Сторінка
3

Формування логіко-математичних уявлень у дітей старшого дошкільного віку засобами спостережень у природі

Деякі команди діти виконували з першого разу, а деякі необхідно було повторювати кілька разів (конкретно це стосується виразів: праворуч, ліворуч).

3. «Лялька Катруся захворіла» (дидактична вправа).

Мета: з’ясувати, чи розуміє дитина слова: зараз, негайно, згодом, ще раз, пізніше тощо.

Розповідаю дітям, що лялька Катруся захворіла, тож треба зараз напоїти її чаєм і негайно покласти в ліжко. Згодом слід ще раз поміряти температуру і дати ліки.

Результати оцінювання вміння дітей зіставлення за величиною, масою, об’ємом, розміщенням у просторі, часі. (середній показник)

Групи

«Ріпка» (№1)

«Знайди скарб» (№2)

«Лялька Катруся захворіла» (№3)

Контрольна група

низький

середній

середній

Експериментальна група

середній

високий

високий

ІІІ. Обчислення та вимірювання кількості, відстані, довжини, висоти, ширини, об’єму, маси, часу.

«Неуважний художник» (дидактична вправа).

Мета: з’ясувати, чи усвідомлюють діти, що кількість не залежить від кольору, величини предметів, відстані між ними, просторового розміщення. У межах скількох чисел діти лічать і чи знають цифри.

Виявилось, що не всі діти вміють рахувати до 9 незалежно від того, що рахують. Всі діти цифри знають лише до 5, тільки одиниці називають правильно всі цифри до 9.

2. «День народження Сови». (дидактична вправа).

Мета: зіставляти числа, чи знають склад числа з двох менших чисел, викладати за допомогою карток з цифрами і знаками арифметичні дії, виконувати обчислення.

Вихователь: У Сови сьогодні день народження. Розумна Сова приготувала гостям частування. Скільки буде гостей? Як ви здогадалися?

Діти. – Гостей буде четверо – кожному по одному частуванню.

– Гостей буде двоє – по дві солодощі кожному.

Вихователь. Викладіть перед собою стільки ж квадратів. Хто з вас зможе скласти задачу про солодощі, які приготувала Сова.

Діти. Сова приготувала для гостей два тістечка і дві ватрушки. Скільки всього вона приготувала солодощів?

Вихователь. Діти, спробуй викласти цю задачу за допомогою карток із цифрами. Скільки тістечок? Скільки ватрушок? Яку дію ми зараз виконали? Як її записати за допомогою карток із цифрами?

Діти викладають картками 2+2=

Вихователь Про що ми маємо довідатися?

Діти (за невеликої підказки експериментатора). Скільки всього солодощів приготувала мудра Сова.

Вихователь. Яка відповідь у задачі?

Діти. Сова приготувала чотири солодких частування.

Отже, діти показують непогані результати, щодо визначення частини з цілого, підрахунку відповідних частин та їх елементів, знаходять правильну відповідь в процесі здійснення поступових, елементарних дій, розуміють поняття складу числа та самостійно або з допомогою вихователя роблять висновки, тобто формулюють правильні відповіді.

«Як дізнатися» (дидактична вправа).

Мета: з’ясувати, чи вміють діти використовувати нестандартні мірки для вимірювання об’єму.

Показуємо дітям дві пляшки до половини наповнені пшоном. Питаємо, як дізнатися, чи в якій із них більше пшона. Для дітей це завдання виявилося складним і вони почали запитувати, що знаходиться в пляшках, навіщо пшоно потрібне, чим воно корисне.

Вихователь. Пшоно виробляється з проса. Його дітям потрібно їсти, бо воно дуже корисне. Для смаку можна добавляти цукор, варення, мед.

Діти спільно, за підказкою, поставили пляшки рядом і відповіли, що пшона однаково в обох пляшках, і коли я перевернула одну пляшку догори дном і запитала, де тепер більше пшона і чому здається, що в цій пляшці його більше. Відповідь на це питання викликала труднощі, тому виконання було спільним зі мною.

Результати оцінювання вміння дітей обчислення та вимірювання кількості, відстані, довжини, висоти, ширини, об’єму, маси, часу (середній показник)

Групи

«Неуважний художник» (№1)

«День народження Сови» (№2)

«Як дізнатися» (№3)

Контрольна група

середній

середній

середній

Експериментальна група

високий

високий

середній

Аналіз проведених результатів розв'язування дошкільниками завдань дозволяє стверджувати, що логічні прийоми, за допомогою яких розв'язується кожне завдання, сформовані в дітей недостатньо, як в контрольних так і в експериментальних групах. Так, результати розв'язання завдань на класифікацію свідчать про недостатню сформованість логічних прийомів синтезу, узагальнення та абстрагування. Слід відмітити, що порівняння діти виконують вміліше ніж абстрагування. Оскільки їм ще важко відволікатися від несуттєвих ознак і виділяти тільки суттєві. Якщо порівнювати які стосуються серіації, то результати виявляються кращими. По цьому можна судити про достатньо високий розвиток логічних прийомів аналізу, синтезу та порівняння, бо саме вони лежать в основі серіації.

Модель індивідуального підходу до формування пізнавальної активності дітей засобами спостережень у природі (формувальний експеримент)

Дитина старшого дошкільного віку знаходиться в постійному пошуку, вона пізнає навколишній світ, а її зацікавленість спрямована на все без винятку. Така підвищена активність психічної діяльності, певно, і є обов’язковим фоном прояву творчості.

Для активізації пізнавальної діяльності та підтримки інтересу до навчання найдоцільнішими вважаються дидактичні ігри. Розв’язуючи в ігрових ситуаціях математичні задачі, діти вчаться застосовувати набуті раніше знання. Отже, вихователь повинен знайти раціональне співвідношення між навчально-пізнавальною діяльністю дитини та ігровою.

В проблемі індивідуалізації пізнавальної діяльності можна виділити три аспекти:

індивідуальна різниця як фундаментальна характеристика людини;

вплив індивідуальних відмінностей на продукти учіння та засвоєння знань;

урахування індивідуальних розрізнень у ході проектування процесу навчання з метою покращення навчання кожного.

Ці аспекти проблеми індивідуалізації навчання набувають особливого значення в умовах сучасного процесу пізнання. Першому аспекту присвячені багато чисельні дослідження когнітивного стилю, під яким розуміються індивідуальні особливості, які здійснюють суттєвий вплив на пізнавальну діяльність. З другим аспектом пов’язана розробка навчальних систем, у яких ураховується комплекс індивідуальних відмінностей та допускається значна варіативність навчальних програм у широкому діапазоні. Третій аспект знайшов відображення у вимогах урахування індивідуальних особливостей під час розробки індивідуальних навчальних систем.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: