теоретико-методичні засади фізичного виховання молоді у працях С. Гайдучка та братів Франків
Виховання моральних якостей у старших дошкільників