Сторінка
2
Зауваження. Якщо в цьому твердженні відкинути умову , то воно може виявитись хибним. Нехай, наприклад, дано інтеграл Первісною тут є - обмежена функція , але подвійна підстановка не має змісту, бо при не прямує ні до якої границі: інтеграл не існує.
20. Інтеграл тоді й тільки тоді збіжний, коли будь-якому заданому числу відповідає таке число , що при і виконується нерівність
Приклад. Довести, що - збіжний.
Д о в е д е н н я.
звідси , якщо тобто
30. Якщо збіжний, то збіжним є також інтеграл і при цьому . Інтеграл називається абсолютно збіжним, якщо збіжний.
40. Теорема порівняння. Якщо для виконується нерівність , причому ці обидві функції невід’ємні, то із збіжності інтеграла випливає збіжність інтеграла , а із розбіжності випливає розбіжність .
Як функція порівняння, важливу роль відіграє функція . Оскільки і , одразу ж стає зрозумілим, що збіжний при і розбіжний, якщо
Приклади. Дослідити збіжність інтегралів:
а), б) , в)
Р о з в ’ я з о к. а) Оскільки , то
Безпосереднім обчисленням останнього інтеграла легко встановити, що він збіжний при Тому і даний інтеграл є збіжний при Неважко довести, що при інтеграл розбіжний.
б) Інтегруванням частинами дістанемо
Звідси елементарно одержимо такі висновки: заданий інтеграл збіжний при ; якщо , то збіжність буде неабсолютною; при інтеграл збіжний абсолютно, бо
при інтеграл розбіжний.
в) Для дослідження інтеграла доведемо спочатку, що існує таке , за якого вірна нерівність Оскільки при ця нерівність виконується, то для тих значень , за яких , виконуватиметься і дана нерівність.
Нерівність для похідних лівої і правої частин набирає вигляду і виконується при . Справді, маємо , що істинно. Отже, для всіх маємо . Інтеграл збіжний, якщо збіжним є інтеграл . Оскільки для то збіжний при , тобто при для всіх скінчених .
Інші реферати на тему «Математика»:
Інтегрування деяких рівнянь другого порядку шляхом пониження порядку рівняння
Існування та єдиність розв’язків диференціальних рівнянь першого порядку. Неперервна залежність та диференційованість
Інтерполяція
Графічний метод розв’язання задачі лінійного програмування. Основи аналізу моделі на чутливість
Числові послідовності. Границя, основні властивості границь