Сторінка
4
Динаміка співвідношення між максимальним та мінімальним значенням видатків на душу населення дозволяє стверджувати про принципову зміну ситуації у диференціації видатків між територіями. У 2000 році максимальний показник видатків на душу населення серед міст обласного значення був у місті Славутич (868 грн.), у 14 разів перевищуючи мінімальний відповідний показник у місті Жмеринка (61 грн.). По районних бюджетах максимальний показник видатків на душу населення спостерігався в Поліському районі Київської області – 285 грн., а мінімальний – у П’ятихатському районі Донецької області – 44 грн. Після запровадження єдиної методики та здійснення вирівнювання у 2001 році співвідношення між максимальним рівнем видатків на душу населення та мінімальним показником значно зменшилося і становило в середньому по місцевих бюджетах п’ять разів. У 2002 році співвідношення між розрахунковими видатками на душу населення в середньому по місцевих бюджетах складає два рази між максимальним та мінімальним значенням.
Розглянемо динаміку частки трансфертів у загальному обсязі доходів місцевих бюджетів за останні роки (див. рис.3.).
Рис. 3. Динаміка трансфертів у загальному обсязі доходів місцевих бюджетів за 1997 – 2002 роки [48, с.134].
2. Порядок та практика надання міжбюджетних трансфертів
Починаючи з 1997 року, надання трансфертів з державного бюджету місцевим бюджетам здійснювалось нестабільно. Це пов'язано з недоотриманням планових надходжень до державного бюджету та намаганнями подолати дефіцит державного бюджету. Не одержуючи заплановані суми дотацій з державного бюджету, обласні бюджети, відповідно, не виконували своїх зобов'язань перед районами та містами. Кінцевим наслідком несвоєчасного та не в повному обсязі перерахування трансфертів з державного бюджету було зростання кредиторської заборгованості місцевих бюджетів за отримані послуги і товари, зокрема накопичення заборгованості по заробітній платі працівниками бюджетних установ (див. рис. 4).
Так, виконання плану дотацій склало (у відсотках) у 1997 році – 95,4%, у 1998 – 85,3%, у 1999 – 99,2%. Це стало можливим завдяки запровадженню у 1999 році за ініціативою Комітету Верховної Ради України з питань бюджету нормативу щоденних відрахувань від доходів загального фонду Державного бюджету України, що надходять на рахунки обліку доходів Державного бюджету України на відповідній території.
![]() |
Рис. 4. Динаміка виконання дотацій із загального фонду державного
бюджету до місцевих бюджетів [48, с.187].
Дуже важливим кроком стало запровадження в бюджеті 2000 року (стаття 45) стимулів зацікавленості місцевих органів влади у нарощуванні надходжень до державного бюджету. Відтепер місцеві органи влади, в разі забезпечення перевиконання планових показників доходів від загальнодержавних податків, мають право на одержання частки від перевищеного розрахункового обсягу відрахувань до державного бюджету у вигляді додаткової дотації. У 2000 році додаткову дотацію отримали три місцеві бюджети — Сумська і Чернігівська області та місто Севастополь. Загальний обсяг додаткової дотації становив у 2000 році 129,9 млн грн, або 3,3 відсотка від суми основної дотації з держбюджету, яку перераховано до відповідних бюджетів (3996,6 млн грн).
Згідно з оперативними даними Державного казначейства України про виконання бюджету
2001 року, додаткову дотацію отримали вже п'ять місцевих бюджетів: Київська, Рівненська, Сумська, Чернівецька і Чернігівська області. Загальний обсяг додаткової дотації' становив 2243 млн грн, або 5,9 відсотка від суми основної дотації, отриманої цими бюджетами (3780,6 млн грн).
У Законі України "Про Державний бюджет України на
2002 рік" (стаття 37) збережено практику стимулювання місцевих бюджетів по виконанню доходів Державного бюджету України. При цьому внесено уточнення і встановлено, що надходження доходів загального фонду Державного бюджету України понад річні
розрахункові обсяги розподіляються між державним бюджетом та відповідними бюджетами адміністративно-територіальних одиниць у таких пропорціях:
• до обласного бюджету — 12,5 відсотка;
• до бюджетів міст республіканського (в АРК) та обласного значення та бюджетів районів — 37,5 відсотка;
• до бюджету міста Севастополь — 50 відсотків;
• до бюджету Автономної Республіки Крим — 62,5 відсотка.
Рис. 5. Місцеві бюджети, що отримали додаткову дотацію в 2000-2001 роках
Бюджетним кодексом встановлено, що порядок перерахування міжбюджетних трансфертів між державним і місцевими бюджетами, а також між місцевими бюджетами визначається Кабінетом Міністрів України і повинен забезпечувати своєчасність, рівномірність, гарантованість та повноту перерахування міжбюджетних трансфертів (стаття 108).
Однак перехід на встановлення прямих міжбюджетних трансфертів з державного бюджету до бюджетів міст обласного значення та районів вимагає поширення казначейських технологій перерахування міжбюджетних трансфертів і на цю ланку місцевих бюджетів. Тому Кодексом встановлено, що перерахування міжбюджетних трансфертів забезпечується територіальними органами Державного казначейства України з рахунків, на яких обліковуються кошти відповідних бюджетів.
Запровадження положень Бюджетного кодексу у частині впорядкування фінансових відносин між державним бюджетом та місцевими бюджетами має особливо актуальне значення в умовах очікуваного проведення податкової реформи та виконання державою своїх боргових зобов'язань, що дозволятиме будувати ці відносини на засадах стабільності, прозорості та передбачуваності у середньостроковій перспективі.
Інші реферати на тему «Фінанси»:
Внутрішні та зовнішні запозичення в Україні: реалії та перспективи
Зміст і задачі фінансового аналізу в сучасних умовах
Дефіцит державного бюджету, економічна характеристика та шляхи скорочення
Стан, проблеми та перспективи розвитку Державного фінансового контролю в Україні
Регіональна фіскальна політика як складова фінансової політики держави