Сторінка
5
Нагодувала мама Мурашеня кавуном. Наїлося маленьке, посміхається.Заснуло синятко Мурашеня. А Мураха тихесенько, щоб не розбудити маля, встала, взяла решту кавуна й поклала в банку — на зиму про запас.
Знову побігла Мураха до лісу. А Мурашеня лежить у ліжечку й посміхається. І уві сні пахнуть руки матері».
А ви відчуваєте запахи своїх рідних?
Бесіда на тему «Догляд за шкірою»
Подивіться на малюнок. Про що розповідає Сашко? Де він був? Чому Сашкові робили уколи? Із чим Сашко порівнює укол? Чому він стоїть на пеньочку? Він подорослішав, перестав боятися лікарів та уколів? Як ставляться до Сашка та до його вчинку друзі? А ви?
Вправа «Запитання — відповідь»
«Для чого потрібні руки?»
«Як потрібно доглядати за руками?»
«Доторкніться до кошеняти, скла, хліба, стола та хутра й розкажіть, що ви при цьому відчуваєте?»
«Пригадайте й розкажіть, які на дотик вода у ванні, осінній листок, шкірка яблука, собачка-іграшка?»
«Що ви відчуваєте, коли торкаєтеся мами, бабусі, тата?»
Інформація дорослого із завданнями під час розповіді
Шкіра — це зовнішній покрив тіла. Вона захищає організм від впливів навколишнього середовища, оберігає внутрішні органи від ударів, порізів. Приймає на себе перший удар при потраплянні на тіло води, кислот, лугів, захищає від переохолодження та перегрівів, перешкоджає потраплянню в організм мікробів.
Знайомство з правилами гігієни й охорони шкіри
Необхідно:
регулярно мити своє тіло, а руки після того, як вони забруднилися, тобто після повернення з вулиці, після відвідування туалету, перед їжею, після їжі, після сну тощо; усувати зі шкіри пил, жир, піт та інші речовини; регулярно міняти натільну білизну;
формувати в собі природне розумне почуття бридливості, не обійматися й не цілуватися з малознайомими людьми, не хапати різні цікаві речі, не торкатися без особливої потреби до брудного, смердючого, слизького, запліснявілого;
пам'ятати про особливості шкіри: швидко «згорає» на сонці, сохне й лущиться на вітрі, обвітрюється на холоді тощо;
постійно користуватися дитячою косметикою: кремами, бальзамами для губ, обличчя, рук .
Ігри та вправи, спрямовані на формування знань про шкіру та її охорону
«Угадай на дотик, із чого зроблені предмети»
Зав'яжіть дитині очі й вкладайте в її руку різні предмети: дерев'яні, пластмасові, металеві, паперові, ганчіркові (з тканини). Можна ускладнити гру, пропонуючи визначити тканину: шовк, капрон, шерсть, ситець. Але для цього потрібно попередньо познайомити дітей із цими тканинами.
«Незвичайні піжмурки»
Гравці із зав'язаними очима впізнають своїх товаришів.
При цьому вони можуть користуватися тільки двома способами впізнавання з-поміж тих, що їм запропонували:
за рукостисканням;
за шепотом;
за покашлюванням;
за доторком до волосся, вух, носа, плечей тощо. Той, хто правильно впізнає товариша, отримує бал. Перемагає той, хто набрав найбільшу кількість балів.
«Знайди свою пару»
Діти стають у два кола: зовнішнє та внутрішнє. Кожна дитина вибирає собі друга з іншого кола,а коли пари визначаться, діти кожного кола за сигналом бубна біжать у різних напрямках: зовнішнє коло — за годинниковою стрілкою, внутрішнє — проти годинникової стрілки. Коли ведучий каже «Стоп» і командує «спина до спини», кожна дитина шукає свою пару, й вони виконують завдання, а потім знову біжать.
Можливі завдання
Долоня до долоні, вухо до плеча, коліно до долоні, лікоть до лопатки, мізинець до мізинця. Голова до голови, п'ятка до п'ятки, коліно до плеча, щока до щоки тощо.
Ігрова вправа «Живопис ногами»
Перед тим, як малювати ногами, розстеліть разом із дітьми велику клейонку. На неї покладіть аркуші ватману або цупкого паперу, можна скористатися залишками старих шпалер. Поруч поставте маленький лоток із фарбою.
Потім попросіть дітей роззутися, зняти шкарпетки й розповісти, що відчувають їхні ноги, коли вони вільні, та що можна намалювати за допомогою ніг. Покажіть дітям, як користуватися фарбою, як і що можна намалювати ступнями й пальцями. Нехай діти зроблять якнайбільше найрізноманітніших відбитків. По закінченні роботи запропонуйте дітям розглянути «малюнки» й визначити, чим вони відрізняються одне від одного.
«Відгадай, що намальовано»
Гравці за допомогою лічилки обирають двох ведучих, які стають одне за одним лицем до гравців. За командою ведучий, який стоїть позаду, «малює» пальцем на спині ведучого, котрий стоїть попереду нього, які-небудь фігури (коло, квадрат, трикутник тощо). Той, хто стоїть попереду, повинен здогадатися, яку фігуру намалювали в нього на спині: Він показує її рукою (головою, носом, усім тілом) у повітрі, ногою або кроками на поверхні підлоги. Діти мають відгадати, яку фігуру намалював другий гравець на спині першого.
Другий варіант
Діти діляться на пари. Кожен, хто стоїть позаду, малює на спині того, хто стоїть попереду. Якщо перший гравець угадав фігуру, він робить крок уперед. Перемагає та пара, яка прийшла до фінішу першою.
Завдання в груповій кімнаті (класі)
Провести сортування (на дотик) різних предметів: камінчиків, черепашок, жолудів .
Підібрати матеріали в коробочки: м'які, тверді, шорсткі, колючі .
Знайти обабіч себе теплі, холодні, сухі, мокрі, слизькі, тверді предмети.
Упізнати через покривало улюблені іграшки.
Навчитися вдягати ляльок і вдягатися самому із заплющеними очима (на дотик).
Сашко вже знає, що потрібно щодня митися, добре витирати шкіру під пахвами, між пальцями; не чіпати руками незнайомі рослини.
Якщо під шкіру потрапить скалка або колючка, потрібно звернутися до дорослого.
Якщо шкіра свербить, слід одразу сказати про це батькам.
Сашко пропонує вам оповідання-крапельку «Головні вороги шкіри»
Хлопчик надуває дві кульки й починає малювати на них дві кумедні пички. Раптом одна кулька починає повільно здуватися, морщитися. Ось такий вигляд має шкіра, яка дружить зі своїми ворогами: брудом, палінням, алкоголем .
Загадка-вірш від Сашка Зазирає сонях у віконце,
П'ять органів людина має Медвяні пахощі дарують квіти,
І кожен з нас їх добре знає. Щоб плід їх скуштувати восени,
Тож їх ви спробуйте назвати, І друга потиском руки зустріти,
Адже покликані вони подбати Йдучи до школи .
Про нас у світі: — хто ж вони?
Де сходить сонце, (Очі, вуха, ніс, язик, шкіра.)
Бесіда на тему «Гарні та погані звички»
Що ви бачите на малюнку? Що шукав Сашко в кишенях? Чому він не знайшов носову хустинку? Подивіться на картинку й скажіть, у кого є носові хустинки? Для чого вони потрібні? Як почувається хлопчик? Що йому пропонують діти? Чи можна брати чужу носову хустинку? Чи пасує Сашкові ось цей віршик:
Чого немає у Сашка в кишенях?
Цвяхи й шурупи, ручка від лупи,
Гвинти і кнопки, гумки і гачки .
Лишень нема порядку у кишенях!
Кому з вас пасує цей віршик? Хто не забув узяти із собою носову хустинку? А хто забув? Чому? Не знаєте? Відкрию вам секретик: забувають тоді, коли не мають звички.