Сторінка
4
Споживча ціна – включає крім виробничої ціни і надбавок витрати з додаткових затротних елементів щодо використання та споживання.
Відпускна ціна – це ціна, за якою здійснюється продаж окремих товарів та їх партій на основі врахування собівартості товарів.
Світова ціна – це ціна, яка визначається на базі врахування цін країн-експортерів, встановлених на аукціонах, біржах.
Монопольна ціна – це ціна, яку встановлюють великі підприємства-монополісти окремих видів товарів.
Картельна, корпоративна ціна – це ціни, встановлені на основі договору між учасниками картелів, директоратом міжнародних корпорацій.
Пропозиції – це ціна, яка пропонується продавцем, як правило, без надбавок.
Попит – це ціна, яка склалась на ринку серед покупців на окремий товар і визначений ринок.
Купівлі-продажу – це ціна, що визначається у договорі на доставку товарів. Її різновидності: сіф, фоб, фар та франко.
Середньостатистична – це середня ціна за відповідний термін на окремий товар.
Експортна – це ціна на товари, які реалізуються за рубіж.
Імпортна – це ціна на товари, які ввозяться на внутрішній ринок з-за кордону.
Поточна – це ціна на товар на дату маркетингового дослідження.
Базова – це ціна, якою користуються з метою порівняння якості товарів, виходячи із сорту, поживної та конструктивної властивостей.
Довідкова – це ціна, яка вміщує рівень фактичних витрат за минулий період і використовується для порівняння або як вихідна ціна.
ОСНОВНІ СТРАТЕГІЇ ЦІНОУТВОРЕННЯ
З метою розробки відповідної цінової стратегії фірма повинна чітко визначити цілі ціноутворення. Цілі визначаються з проведеного аналізу її становища на ринку та загальних цілей функціонування на ринку. Цілі сприяють здійсненню маркетингової стратегії підприємства.
Стратегія ціноутворення переслідує різноманітні цілі, які збігаються в основному з варіантами поведінки фірми у ринковому середовищі:
максимізація поточних прибутків;
лідерство у якості товарів;
лідерство в охоплені ринку;
забезпечення виживання на ринку.
Стратегія максимізації прибутків застосовується в умовах, якщо підприємство пропонує унікальні товари, або попит на окремі товари перевищує пропозицію.
В умовах високої насиченості ринку виникає ситуація, коли фірма здійснює продаж своїх товарів за будь-якою ціною, щоб залишитись на ринку.
Вибираючи мету стратегії цін досягнення лідерства за якістю, фірми намагаються випередити конкурентів шляхом випуску високоякісної продукції.
У цьому випадку покращення якості товарів означає, як правило, підвищення цін на них.
Різноманітні цілі цінової стратегії спрямовані на завоювання лідерства на ринку реалізується на початкових стадіях життєвого циклу товарів — повинен, використовуючи достатньо високі ціни на стадіях росту і насичення.
- Стратегія ціноутворення — це вибір можливої динаміки зміни вихідної ціни товару в умовах ринку, що відповідає цілям фірми.
В процесі розробки відповідної стратегії ціноутворення велике значення має ступінь новизни товару, тому що розробка ціни на нові і унікальні товари принципово відрізняється від існуючих товарів і цін на них.
Ринок нових та унікальних виробів створюється завдяки маркетинговим заходам. Витрати на рекламу, «запуск» товару є досить великими, тому що потрібно зміцнити позиції товару на ринку.
В практиці відомими і найбільш розповсюдженими стратегіями ціноутворення на нові та унікальні вироби є: стратегія «зняття вершків» та стратегія проникнення на ринок. Вибір стратегії залежить від характеристики товарів, тобто ступеня новизни; умов конкуренції; особливостей ринку і збуту; витрат виробництва і очікуваного прибутку, іміджу фірми.
- Стратегія «зняття вершків» передбачає продаж товарів за високими цінами в початковій стадії, які с набагато вищими від ціни виробництва.
Названа стратегія буде дуже ефективною, якщо будуть існувати
кілька умов:
впровадження на ринок нових товарів, захищених патентами;
- наявність у товарі привабливих особливостей;
високий рівень поточного попиту від великої кількості споживачів;
низька еластичність попиту;
висока початкова ціна для фірм-конкурентів;
сприйняття високої ціни з боку покупців як гарантії високої якості.
Висока початкова ціна, як правило, дає переваги в отриманні не тільки надприбутків, але і в короткий термін покриття витрат виробництва. Класичним прикладом був підхід до ціноутворення у електронній промисловості у 70-80 pp. на всі новинки мікрокалькуляторів, які продавались спочатку за 200 доларів кожен, а потім ціна знизилась до 5 доларів за одиницю.
Стратегія «зняття вершків» мас свої недоліки. Вони полягають у тому, Ідо, no-ncpiuv, ия стратегія приваблює конкурентів, по-перше, висока початкова піна може вплинути на тривалість життєвою циклу товарів, а інколи призвести, і до комерційною краху.
В окремих випадках при використанні стратегії «зняття вершків» спостерігається різке падіння цін, що теж є негативним явищем, тому у практиці використовують * стратегію проникнення на ринок. Суть цієї стратегії полягає у застосуванні середніх та низьких цін на нові товари. Це дозволяє стимулювати збут, ліквідувати конкурентів, розширювати виробництво та стабілізувати ринкову частку продажу. Фірми за рахунок низьких початкових цін захоплюють ринок і на стадії зрілості піднімають ціни. Така стратегія відповідає основній меті фірми — підтримання прибутків у тривалій перспективі. Із зростанням і розширенням виробництва та збуту скорочуються витрати на одиницю продукції, що дає можливість знижувати ціни і ше більше розширювати ринок. Така стратегія притаманна відомим японським фірмам з виробництва комп'ютерів та принтерів для ринку США.
Недоліком застосування стратегії «низьких цін» є те, шо цей процес може бути дуже тривалим і не зможе покрити всі витрати, попит може бути незадоволеним.
Для успішного просування на ринку нових товарів застосовується також * стратегічний метод орієнтації на лідера. Він використовується, коли на ринку домінують кілька фірм, які умовно поділили його між собою. У цій ситуації одна з фірм, частка якої є найбільш значною, визнається основним ціновим лідером. Стратегія ціноутворення з орієнтацією на цінового лідера передбачає пристосування свого рівня цін до рівня цін лідера на окремо взятому ринку.