Сторінка
9

Франція

Статус адміністративної установи (державного підприємства суспільної служби) містить окремі елементи адміністративного права, хоча в цілому їхня діяльність регулюється нормами комерційного права.

Такими є підприємства, що виконують функції суспільної служби і, як правило, що є монополіями: у галузі транспорту мова йде про Національне суспільство французьких залізниць, Автономної компанії паризького транспорту, Ер Франс; у галузі енергетики - Электрисите ДЕ Франс, Гаснув ДЕ Франс, Національна компанія Рони, Генеральна компанія ядерних речовин; в області зв'язку - Генеральна дирекція пошти і зв'язку .

Державне підприємство може також бути юридичною особою приватного права і мати статус компанії. Таким статусом володіють промислові підприємства комерційного сектора, великі банки й ін. У цьому випадку велика частина капіталу такої компанії повинна належати або державі, або іншому державному підприємству.

Державними вважаються також підприємства, у Правліннях яких Держава має більшість голосів, не володіючи при цьому більшістю в капіталі, що дозволяє йому контролювати керування. З кінці 80-х років у загальному переліку підприємств, що знаходяться під контролем держави (без обліку філій і підфілій), число адміністративних установ і акціонерних компаній співвідноситься як 50:50.

У державних підприємствах першого кола (не входять філії і підфілії) голови правління, дирекції, наглядацької ради або генеральний директор призначаються декретом Ради Міністрів на три роки. При цьому Уряд залишає за собою право перервати його повноваження в будь-який момент. На інших державних підприємствах призначення на керівні посади здійснюється на загальних підставах, тобто їхніми власними органами керування.

Як правило, склад правління (або наглядацької ради) має тристоронній характер. У нього входять представники Держави, суспільні діячі, обрані завдяки своїй компетентності або здатності представляти споживачів, представники трудящих. Коли частина акціонерного капіталу знаходиться у власності приватних інвесторів, їхні представники обираються на зборах акціонерів. Представники держави і суспільних діячів призначаються декретами Уряду. Представники трудящих обираються персоналом підприємства.

Державні підприємства суспільної служби підлягають подвійному контролеві, проведеному до прийняття рішень самим підприємством: контролеві технічному і фінансово-економічному.

Технічна опіка здійснюється Урядовим комісаром, що представляє міністерство, до ведення якого відноситься підприємство. Урядовий комісар присутній на засіданнях Правління й інформує його про точку зору куруючого міністерства, він може наполягати на повторному розгляді проекту або в окремих випадках - навіть скористатися правом вето.

Фінансово-економічна опіка здійснюється Державним контролером або Контрольною комісією, що представляє на підприємстві Міністерство економіки і фінансів. Державний контролер, що є присутнім на засіданні Правління, стежить за економічною і фінансовою діяльністю підприємства. З доручення міністерства він здійснює контрольні функції, наприклад обов'язкове візування документів по угодах.

Рішення в області встановлення тарифів відносяться до компетенції Міністерства економіки і фінансів, і приймаються в залежності від фінансового стану підприємств, а також задач макроекономічної політики.

Окремі підприємства мають повну або часткову волю в ціноутворенні.

Річний бюджет або прогнозні кошториси доходів і витрат повинні схвалюватися одночасно і куруючим міністерством і міністерством економіки і фінансів. Рішення про участь у капіталі інших підприємств (або про продаж акцій) також підлягають попередньому схваленню обох міністрів.

Програма капіталовкладень складається Фондом економічного і соціального розвитку (FDES), а зaймы, розташовані державними підприємствами, повинні одержати попередні дозволи з боку Міністерства фінансів.

Державні підприємства підлягають також контролеві апостеріорі, що покликаний перевірити правильність і ефективність керування. Цей контроль здійснюється особливою адміністративною інстанцією - Рахунковою палатою, що кожні два роки готує доповідь про керування і фінансові результати державних підприємств.

На кожному державному підприємстві працює бухгалтер-ревізор, призначений судовою владою. У його функції входить аудит правильного оформлення бухгалтерської звітності.

Парламент країни крім контролю за діями уряду, в тому числі в частині виконання бюджету, може створювати спеціальні комісії з розслідування випадків виявлених порушень у діяльності державних підприємствах.

Контроль за інвестиціями державних підприємств.

Дозвіл на здійснення інвестицій великими націоналізованими підприємствами, надається Фондом економічного і соціального розвитку (FDES), Дирекція якого складається з представників зацікавлених відомств під головуванням Міністра економіки і фінансів.

Роль Фонду полягає в тому, щоб розширення заборгованості державних підприємств не вийшло з під контролю, а також у регулюванні графіка позик у залежності від стану фінансового ринку. Мова йде про розподіл державних інвестицій у часі, щоб без надзвичайної напруги забезпечити фінансування усього їхнього обсягу в залежності від наявних заощаджень.

FEDS являє собою механізм міжміністерського арбітража, що функціонує на двох рівнях: Керуюча рада і спеціалізовані комітети.

Керуюча рада працює під головуванням Міністра економіки і фінансів і включає міністрів економічної спрямованості, що курує державні підприємства. У раду входять також деякі директори центральних відомств, комісар. Генерального комісаріату планування (ГКП), Керуючий Банку Франції і інш.

Рада збирається два рази на рік, а в проміжках між сесіями робота ведеться за допомогою трьох спеціалізованих комітетів: енергетики, транспорту і зв'язку, що є його відображенням на технічному рівні. Вони роблять порівняльний розгляд у присутності зацікавлених підприємств запропонованих ними програм капіталовкладень.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
 16  17 


Інші реферати на тему «Історія, теорія держави і права»: