Сторінка
3

Інформаційна взаємодія суб'єктів місцевого та регіонального розвитку: методологічний аспект

Наявність міжнародної мережі демонструє можливості створення подібної української національної мережі з власними інформаційними ресурсами, без наявності яких неможливо організувати сітьове співробітництво. Цінною основою для цього є міжнародний досвід. Його вивчення потребує знання іноземних мов та певного рівня інформаційної культури. Доступ до бібліотечного фонду LOGIN потребує знання однієї з трьох мов - англійської, французької або німецької. Асоціація міст та громад України, яка стала нещодавно партнером програми LOGIN, створює свій бібліотечний фонд, стан якого на сьогодні не може задовольнити потреби фахівця. Однак проблема не лише в створенні бази знань. П. Мавко, аналізуючи методологічні засади регіональних стратегій в Україні, зазначає, що для успішного стратегічного планування регіонального розвитку в Україні необхідно створення інституту професійних консультантів стратегічного планування [17]. Автор цієї статті вважає, що необхідно формувати інститут муніципального консалтингу з більш масштабними функціями, які мають бути включені в широкий контекст проведення системних реформ — адміністративної, адміністративно-територіальної, муніципальної реформ, державної регіональної політики. Створення мережі місцевого та регіонального розвитку, поряд з іншими чинниками, є одним із ефективних засобів формування цієї суспільно важливої інституції.

Інформаційна стратифікація та структура інформаційних ресурсів мережі місцевого та регіонального розвитку

Зміст інформаційних ресурсів визначається сферою її застосування. Тому прийнято виділяти наукову, соціальну, економічну, політичну, правову та інші види інформації. Всі вони так чи інакше стосуються сфери місцевого та регіонального розвитку. Однак ми спробуємо визначити узагальнений методологічний підхід до інформації та знань, які мають бути представлені в мережі місцевого та регіонального розвитку. Останні, як і загалом будь-які управлінські знання, в інформаційному просторі не можуть сприйматися з точки зору абсолютної істини. Вони завжди суб'єктні, тобто залежать від контексту діяльності соціального агента та його когнітивних можливостей. В цьому сенсі інформація є сировиною, яка перетворюється на знання за результатами самостійного її пошуку та аналізу. Останні, в свою чергу, є підґрунтям для автономного прийняття рішень відповідно до конкретних проблем та предмету діяльності соціального агента. Для кращого розуміння такого знання пошлемося на спрощене тлумачення його як впевненості, що певна інформація відображає реальний феномен, який має специфічні характеристики [7, с. 9]. Дійсно, будь-яка інформація матиме значення когнітивного конструкту тільки в тому разі, якщо вона сприймається як відображення реально існуючого феномену. Тому формування установки на інтерактивну комунікацію в мережі місцевого та регіонального розвитку залежатиме, по-перше, від відчуття своєї присутності в інформаційному просторі як рівноцінного партнера комунікації, по-друге, творчо-конструктивного відношення до інформації та високого ступеню довіри до її автора.

Кожний соціальний агент, залежно від його спеціалізації користується певною частиною інформаційних ресурсів для створення нових знань, які є новими власне для нього, а не взагалі для суспільства. Але має бути представлена в мережі інформація, яка є установчою для всіх агентів місцевого та регіонального розвитку. Інформаційний ресурс загального призначення має включати знання, яке б визначало мотиваційну динаміку інституційної поведінки соціальних агентів, конструювало б їхні соціальні ролі в контексті певної парадигми місцевого та регіонального розвитку, виходячи із власних рішень. Процес розподілу ролей, що розуміється як процес хабітуалізації[3], має велике значення для сітьової співпраці, оскільки його результатом має бути прив'язка знань до конкретних видів діяльності та його типізація. Виконання ролей та прийняття рішень потребує специфічних знань конкретних ситуацій, розуміння зв'язку цілей та засобів досягнення. За рахунок типізації та специфікації знань окремих соціальних агентів відбувається дезагрегація проблем та цілей місцевого та регіонального розвитку на складові. В цьому аспекті ми можемо ставити питання про необхідність інформаційної стратифікації соціальних агентів всередині сітьової спільноти.

Інформаційна стратифікація є необхідним компонентом сітьової співпраці, оскільки створення інформаційного ресурсу місцевого та регіонального розвитку передбачає великий обсяг розумової діяльності, виробки нових знань у вигляді моделей, алгоритмів, програм або проектів розв'язання певних проблем тощо. Це можна досягти тільки завдяки спільним зусиллям. Певну роль у створенні інформаційного ресурсу, представленого в Інтернет, має відігравати держава як координуючий центр суспільного розвитку. Її роль щодо мережі місцевого та регіонального розвитку полягає у виконанні функцій “системного адміністратора”, який підтримує систему в діючому стані. Сьогодні існує тільки два нормативно-правові акти, які визначають позицію держави щодо використання Інтернет в цілях суспільного розвитку. Це Указ Президента України, в якому формулюються основні завдання по розвитку національної складової мережі Інтернет та забезпечення широкого доступу до неї[2] та Постанова Кабінету Міністрів України “Про порядок оприлюднення у мережі Інтернет інформації про діяльність органів виконавчої влади”[3].

Однак у цих актах не міститься нормативних вимог щодо змістовного наповнення Веб-сторінки будь якого органу місцевого самоврядування, використання Інтернет для організації обговорень проблем та підготовлених проектів рішень тощо. Не врегульовуються питання сітьового співробітництва органів публічної влади різних рівнів з іншими суб'єктами місцевого та регіонального розвитку. Вони, тим не менш, гарантують забезпечення державної підтримки розвитку інфраструктури надання інформаційних послуг через мережу Інтернет. Складовою такої підтримки могло б бути створення електронних ресурсів місцевого та регіонального розвитку на конкурсних засадах. Методика реалізації конкурсних проектів з іншої тематики вже відпрацьована в рамках Всеукраїнського конкурсу проектів та програм розвитку місцевого самоврядування, який було проведено в 2003 році [13]. Створювані інформаційні ресурси мають увійти відповідно до Концепції формування національних електронних інформаційних ресурсів до їх складу [4].

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4 


Інші реферати на тему «Самоврядування»: