Сторінка
3

Конкурентоспроможність підприємства

У деяких публікаціях наводиться змішане поняття конкурентоспро­можності товару та підприємства, у зв’язку з цим потрібно зазначити, що характеристика конкуренто­спромо­жності підприємства має декілька суттєвих відмінностей від такої ж характеристи­ки товару, а саме:

– перша принципова відмінність полягає в тому, що конкурентоспро­можність підпри­ємства, яка відображає відмінність даного виробника від конкурентів, має місце тривалий проміжок часу. Конкурентоспроможність товару, у свою чергу, визначається незначними з економічного погляду проміжками часу – місяць, тиждень, день. Це пов’язано з тим, що підпри­ємство зайняте виробництвом і реалізацією різних виробів, асортимент яких обновлюється, і для виявлення суттєвих відмінностей від конкурентів на відповідному товарному ринку повинен пройти хоча б один цикл оновлення продукції, тобто поява на ринку нових товарів;

– друга принципова відмінність полягає в тому, що оцінку діяльності підприємства дає не тільки споживач, а і сам підприємець. Споживач оцінює товар виходячи з його спожив­чої якості та вартості і для нього не важливо, скільки це коштувало підприємцю.

Підприємець, у свою чергу, вирішує, чи вигідно у визначених масштабах та умовах займатися виробництвом даних товарів.

Таким чином, конкурентоспроможність підприємства – це особлива зона, в якій у певних межах та за певних умов збігаються інтереси виробників та споживачів.

Виходячи зі сказаного можна стверджувати, що конкурентоспроможність підпри­ємства – це реальна та потенційна спроможність підприємства проектувати, виготов­ляти та збувати в тих чи інших конкретних умовах продукцію, яка корис­тується більш прі­о­ри­тетним попитом у споживачів при умові ефективної господарської діяльності та її практичної прибуткової реалізації в умовах конкурентного ринку.

У даному визначені підкреслюється основна ідея конкурентоспро­можності – поєд­нання інтересів споживачів (потрібна продукція з необхід­ними споживчими властивостями, за оптимальною ціною) та виробників (прибуткова реалізація своєї діяльності при створені продукції). Також враховано те, що для забезпечення конкурентоспроможності підприєм­ства необхідно ефективно діяти на всіх етапах життєвого циклу продукції (про­ектування, виготовлення, збут), підтримувати та покращувати свої здібності, ресурси, щоб це було можливо не тільки сьогодні але й у майбутньому. Наголошується, що сенс дослідження та оцінки конкурентоспроможності підприємства є за наявності ринкових умов.

Конкурентоспроможність підприємства не являє собою тільки внутріш­ню його якість (тобто залежить не тільки від самого підприємства), тому що підприємство функціонує в системі макро- та мікросередовища, що сфор­мувалося в межах тієї чи іншої галузі, країни. Тому пошук джерел конку­рентоспроможності також потрібно здійснювати поза під­приємством.

Література:

1. Білоблоцький Д.М. Маркетингові стратегії підприємства мобільного зв’язку: Дис . канд. екон. наук: 08.06.01/ Київський національний торговельно-економічний університет. – К., 2003. – 222 с.

2. Джоббер Д. Принципы и практика маркетинга. – К.: Вильямс, 2000.– 677 с.

3. Мак-Дональд М. Стратегическое планирование маркетинга. – СПб: Питер, 2000. – 320 с.

4. Мескон М.Х., Альберт М., Хедоури Ф. Основы менеджмента: Пер. с англ. – М.: Дело, 2000. – 704 с.

5. Наливайко А.П. Теорія стратегії підприємства. Сучасний стан та напрями розвитку: Монографія. – К.:КНЕУ, 2001. – 227 с.

6. Портер Майкл Э. Конкуренция: Пер. с англ. – М.: Издательский дом „Вильямс”, 2002. – 496 с.

7. Райан Б. Стратегический учет для руководителя: Пер. с англ. / Под. ред. В.А. Микрюкова. – М.: Аудит, ЮНИТИ, 1998. – 616 с.

8. Райс Эл, Траут Дж. Маркетинговые войны. – СПб.: ПИТЕР, 2000. – 255 с.

9. Томпсон А.А., Стрикленд А.Дж. Стратегический менеджмент. Исскуство разработки и реализации стратегии. – М.: Банки и биржи, ЮНИТИ, 1998. – 578 с.

10. Шершньова З.Є., Оборська С.В. Стратегічне управління: Навчальний посібник. – К: КНЕУ, 1999. – 384 с.

11. Шкода Т.Н. Потенціал організації – основа її конкурентоспроможності // Проблеми системного підходу в економіці: Збірник наукових праць. – Випуск 7. – К.: НАУ, 2004. – 200 с. – С. 97–100.

12. Bowman E. Epistemology, Corporate Strategy and Academe, Sloan Management Review. – 1974.

13. Hofer C., Schendel D. Strategy Formulation: Analytical Concepts, West Publishing Co. – 1978.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3 


Інші реферати на тему «Економічні теми»: