Сторінка
15
Метод "Мозковий штурм" означає вільне висловлення ідей, думок на задану проблемну тему (навіть. якщо вони фантастичні, неможливі у реалізації), але без критики та обговорення. Ці ідеї фіксуються, систематизуються й оцінюються .
Умова застосування методу:
1) у роботі беруть участь 5 – 7 учасників;
2) група працює півколом або в колі за одним столом;
3) обов'язкова участь модератора;
4) тривалість: 15 – 45 хв.;
5) кожна ідея фіксується учасниками або модератором;
6) відсутність критики або коментарів на адресу висловлюваних ідей.
Метод "Мозковий штурм" сприяє народженню значної кількості ідей при високій активності у часників, розвиває комунікативні здібності учнів, надає їм можливість самовиражатися та само реалізуватися.
Таблиця 2.5
Метод «Мозковий штурм» | |
Функції викладача |
Функції учня |
1) привітання та організація взаємного представлення; 2) входження в тему та висловлення перших ідей щодо вирішення проблемної ситуації; 3) записування усіх висловлених думок та ідей; 4) ненав'язливе залучення до висловлювання ідей усіх учнів; 5) акцентування уваги на нетрадиційних підходах до теми; 6) підбиття підсумків: - систематизація записаних ідей; - визначення логічної послідовності; - остаточний відбір ідей. |
1) висловлювання своїх думокта ідей на задану проблемну тему; 2) акцентування уваги наодному проблемному питанні; фіксування ідей на папері; вироблення вміння уважнослухати й не перебиватиспівбесідника, бути уважним до думок та ідей інших учасників. |
Покажемо на прикладі уроку.
Тема уроку: Образ чутливого до краси хлопчика Михайлика.
Мета: навчати розкривати художній образ, розповідати про сприйняття Михайликом дорослого світу, його чутливість до всього прекрасного; розвивати образне мислення, пам’ять, зв’язне мовлення, творчу уяву; виховувати ставлення до природи як до джерела натхнення.
Робота за методом "Мозковий штурм" проводиться у чотири етапи:
1-ий етап (10 хв.): привітання, створення невимушеної атмосфери, взаємного представлення.
2-ий етап (5 хв.): входження в проблемну тему та початок подачі ідей на її вирішення.
3-ій етап (20 хв.): ненав'язливе залучення до участі всіх учасників і записування, навіть незначних, на перший погляд, висловлених думок.
4-ий етап (10 хв.): підведення підсумків - систематизація записаних ідеї, визначення логічної послідовності; остаточний аналіз.
У результаті роботи учні відповідають на питання:
За допомогою кого і чого формується кругозір, світогляд героя? (Було багато ситуацій, в яких його родина навчила його любити природу Михайлик був дуже допитливим і полюбляв слухати розповіді діда, навчила мати допомагати, коли самому поміч не заважала б, та привила любов до природи)( Два фрагменти фільму)
Що ви побачили в останньому фрагменті? Чому в хлопчиків були такі нажахані очі?
Як хлопчик ставився до навчання у школі? Чим це пояснити? (Михайлик тягнувся до знань, він дуже хотів навчитись писати і читати, навіть коли був на вулиці сніг, можливо інші діти зраділи б, а хлопчик понурився)
Чим вас приваблює цей персонаж?
Отже, проблема використання в дидактичному процесі креативних методів або розвивального навчання для активізації пізнавальної діяльності та читацького інтересу учнів шестикласників особливо актуальна на сучасному етапі становлення національної системи освіти і збагачення її новим змістом.
Із метою формування особистості учня в навчальному процесі сучасна дидактика рекомендує збагачувати традиційні методи навчання такими прийомами та способами, які сприяли б формуванню в суб’єктів навчання мотивації, активізації пізнавальної діяльності, майбутньої професійної діяльності та змістовних життєвих настанов, високого рівня активності й емоційної заангажованості в навчально – пізнавальної діяльності, створенню умов для активного самостійного набуття учнями загальнонаукових та професійних знань, навичок та вмінь.
Оскільки активний підхід до проблеми навчання припускає не вирішення готових дидактичних завдань, а генерацію, творче формування і опрацювання ідей, задумів і проектів у широкому соціальному аспекті життя, креативна технологія навчання має представляти собою спосіб виміру вихідної і основної установки професійної освіти.
В основі активних методів лежить залучення учасників навчання до діяльності; доведено, що людина найбільше вчиться і запам’ятовує якраз в процесі своєї діяльності. Громадська діяльність рідко є самостійною діяльністю, найчастіше вона відбувається в групі – креативні методи надають можливість такого групового навчання.
Учасники навчання приходять на заняття з величезним багажем практичного досвіду – про його значну частину не здогадуватиметься навіть найбільш досвідчений викладач – креативні методи дозволяють і викладачеві і груп і використовувати цей досвід для спільної користі.
Активні методи передбачають значну гнучкість – основне в них результат, а не реалізація попередньо визначеного дидактичного плану. Тому вони передбачають вільність, розслаблення та ігри, що значно сприяє активізації пізнавальної діяльності учнів на уроці української літератури.
Отже, активні методи навчання у дидактичному процесі є доповненням, розширенням традиційних методів навчання лекції, доповіді, читання літератури і не спрямовані проти. Традиційні методи навчання завжди залишаться важливим елементом успішного навчання.
Аналіз методичної літератури, наукових праць із досліджуваної нами проблеми, а також аналіз підручника української літератури, показав, що активізація пізнавальної діяльності з використанням ативних методів є важливою умовою розвитку творчої особистості учня, крім цього здійснюється формування пізнавальної самостійності та інтересу до навчання, що у свою чергу є одним із важливих завдань сучасної освіти.
Таким чином, у ході нашого дослідження, метою якого виступила розробка системи ативних методів для активізації пізнавальної діяльності учнів з вивчення української літератури в сьомому класі, нами були досліджені психологічні, дидактичні ті лінгводидактичні матеріали, у результаті чого ми змогли дійти певних важливих висновків щодо досліджуваної проблеми.
По-перше, проаналізувавши наукову літературу з проблеми формування читацького інтересу, ми визначили основні праці науковців – дослідників, у яких висвітленні питання активізації пізнавальної діяльності та низка інших проблемних питань, пов’язаних із досліджуваною нами проблемою; опрацювали і узагальнили аналізований матеріал, а також виокремили і дослідили низку питань, що безпосередньо стосуються позначеної нами теми і не були розглянуті у науковій літературі повно й детально, зокрема такі питання, як: використання основних положень когнітивної методики в активізації пізнавальної діяльності семикласників, системний підхід в активізації пізнавальної діяльності учнів, визначення конкретних шляхів і прийомів формування пізнавальної самостійності та пізнавальної активності шестикласників, удосконалення пізнавальних завдань у процесі вивчення навчального матеріалу, розробка системи креативних методів активізації пізнавальної діяльності учнів тощо.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Захист дітей від сімейного насильства шляхом соціально-педагогічної профілактики
Технологія формування учнівського колективу
Дидактичні ігри як засіб ознайомлення дітей з правилами безпеки в побуті
Особливості поєднання інтерактивних методів навчання з традиційними на уроках у початковій школі
Професійна освіта у вищих навчальних закладах