Сторінка
2
З цієї точки зору винятково важливим і корисним є зарубіжний досвід вирішення питання громадянської освіти молоді, зокрема, в Канаді. Так, у провінції Онтаріо в школах викладається спеціальний курс громадянської освіти, де здобуваються не стільки формальні знання, скільки набуваються навички, уміння, готовність у майбутньому брати активну участь в управлінні і житті міста, суспільства, країни. В провінції Альберта з 1999 р. спільними зусиллями департаментів муніципальних справ та освіти реалізується проект навчання учнів основам місцевого самоврядування. Подібні програми розроблені і успішно діють в інших провінціях Канади, а також у США [9].
Досвід цих країн переконує в доцільності розроблення і запровадження до навчальних планів загальноосвітніх шкіл та вищих навчальних закладів України І-ІІ рівнів акредитації базового навчального курсу з основ місцевого самоврядування (ця пропозиція вже апробована в навчальних закладах Києва, Комсомольська та Лубен).
Орієнтування депутатів місцевих рад і зміцнення потенціалу територіальних громад. Як показує практика, з усіх проблем, які стоять на перешкоді ефективній роботі органів місцевого самоврядування, одна з найбільш гострих – непідготовленість депутатів місцевих рад, особливо нових, обраних 26 березня 2006 р. за новою виборчою системою партійних списків. Йдеться про брак серед значної частини представницького корпусу місцевого рівня належної теоретичної підготовки, розуміння депутатських ролей та відсутність в обранців практичних навичок роботи в раді і з виборцями, досвіду вирішення проблемних питань територіальної громади, врешті, базових уявлень про місцеве самоврядування та його завдання.
На порядку денному питання партійної кадрової політики у сфері підготовки фахівців для роботи в органах місцевого самоврядування. Розв’язання його власними силами, організаційними структурами навіть найпотужнішої партії, вбачається проблематичним з огляду на складний і комплексний характер місцевої політики й місцевого господарства, наявне ресурсне забезпечення.
Вирішенню проблеми, підвищенню освітнього рівня, ефективності роботи новообраних депутатів певною мірою сприяють організація тренінгів і навчань, узагальнення досвіду діяльності депутатів попередніх скликань, забезпечення в достатній кількості навчально-довідниковими матеріалами, запровадження інноваційних підходів і практик.
Успішним прикладом є реалізація у канадських Північно-Західних територіях проекту “Навчання громад й організація інформаційної мережі”, практичним результатом якого стало розроблення і випробування навчальних ресурсів для новообраних депутатів місцевих рад та мерів, використання дистанційних технологій. Підтримувана урядом програма “Школа самоврядування громад” покликана допомогти місцевим органам влади та громадським організаціям в їх потребах у навчанні, і є частиною більш широкої стратегії підтримки розвитку територіальних громад [10].
Положення і результати розглянутого проекту можуть бути застосовані для розробки та реалізації програм місцевого і регіонального розвитку в Україні, спрямованих на підтримку розвитку територіальних громад, підвищення фахового рівня депутатів місцевих рад. Рекомендовано, щоб такі програми і проекти задовольняли загальні критерії, а саме: були новаторськими; здійснювали позитивний вплив на місцевий розвиток; могли бути відтворюваними в інших територіальних громадах; відповідали основним напрямам регіональної політики; використовували багатосторонній підхід і співучасть.
Отже, для зміцнення потенціалу місцевих рад актуальними і перспективними є завдання впровадження системного підходу до передачі новообраним депутатам досвіду вирішення проблемних питань життя громади, створення необхідної науково-методичної та інформаційно-довідкової бази депутатської діяльності.
Доступ до інформації, знань, досвіду, документів та обмін ними має здійснюватися шляхом формування мереж, що охоплюватиме всіх діячів творення місцевої політики, організації навчання, надання технічної допомоги та інших видів співробітництва та допомоги. Ефективними засобами досягнення мети соціального й економічного процвітання територіальних громад і забезпечення високого добробуту громадян у ХХІ ст. за сучасних умов будуть провідна роль і підтримка з боку урядових структур, налагодження координації й партнерства центральних, місцевих органів влади, наукових закладів, третього сектору, усіх зацікавлених сторін.
З метою створення умов для безперервного обміну оперативною й актуальною інформацією доцільно розробити і розмістити в Iнтернеті спеціальний web-портал з аспектів роботи і підготовки депутатів місцевих рад, всього активу місцевого самоврядування. Необхідно здійснити моніторинг і відбір створених в інших країнах релевантних матеріалів, розробити і розповсюдити відповідні посібники, рекомендації, присвячені проблемним питанням місцевого самоврядування, стимулюванню місцевої ініціативи. Залучення кращого зарубіжного досвіду у цій сфері може стати важливим моментом процесів демократизації суспільства в Україні.
Однією з найбільш перспективних форм безпосередньої демократії є органи самоорганізації населення, які володіють багатим досвідом участі у вирішенні проблем населення за місцем проживання та співпраці з органами місцевої влади. Їх науково-методичне, інформаційне та ресурсне забезпечення ще не набуло належного розвитку. Пропонується розробити програму навчання та підвищення кваліфікації керівників та активу органів самоорганізації населення, представників ініціативних груп зі створення цих органів, підготувати і впровадити у практику діяльності державних та недержавних центрів підвищення кваліфікації комплекс відповідних програм-тренінгів для вище вказаних категорій, державних службовців, службовців місцевого самоврядування (з досвіду роботи Одеської міської ГО “Лицем до лиця”).
Загалом, питання удосконалення управлінських кадрових ресурсів не можна вирішувати за допомогою застарілих управлінських технологій. Зміст і форми підвищення кваліфікації управлінських кадрів необхідно наблизити до сучасної практики та зробити їх більш ефективними у вирішенні конкретних місцевих проблем. У цьому плані заслуговує на увагу проект “Майстерня муніципального управління” як інноваційна форма підвищення кваліфікації управлінських кадрів, досвід співпраці Харківського міськвиконкому та Національного технічного університету “Харківський політехнічний інститут” та інші напрацювання муніципального руху в Україні, втілені в тому числі у рамках Всеукраїнського конкурсу проектів та програм розвитку місцевого самоврядування.
Щодо розвитку професійної сфери місцевого самоврядування, першочерговим завданням є формування корпусу професійно підготовлених та авторитетних службовців місцевого самоврядування. Інструментом для підвищення кадрового потенціалу державного управління є комплексне удосконалення національної системи підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування на принципах Болонського процесу, який передбачає запровадження академічної трирівневої системи. Система має набути гнучкості, здатності адаптуватися до нових завдань, що виникають в ході проведення політичної, адміністративної, муніципальної та інших системних реформ, перерозподілу владних повноважень. Розвиток цієї системи спрямовується на гармонійне поєднання академічної та тренінгової системи підготовки, залежність кар’єрного росту від професіоналізму і навчання як засобу його забезпечення, дотримання європейських стандартів освіти та запровадження механізмів адаптації вітчизняної системи до європейської.
Інші реферати на тему «Самоврядування»:
Посилення інтелектуально-кадрового потенціалу – важлива складова місцевого і регіонального розвитку
Місцеві вибори та їх наслідки
Специфіка підвищення кваліфікації посадових осіб місцевого самоврядування
Особливості розвитку місцевої демократії на початку другого десятиліття незалежності України
Публічне управління у вимірах інформаційного суспільства