Сторінка
5
Відмінність у цих характеристиках історично коливається, проте вона, мабуть, збережеться в усі часи, оскільки діяльність і відношення, що нею породжуються та її визначають, не можуть бути повністю ідентичними в соціальному і психологічному аспектах. Тобто у зв'язку особистості та суб'єкта можливе відносне відокремлення особистості від властивостей суб'єкта — розщеплення структури людини.
"Людина стає суб'єктом відношень тією мірою, якою вона розвивається в багатьох життєвих ситуаціях як об'єкт відношень з боку інших людей, колективу та керівників, людей, що перебувають в різних соціальних позиціях та грають різні ролі в історії ЇЇ розвитку. Перехід взаємовідношень, інтеріндивідуальних зв'язків, що функціонують у певних обставинах життя, в інтраіндивідуальні зв'язки стає обов'язковою умовою утворення структури особистості та її характеру". Так, це умова особистості, справжня умова, але Ананьєв не завжди її дотримується, нерідко зводячи специфіку особистості нанівець. В інших місцях, тлумачачи особистість, він вводить в неї комплекс віково-статевих, нейродинамічних, конституційно-біохімічних особливостей, що насправді до рівня особистості не мають прямого стосунку. Суперечність між інтимністю і суспільне прийнятим — ось основа особистості.
Ананьєв правильно робить, коли йде далі особистості, спрямовуючи свій погляд до творчої індивідуальності (суб'єкта), хоч інколи повертає назад, зводячи творчу індивідуальність принципово до особистості, а особистість — до індивіда. Як початок індивіда — це довгий і багатофазний процес ембріогенезу, так і початок особистості — довгий і багатофазний процес ранньої соціалізації індивіда, яка найбільш інтенсивно протікає у двотрирічному віці. Правда, інтимність, суперечність між соціальним та інтимним, мабуть, виступає в більш пізньому віці.
Як процес праці, за Ананьєвим, починається з дитинства, так і особистість починається з раннього віку. "Перехід від гри до навчання, зміна різних видів навчання, підготовка до праці в суспільстві і т. д. — це одночасно стадії розвитку властивостей суб'єкта пізнання і діяльності та зміни соціальних позицій, ролей у суспільстві і зрушень у статусі, тобто — особистісні перетворення". Ананьєв завершує цю тему, своєрідно повертаючись до визнання послідовності таких провідних діяльностей, як гра, навчання та праця, але вбачаючи в них саме стадії особистісних перетворень. Цим Ананьєв підкреслює вірність своїй провідній ідеї про гетерохронність функціональних утворень на будь-якій стадії психічного розвитку. Такий підхід дає, за Ананьєвим, можливість розкрити поступ психології як науки, показати реальну єдність детерміністичного та ймовірнісного підходів у дослідженні психічних явищ, що являє собою важливу рису сучасної методології психологічної науки.
Прогрес і консолідацію сучасної психології Ананьєв пов'язує з розвитком в ній експериментальних та математичних методів. Наголошується, що з усієї структури методів сучасної психології методологічному аналізові піддавалися здебільшого експериментальні та математичні методи і значно менше — генетичні. З усіх методів психології Ананьєв визнає найбільші можливості за методами генетичними та історичними. Разом із тим це й принципи. Ними повинна визначатися та або інша констеляція конкретних методів дослідження в будь-якій галузі психології. Ананьєв робить істотний наголос на впровадженні діалектичного методу в психології, що має сприяти встановленню міждисциплінарних зв'язків за умови центрального положення психології.
Важливі зрушення в культурному розвитку суспільства висувають проблему людини в центр наукового пізнання. Стаючи зв'язкою між усіма засобами пізнання людини, психологія об'єднує природознавство і суспільні науки. Це пояснюється своєрідністю психології. Людина, що виступає суб'єктом діяльності, може бути зрозумілою лише як особистість та індивід (цілісний організм) одночасно.
Психологія людини стає таким чином загальною моделлю людинознавства. Дослідження відношень людини до світу неможливе без дослідження її складної структури, а цю структуру поготів неможливо зрозуміти без системи відношень до суспільства і природи, поєднуючою ланкою яких вона є. "Загальні моделі людинознавства, що об'єднують закони суспільства і природи, мають бути моделями її історичної природи . До їх побудови найближче стоїть сучасна психологія в силу її "ключового", за висловом Ж.Піаже, положення в системі наук". На цій основі Ананьєв робить висновки про необхідність комплексного вивчення людини і про певну діагностичну орієнтацію психологічного дослідження в комплексному вивченні людини.
Комплексні дослідження, за Ананьєвим, є оптимальним здійсненням міждисциплінарних зв'язків, що зумовлюється спільністю об'єкта — людини — для всієї сучасної науки. Цим Ананьєв пояснює феномен зростання людського фактора на виробництві, в системах управління і масового обслуговування, навчання, комунікації і т. д. Так Ананьєв підходить до формулювання свого основного положення людинознавства. Отож висунення проблеми людини в центр всієї сучасної науки пов'язано з принципово новими взаємовідношеннями між науками про природу і науками про суспільство, адже тільки в людині природа та історія об'єднуються численним рядом зв'язків і залежностей в одному об'єкті, ядром якого є його існування як особистості, суб'єкта практичної діяльності та пізнання.
Інші реферати на тему «Психологія»:
Сто років психоаналізу: здобутки та перспективи. А. Грюнбаум
Особливості взаємозв’язку стилю управлінської діяльності та типу поведінки при розв’язанні конфлікту
Смисл життя і життя, відповідне смислу. Стрес без дистресу. Г. Сельє (1907—1982)
Комунікативна атака
Трансакційний аналіз. Е. Берн, Т. Харріс