Сторінка
4

Методика формування іншомовної компетенції учнів 8 класу у письмі

Звичайно учні не заучують правила. Вони прослуховують їх перед виконанням вправи і утримують в оперативній пам'яті як інструкцію до дії. У такому разі воно сприяє закріпленню у свідомості графічного образу слова. Правопис слів за аналогічними орфограмами засвоюється швидше, якщо такі слова виділити і звернути увагу учнів на орфограми.

Написання слів з нетиповими орфограмами учні повинні запам'ятати, для чого даються відповідні домашні завдання. Таку роботу можна виконувати також у класі у формі тренувальних диктантів. Крім того, для оволодіння орфографією важких слів учням можна порадити заучувати їх, читаючи по буквах, тобто так, як вони пишуться, наприклад, і т. ін.

Звичайно прийом читання слів по буквах застосовується лише щодо важких слів і лише тоді, коли засвоєно їх фонетичний образ.

Для практики навчання характерні такі форми роботи по засвоєнню орфографії:

1. Переписування. Спочатку учні списують окремі букви з поданих учителем зразків та друкованих знаків, потім переходять до переписування слів, словосполучень, речень і текстів. При цьому слід домагатись, щоб учні спочатку сприймали, аналізували і утримували в пам'яті цілісний образ слова чи словосполучення, а потім записували його по пам'яті. Вони повинні подолати в собі звичку сприймати кожну букву окремо і писати її фактично без зв'язку з контекстом. Слово і словосполучення при цьому проговорюються, що сприяє кращому запам'ятовуванню їх графічного образу. При переписуванні текстів короткі речення також доцільно прочитати, затримати в оперативній пам'яті і потім записати. Такі завдання бажано давати додому.

2. Тренувальні диктанти. Ці диктанти є ефективним засобом засвоєння орфографії, і на початковому етапі їх слід застосовувати систематично. Звичайно розрізняють кілька видів тренувальних диктантів:

а) Зоровий диктант. Учитель читає речення, записує його на дошці, підкреслює важкі орфограми і пояснює їх. Щоб полегшити сприймання, один з учнів може прочитати його ще раз. Потім речення стирають і диктують знову. Іноді учням пропонують записати речення по пам'яті.

б) Попереджувальний диктант. Учитель читає речення. Учні аналізують правопис окремих слів. Найважчі слова можна написати на дошці і проаналізувати. Після цього вчитель читає речення ще раз і пропонує учням записати його в свої зошити.

в) Пояснювальний диктант. Учитель диктує речення, учні записують його в зошити. Одночасно один з них записує це речення на дошці. Допущені на дошці помилки тут же виправляються. Речення на дошці служить для решти учнів орієнтиром при виправленні помилок.

Засвоєнню правопису сприяють також інші письмові вправи, що їх виконують у класі та вдома.

У процесі навчання орфографії слід широко практикувати зіставлення нового з уже засвоєним на основі орфографічної і фонетичної подібності і водночас акцентувати увагу учнів на їх відмінностях.

У засвоєнні правопису ефективною може бути робота в парах, коли один учень виконує завдання, а другий його перевіряє. Так застосовують взаємні диктанти: учні диктують один одному окремі нескладні речення і тут же звіряють правильність написання. За даними психологів, такі форми роботи можуть забезпечувати високий результат. Взаємному диктанту може передувати настанова на засвоєння правопису певних слів, словоформ тощо.

У першому розділі курсової роботи ми дослідили психолінгвістичні механізми письма, визначили цілі й принципи та проаналізували етапи навчання писемного мовлення. У другому розділі наведенні приклади вправ для формування іншомовної компетенції учнів восьмого класу у письмі.

Вправи для автоматизації навиків письма

Вправа 1. (некомунікативна, рецептивна)

Мета: автоматизувати навики письма.

Прийом: визначення літер у поданих словах.

Напиши третю літеру з кінця слова – назви:

entertainment, obstacle, important, extravagant, interesting.

Вправа 2. (некомунікативна, рецептивна)

Мета: автоматизувати навики письма.

Прийом: утворення нових слів.

За допомогою перших літер слів утвори нове слово:

effect + nature + journal + offer + yard = enjoy;

family + life + alphabet + girl =

moon + image + news + dictionary =

Вправа 3. (некомунікативна, рецептивна)

Мета: автоматизувати навики письма.

Прийом: утворення слів.

Напиши слова за допомогою таблички:

Aa

Bb

Cc

Dd

Ee

Ff

Gg

Hh

Ii

Jj

Kk

Ll

Mm

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

Nn

Oo

Pp

Qq

Rr

Ss

Tt

Uu

Vv

Ww

Xx

Yy

Zz

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

19 16 18 9 14 7

5 4 21 3 1 20 9 15 14

19 8 15 15 12

Вправа 4. (некомунікативна, рецептивна)

Мета: автоматизувати навики письма.

Прийом: доповнення слів буквосполученням.

Прочитай віршик:

The teacher thought, and thought, and thought

And no one knew the thought he thought.

Зверни увагу на буквосполучення th. Запам'ятай, який звук воно позначає. Допиши до поданих слів буквосполучення th і переклади їх:

…eatre, mo…er, wi…, …anks.

Вправа 5. (некомунікативна, рецептивна)

Мета: автоматизувати навики письма.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: