Сторінка
9

Формування ресурсiв комерцiйних банкiв

Комерційний банк може випускати облігації для залучення позикових коштів лише за умови повної сплати усіх випущених ним акцій. Реалі­зація облігацій може відбуватися або на основі їх продажу за договорами з покупцями, або шляхом обміну на раніше випущені облігації та цінні папери. Погашаються облігаційні позики комер­ційними банками після закінчення терміну обігу облігацій за їх номінальною вартістю. Банківські облігації в Україні не дістали розвитку. Причи­нами такого становища є їх незабезпеченість, нездатність нових банків довести статутні капіта­ли до розмірів мінімальних вимог НБУ, фінан­сові труднощі, що виникли в більшості банків останнім часом, а також по суті відсутність вто­ринного ринку цінних паперів.

Одним із джерел поповнення ресурсів комерційного банку є міжбанківський кредит. Кредитними ресурсами торгують стійкі фінансо­ве комерційні банки, у яких завжди є надлишок ресурсів. Ці банки для одержання прибутку прагнуть розмістити вільні ресурси в інших банках. Крім фінансової вигоди банки-кредитори одержують можливість встановлення ділових партнерських стосунків.

Терміни міжбанківських кредитів можуть бути різними — від 1 дня до 3-6 місяців. Про­центна ставка за міжбанківськими кредитами, як правило, нижча ніж за кредитами, наданими господарникам, і пов'язана з обліковою ставкою НБУ.

Банки-позичальники залучають міжбан­ківський кредит для розширення своєї кредитної діяльності з клієнтами, а також у зв'язку з необ­хідністю регулювання банківської ліквідності. В Україні, в зв'язку з впровадженням електронних розрахунків, міжбанківське кредитування здій­снюється шляхом прямих контактів між банком-кредитором і банком-позичальником. Кредиту­вання здійснюється на договірних умовах на чітко визначений термін. Досить активно вико­ристовуються міжбанківські кредити терміном на 1 день, мета яких полягає у підтримці поточної ліквідності банку.

У договорі на міжбанківське кредитування, крім терміну, обумовлюється сума кредиту, рівень процентної ставки, порядок погашення. Звичайно при порушенні терміну погашення міжбанківського кредиту банк-кредитор передба­чає своє право на безспірне списання боргу. Якщо банк, що запозичив кредитні ресурси, не може їх повернути в термін, то він купує гроші в іншому банку.

При укладанні договору на міжбанківський кредит банк-позичальник повинен повідомити банку-кредитору значення своїх економічних нормативів (платоспроможності, ліквідності).

Про розвиток міжбанківського кредитуван­ня в Україні свідчать такі дані:

Купувати і продавати кредитні ресурси можуть не тільки комерційні банки, але і їх відділення та філії. Проте це право реалізується тільки в системі одного банку, що має філіальну мережу.

Комерційні банки можуть запозичити кош­ти в Національному банку України шляхом одер­жання кредитів через закриті кредитні аукціони. Загальне керівництво і відповідальність за прове­дення кредитних аукціонів покладені на Аукціон­ний комітет, персональний склад якого визна­чається і затверджується правлінням НБУ. Єди­ним продавцем кредитів на кредитному аукціоні є НБУ1.

Розділ 3. Висновки та рекомендації

3.1 Приклад розвитку банку „Аваль”

З метою забезпечення статутної діяльності акціонерний поштово-пенсійний банк “Аваль” формує статутний капітал, який може змінюватись у процесі діяльності Банку.

Статутний капітал Банку становить 120 000 000 (сто двадцять мільйонів) гривень і сформований за рахунок випуску акцій.

Статутний капітал Банку поділений на 1 200 000 000 (один мільярд двісті мільйонів) простих іменних акцій номінальною вартістю 10 (десять) копійок кожна.

Усі акції Банку є простими та іменними і випущені в документальній формі.

Банк, за рішення Правління Банку, може випускати привілейовані акції. Привілейовані акції не можуть бути випущені на суму, яка перевищує 10 відсотків статутного капіталу Банку. Права власників привілейованих акцій визначаються умовами випуску таких акцій.

Банк, на підставі банківської ліцензії, здійснює такі банківські операції:

Þ приймання вкладів (депозитів) від юридичних і фізичних осіб;

Þ відкриття та ведення поточних рахунків клієнтів і банків-кореспондентів, у тому числі переказ грошових коштів з цих рахунків за допомогою платіжних інструментів та зарахування коштів на них;

Þ розміщення залучених коштів від свого імені, на власних умовах та на власний ризик.

На умові виконання вимог чинного законодавства України та нормативно-правових актів НБУ банк може здійснювати такі операції та угоди:

Ø операції з валютними цінностями;

Ø емісію власних пінних паперів;

Ø організацію купівлі та продажу пінних паперів за дорученням клієнтів;

Ø здійснення операцій на ринку цінних паперів від свого імені (включаючи андеррайтинг);

Ø надання гарантій і поручительств та інших зобов'язань від третіх осіб, які передбачають їх виконання у грошовій формі;.

Ø придбання права вимоги на виконання зобов'язань у грошовій формі за поставлені товари чи надані послуги, приймаючи на себе ризик виконання таких вимог та прийом платежів ( факторинг);

Ø лізинг;

Ø послуги з відповідального зберігання та надання в оренду сейфів для зберігання цінностей та документів;

Ø випуск, купівлю, продаж і обслуговування чеків, векселів та інших оборотних платіжних інструментів;

Ø випуск банківських платіжних карток і здійснення операцій з використанням цих карток;

Ø надання консультаційних та інформаційних послуг щодо банківських операцій.

За умови отримання, письмового дозволу НБУ Банк також має право здійснювати такі операції:

- здійснення інвестицій у статутні фонди та акції інших юридичних осіб,

- здійснення випуску, обігу, погашення (розповсюдження) державної та іншої грошової лотереї;

- перевезення валютних цінностей та інкасацію коштів,

- операції за дорученням клієнтів або від свого імені: з інструментами грошового ринку; з інструментами, що базуються на обмінних курсах та відсотках; з фінансовими ф'ючерсами та опціонами;

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 


Інші реферати на тему «Фінанси»: