Сторінка
4

Організація бюджетного контролю в Україні

Державна митна служба України забезпечує реалізацію засад митної політики України, процедур митного контролю та контролю платників мита.

Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку формує і забезпечує реалізацію державної політики щодо розвитку та функціонування ринку цінних паперів та фондового ринку в Україні, а також здійснює контрольні процедури, пов’язані з проведенням цієї політики.

Міністерство економіки України контролює виконання програм економічного та соціального розвитку держави, виявляє відхилення від заданих параметрів розвитку окремих галузей та вживає заходів щодо запобігання їм, включаючи перерозподіл бюджетних ресурсів.

Міністерство екології та природних ресурсів контролює за дотриманням норм екологічного законодавства та раціональним використанням природних ресурсів.

Міністерство праці та соціальної політики контролює дотримання законодавства з питань праці, заробітної плати та соціального захисту населення, механізму регулювання фонду оплати праці, зайнятості населення.

Державний комітет статистики контролює виконання програм економічного і соціального розвитку держави та окремих регіонів, дотримання нормальних актів з питань статистики, обліку і звітності, забезпечення достовірності державної звітності.

Антимонопольний комітет контролює виконання антимонопольного законодавства, запобігає монопольному становищу суб’єктів господарювання, що обмежують конкуренцію.

Відомчий контроль, як один з видів бюджетного контролю, включає внутрішньосистемний та внутрішньогосподарський контроль.

Внутрішньосистемний контроль здійснюють головні розпорядники бюджетних коштів за допомогою відомчого контрольного апарату. Основними завданнями такого контролю є перевірка правильності дотримання бюджетного законодавства та інших нормативних документів щодо кошторисного планування і правильності визначення сум видатків по кошторисах, раціонального, економного, ефективного та цільового використання бюджетних коштів, недопущення безгосподарності і марнотратства, забезпечення збереження власності, правильності постановки бухгалтерського обліку та звітності, дотримання діючого законодавства з фінансово-господарської діяльності.

Внутрішньогосподарський контроль здійснюють керівники підприємств, організацій та установ, що використовують у своїй діяльності бюджетні кошти. Завданням цього контролю є перевірка правильності оприбуткування, витрачання та використання коштів бюджетів і державних цільових фондів з метою недопущення перевитрат, а також нераціонального, неекономічного, неефективного і нецільового використання коштів, забезпечення збереження коштів і товарно-матеріальних цінностей. За результатами контрольних перевірок, що проводяться управлінським персоналом, керівники приймають відповідні рішення з усунення негативних причин та явищ.

При здійсненні внутрішньогосподарського контролю провідне місце відводиться працівникам бухгалтерії, зокрема головним бухгалтерам. Вони зобов’язані контролювати оформлення, приймання та відпуск товарно-матеріальних цінностей, витрачання коштів на зарплату, дотримання штатної, фінансової, касової та платіжної дисципліни, законності списання нестач, проведення інвентаризації цінностей, стягнення дебіторської і погашення кредиторської заборгованості тощо. Такий контроль є найефективнішим, поскільки здійснюється безпосередньо на місці використання бюджетних коштів.

За формами бюджетний контроль залежно від періодичності його здійснення поділяється на попередній поточний (оперативний) і заключний (наступний, послідуючий, ретроспективний).

Попередній бюджетний контроль здійснюється у процесів складання, розгляду і затвердження бюджетів органами законодавчої, представницької та виконавчої влади. Так, при складанні проектів бюджетів перевіряються показники, що використовувалися у процесі розрахунків доходної і видаткової частини, а також при збалансуванні бюджетів. Значення цього контролю полягає в тому, що за його допомогою можна попередити незаконне, неефективне, нецільове використання бюджетних коштів.

Поточний (оперативний) бюджетний контроль здійснюється у процесі виконання бюджетів, тобто на протязі поточного бюджетного року. Результати даного контролю можна використати для оперативного втручання у процес виконання бюджету, ліквідації “вузьких місць”; пов’язаних з виконанням планів поступлення доходів, а також з фінансуванням, бюджетним регулюванням і безпосереднім використанням коштів бюджетів та позабюджетних фондів.

Заключний (наступний, послідуючий, ретроспективний) бюджетний контроль здійснюється після закінчення бюджетного року спеціальними контролюючими органами, основним з яких є Державна контрольно-ревізійна служба. Ця форма контролю характеризується вивченням результатів виконання бюджетів за попередній період, дає змогу виявити упущення попереднього та поточного контролю.

Об’єктами бюджетного контролю виступають доходи та видатки бюджетів, ресурси бюджету, розрахунки по боргових зобов’язаннях, кошти в розрахунках, результати виконання бюджету, а також доходи і видатки, грошові кошти, основні засоби та нематеріальні активи, товарно-матеріальні цінності, розрахунки бюджетних установ, тобто діяльність, пов’язана з виконанням бюджетів.

Предметом бюджетного контролю є грошові відносини, пов’язані з поступленням доходів до бюджету та використанням бюджетних коштів у якості видатків.

За інформаційним забезпеченням розрізняють документальний та фактичний контроль. Документальний контроль полягає в тому, що достовірність тієї чи іншої операції перевіряють шляхом використання первинних бухгалтерських документів, облікових регістрів, звітності, в яких ця операція знайшла відображення. Фактичний контроль полягає у встановленні реального стану об’єкта шляхом вимірювання, зважування, перерахунку тощо. До об’єктів фактичного контролю відносять грошову готівку, основні засоби, товарно-матеріальні цінності. Фактичний та документальний контроль взаємопов’язані і доповнюють один одного.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 


Інші реферати на тему «Фінанси»: