Сторінка
2
Зауваження. Якщо в цьому твердженні відкинути умову , то воно може виявитись хибним. Нехай, наприклад, дано інтеграл Первісною тут є - обмежена функція , але подвійна підстановка не має змісту, бо при не прямує ні до якої границі: інтеграл не існує.
20. Інтеграл тоді й тільки тоді збіжний, коли будь-якому заданому числу відповідає таке число , що при і виконується нерівність
Приклад. Довести, що - збіжний.
Д о в е д е н н я.
звідси , якщо тобто
30. Якщо збіжний, то збіжним є також інтеграл і при цьому . Інтеграл називається абсолютно збіжним, якщо збіжний.
40. Теорема порівняння. Якщо для виконується нерівність , причому ці обидві функції невід’ємні, то із збіжності інтеграла випливає збіжність інтеграла , а із розбіжності випливає розбіжність .
Як функція порівняння, важливу роль відіграє функція . Оскільки і , одразу ж стає зрозумілим, що збіжний при і розбіжний, якщо
Приклади. Дослідити збіжність інтегралів:
а), б) , в)
Р о з в ’ я з о к. а) Оскільки , то
Безпосереднім обчисленням останнього інтеграла легко встановити, що він збіжний при Тому і даний інтеграл є збіжний при Неважко довести, що при інтеграл розбіжний.
б) Інтегруванням частинами дістанемо
Звідси елементарно одержимо такі висновки: заданий інтеграл збіжний при ; якщо , то збіжність буде неабсолютною; при інтеграл збіжний абсолютно, бо
при інтеграл розбіжний.
в) Для дослідження інтеграла доведемо спочатку, що існує таке , за якого вірна нерівність Оскільки при ця нерівність виконується, то для тих значень , за яких , виконуватиметься і дана нерівність.
Нерівність для похідних лівої і правої частин набирає вигляду і виконується при . Справді, маємо , що істинно. Отже, для всіх маємо . Інтеграл збіжний, якщо збіжним є інтеграл . Оскільки для то збіжний при , тобто при для всіх скінчених .
Інші реферати на тему «Математика»:
Визначення та обчислення довжини дуги плоскої кривої в декартових та полярних координатах. Площа поверхні
Системи лінійних диференціальних рівнянь. Загальні положення
Задачі, що приводять до похідної. Визначення похідної, її геометричний і механічний зміст
Лінійні диференціальні рівняння другого порядку з постійними коефіцієнтами
Побудова множинних фільтрів для лінійних алгебраїчних систем