Сторінка
3
вправи на запитання - відповіді з частковою зміною мовного матеріалу;
на трансформацію мовного зразка;
на підстановку;
на розширення та скорочення;
диктанти.
На середньому ступені навчання, крім зазначених, проводяться ускладнені диктанти, а саме: диктант із самоконтролем, пояснювальний диктант, диктант, вивчений напам'ять (уривок прози, вірш), диктант -переклад.
Мета третього етапу в навчанні письма і писемного мовлення - формування дій, що забезпечують виклад мовного матеріалу в письмовій формі навчання. Характерними видами вправ на цьому етапі можуть бути:
відповіді на запитання, складання запитань до тексту;
складання плану до прочитаного тексту;
переказ за планом;
складання листа другові за зразком;
резюме до тексту;
розповідь з придуманим початком (кінцем);
переказ тексту;
написання розгорнутого плану, тез для усного висловлювання.
Творче письмо робить слова та ідеї незабутніми. Творчо використовуючи іноземну мову, учні перетворюють її на власну, а творчі завдання допомагають відчути впевненість у своїх вміннях. Окрім контрольованого та супроводжувального існує творче письмо, навчання якого є найскладнішим. Творче письмо має такі види:
виконання проектів;
складання діалогів;
переказ;
написання реферату;
складання описів;
написання творів;
написання віршів;
ведення записів.
На середньому етапі навчання можуть мати місце всі види творчого письма, але питома вага їх повинна бути різною. Незалежно від запропонованого різновиду творчого письма, існує конкретний алгоритм написання творчої роботи, а саме:
Створення необхідної мотивації.
Акумулювання ідей.
Планування.
Занотовування.
Складання чорнового матеріалу.
Коректування чорнового матеріалу.
Написання кінцевого матеріалу.
Зарубіжні методисти застерігають не вдаватися до стереотипного підходу, наголошуючи, що ступені творчого процесу можуть змінюватися: від складання плану до його перегляду, написання чорнового варіанту та його доопрацювання.
Тому у широкому розумінні підготовчий етап включає все, що допомагає автору сконцентрувати свою увагу на проблемі, акумулювати ідеї і знайти найкращі шляхи, щоб їх висловити читачеві. Такий підготовчий етап стимулює уяву автора та створює базу для подальшого письма.
Підготовчий етап творчої роботи передбачає, насамперед, пошук мети, адресата і форми письмової роботи. Цей етап забезпечує учнів основоположними ідеями. Підготовчий етап спрямований на генерування ідей. Він може здійснюватись різноманітними шляхами: через інтерв'ю, усний твір, застосування малюнків, дебатів, екскурсій, тощо.
Навчання техніки письма
Головна мета навчання техніки письма іноземною мовою полягає у формуванні в учнів графічних/каліграфічних та орфографічних навичок. У процесі формування цих навичок учні оволодівають труднощами, які пов'язані з вивченням особливостей звуко-буквених відповідностей у мові, що вивчається.
З урахуванням тісного зв'язку письма з читанням, оскільки їх основою є одна графічна система мови, навчання техніки письма слід здійснювати паралельно з оволодінням технікою читання. Однак у процесі письма, на відміну від читання, графемно-фонемні відповідності, що встановлюються, мають іншу спрямованість: від звуків до букв. Іншими словами, під час письма має місце кодування думки за допомогою графічних символів.
Оволодіння графікою
Згідно з програмою з іноземних мов для середньої загальноосвітньої школи письмо використовується лише як засіб навчання, що сприяє оволодінню читанням і усним мовленням. Воно може бути також засобом контролю.
Основна мета навчання письма у середній школі — формування в учнів графічних автоматизмів і певних орфографічних навичок.
З написанням букв учнів звичайно ознайомлюють під час усного вступного курсу, паралельно із засвоєнням мовного матеріалу. Де це можливо, букви алфавіту іноземної мови порівнюють з відповідними буквами алфавіту рідної мови.
Насамперед учитель звертає увагу учнів на те, що окремі букви пишуться приблизно так само, як і в рідній мові, наприклад: а, Сс, Ее, К, Оо, т, п, ии та ін. Зважаючи на це, формувати автоматизми написання цих букв немає потреби, отже, витрачати багато часу на них недоцільно.
Серйозної уваги потребують букви, яких нема в алфавіті рідної мови (Ff, G, Jj,L, N, R r, S s, t, V v, Ww, Zz та ін.), і особливо ті, що відрізняються від букв алфавіту рідної мови окремими елементами чи способом написання (А, В, d, h, 1, k та ін.).
Опрацьовуючи з учнями букви іншомовного алфавіту, вчитель вказує на відмінності між ними і буквами рідної мови, порівнює окремі елементи (у тому числі і в межах алфавіту іноземної мови), пояснює їх розташування на лінійці, спосіб написання, висоту тощо. Основні зусилля тут спрямовані на запобігання інтерференції рідної мови.
У діючих підручниках для масової школи (А. П. Старкова, P. Р. Діксоиа, М. Д. Рибакова) застосований так званий Print Script Alphabet, рукописна форма букв якого подібна до форми друкованих літер. Це потребує нового методичного підходу до навчання графіки.
Зважаючи на характер такого типу письма, у 5-му класі для навчання графіки доцільно застосовувати зошити в клітинку.
У засвоєнні учнями цього алфавіту мовний досвід дає небагато. Хоч 20 букв (Аа, В, Сс, Ее, И, Іі, К, М, Оо, Рр, Т, Хх, у) подібні до букв друкованого шрифту української мови, лише окремим з них відповідає аналогічний рукописний образ, наприклад, а, Сс, е, Оо та деяким іншим. Оскільки учні взагалі не володіють автоматизмами написання букв друкованого типу, повий спосіб письма, полегшуючи в цілому перехід від друкованого шрифту до рукописного, має й деякі додаткові труднощі. Практично автоматизми написання всіх букв треба формувати без опори па навички письма в рідній мові. У школі з поглибленим вивченням англійської мови досі застосовується «рукописний» (традиційний) шрифт.
Вводячи букву вперше, вчитель показує її на картці (розрізна азбука), демонструє техніку її написання і дає відповідні пояснення, після чого пропонує учням написати рядок букв у зошитах. У цей час він ходить між рядами і допомагає тим учням, які відчувають труднощі. Потім дається домашнє завдання написати кілька рядків букв. Навчивши учнів писати певну кількість букв, учитель пропонує їм написання відповідних буквосполучень.
Оволодіння орфографією
Метою навчання письма у середній школі є і формування в учнів орфографічних навичок. Навчанню орфографії приділяється особлива увага у 5-6-х класах. Проте робота над нею фактично не припиняється аж до кінця курсу навчання. Оскільки орфографічна система англійської і французької мов грунтується на історичному (традиційному) принципі, навчання орфографії пов'язане тут з певними труднощами. Щодо німецької мови, то основними принципами правопису тут є фонетичний і морфологічний (коли написання визначається правилами граматики), що значно полегшує його засвоєння. У навчанні орфографії певна роль відводиться правилам. Проте спиратись необхідно лише на ті з них, яким підпорядковується велика група слів. Недоцільно наводити правило, якщо воно у підручнику ілюструється двома-трьома прикладами. Найбільша ефективність правил — у навчанні орфографії німецької мови.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Модель організації проектної роботи з теми "Man and Nature"
Дослідження управління якістю підготовки фахівців у вищих навчальних закладах
Українська народна іграшка як засіб виховання дітей дошкільного віку
Агресивність дитини дошкільного віку як наслідок стилю батьківського виховання
Порушення мовлення у дітей