Сторінка
3
У деяких публікаціях наводиться змішане поняття конкурентоспроможності товару та підприємства, у зв’язку з цим потрібно зазначити, що характеристика конкурентоспроможності підприємства має декілька суттєвих відмінностей від такої ж характеристики товару, а саме:
– перша принципова відмінність полягає в тому, що конкурентоспроможність підприємства, яка відображає відмінність даного виробника від конкурентів, має місце тривалий проміжок часу. Конкурентоспроможність товару, у свою чергу, визначається незначними з економічного погляду проміжками часу – місяць, тиждень, день. Це пов’язано з тим, що підприємство зайняте виробництвом і реалізацією різних виробів, асортимент яких обновлюється, і для виявлення суттєвих відмінностей від конкурентів на відповідному товарному ринку повинен пройти хоча б один цикл оновлення продукції, тобто поява на ринку нових товарів;
– друга принципова відмінність полягає в тому, що оцінку діяльності підприємства дає не тільки споживач, а і сам підприємець. Споживач оцінює товар виходячи з його споживчої якості та вартості і для нього не важливо, скільки це коштувало підприємцю.
Підприємець, у свою чергу, вирішує, чи вигідно у визначених масштабах та умовах займатися виробництвом даних товарів.
Таким чином, конкурентоспроможність підприємства – це особлива зона, в якій у певних межах та за певних умов збігаються інтереси виробників та споживачів.
Виходячи зі сказаного можна стверджувати, що конкурентоспроможність підприємства – це реальна та потенційна спроможність підприємства проектувати, виготовляти та збувати в тих чи інших конкретних умовах продукцію, яка користується більш пріоритетним попитом у споживачів при умові ефективної господарської діяльності та її практичної прибуткової реалізації в умовах конкурентного ринку.
У даному визначені підкреслюється основна ідея конкурентоспроможності – поєднання інтересів споживачів (потрібна продукція з необхідними споживчими властивостями, за оптимальною ціною) та виробників (прибуткова реалізація своєї діяльності при створені продукції). Також враховано те, що для забезпечення конкурентоспроможності підприємства необхідно ефективно діяти на всіх етапах життєвого циклу продукції (проектування, виготовлення, збут), підтримувати та покращувати свої здібності, ресурси, щоб це було можливо не тільки сьогодні але й у майбутньому. Наголошується, що сенс дослідження та оцінки конкурентоспроможності підприємства є за наявності ринкових умов.
Конкурентоспроможність підприємства не являє собою тільки внутрішню його якість (тобто залежить не тільки від самого підприємства), тому що підприємство функціонує в системі макро- та мікросередовища, що сформувалося в межах тієї чи іншої галузі, країни. Тому пошук джерел конкурентоспроможності також потрібно здійснювати поза підприємством.
Література:
1. Білоблоцький Д.М. Маркетингові стратегії підприємства мобільного зв’язку: Дис . канд. екон. наук: 08.06.01/ Київський національний торговельно-економічний університет. – К., 2003. – 222 с.
2. Джоббер Д. Принципы и практика маркетинга. – К.: Вильямс, 2000.– 677 с.
3. Мак-Дональд М. Стратегическое планирование маркетинга. – СПб: Питер, 2000. – 320 с.
4. Мескон М.Х., Альберт М., Хедоури Ф. Основы менеджмента: Пер. с англ. – М.: Дело, 2000. – 704 с.
5. Наливайко А.П. Теорія стратегії підприємства. Сучасний стан та напрями розвитку: Монографія. – К.:КНЕУ, 2001. – 227 с.
6. Портер Майкл Э. Конкуренция: Пер. с англ. – М.: Издательский дом „Вильямс”, 2002. – 496 с.
7. Райан Б. Стратегический учет для руководителя: Пер. с англ. / Под. ред. В.А. Микрюкова. – М.: Аудит, ЮНИТИ, 1998. – 616 с.
8. Райс Эл, Траут Дж. Маркетинговые войны. – СПб.: ПИТЕР, 2000. – 255 с.
9. Томпсон А.А., Стрикленд А.Дж. Стратегический менеджмент. Исскуство разработки и реализации стратегии. – М.: Банки и биржи, ЮНИТИ, 1998. – 578 с.
10. Шершньова З.Є., Оборська С.В. Стратегічне управління: Навчальний посібник. – К: КНЕУ, 1999. – 384 с.
11. Шкода Т.Н. Потенціал організації – основа її конкурентоспроможності // Проблеми системного підходу в економіці: Збірник наукових праць. – Випуск 7. – К.: НАУ, 2004. – 200 с. – С. 97–100.
12. Bowman E. Epistemology, Corporate Strategy and Academe, Sloan Management Review. – 1974.
13. Hofer C., Schendel D. Strategy Formulation: Analytical Concepts, West Publishing Co. – 1978.
Інші реферати на тему «Економічні теми»:
Удосконалення інструментів оцінки рівня накладних витрат виробничих підприємств
Особливості функціонування страхових компаній на фінансовому ринку України
Оцінка ефективності прийняття управлінських рішень в системі маркетингового менеджменту авіаційного підприємства
Поняття та передумови виникнення корпоративного управління
Система страхування транспортних ризиків в умовах сучасного рівня розвитку українського страхового ринку