Сторінка
2
Наступне питання – на скільки “вільні та справедливі” умови ринку. Якщо умови не справедливі, деякі країни можуть бути конкурентоспроможними тоді, коли їхні внутрішні ринки закриті чи національні компанії отримують субсидії від держави.
Будь-яка країна може стимулювати конкурентоспроможність, здійснюючи політику обмежень та протекціонізму. І навпаки, країни, що мають потужний потенціал конкурентоспроможності, можуть виявитися неконкурентоспроможними, якщо їх національним компаніям, що не отримують субсидій та не захищені політикою протекціонізму, доводиться конкурувати з тими компаніями, які отримують субсидії від урядів своїх держав.
Важливо враховувати реальні доходи населення. Якщо в країні, що суттєво нарощує експорт, реальні доходи населення падають, це може означати, що її громадяни субсидують національну конкурентоспроможність. Будь-яка країна може проводити політику скорочення реальної заробітної плати на внутрішньому ринку праці для покращання своїх позицій на світових ринках, але така практика не має нічого спільного зі справжньою конкурентоспроможністю.
Значний внесок у вивчення конкурентоспроможності країн зробив М.Портер. Він пропонує оригінальну концепцію так званого “національного ромба”, що розкриває чотири властивості (детермінанта) країни, які формують конкурентне середовище; стратегія підприємств, їх структура та суперництво; споріднені та підтримуючи галузі; параметри факторів параметри попиту. Кожний детермінант впливає на всі інші. Детермінанти, знаходячись у взаємодії, створюють ефект цілісності, тобто підсилюють чи послаблюють потенційний рівень конкурентної переваги підприємств даної країни.
Найбільш важливим у його дослідженнях є висновок про кластерний підхід до організації конкурентоспроможних організаційних структур та стратегій на національному та галузевому рівнях. Взаємопов’язаний розподіл залежних одна від одної галузей, що забезпечує їх конкурентоспроможність, Портер називає “кластерами” (пучками): наприклад, виробництво та експлуатація комп’ютерної техніки. Автор показує існування кластерів галузей, що користуються загальними ресурсами, технологіями та інфраструктурою, які стимулюють інвестиції. Такі інтегровані структури як “кластери” розвинені в багатьох країнах, що підтверджує вагомість наукового узагальнення Портера.
Конкурентоспроможність країни – це її здатність в умовах вільної конкуренції виробляти товари та послуги, що задовольняють вимоги світового ринку, реалізація яких збільшує добробут країни та окремих його громадян.
Увиразнюючи зв’язок рівнів конкурентоспроможності між собою, можна стверджувати, що конкурентоспроможність економіки країни – це сумарна конкурентоспроможність її підприємств.
Науковці дають різні визначення конкурентоспроможності підприємства, які показують та характеризують різні сторони об’єкта, що вивчається.
До цього часу в економічній літературі відсутнє загальноприйняте визначення конкурентоспроможності підприємства. Основними факторами, що зумовлюють можливість багатьох його трактувань, є різні позиції вчених, нечітке визначення об’єкта дослідження, ототожнення поняття конкурентоспроможності підприємства з конкурентоспроможністю продукції. Різні авторські позиції обумовлені тим, що конкурентоспроможність підприємства розглядається на різних рівнях – регіональному, національному та світовому ринку. Крім того, відсутній системний підхід до вивчення конкурентоспроможності: різні її рівні досліджуються окремо один від одного, не досить повно розглянуто питання взаємозв’язку між ними.
Дана конкурентоспроможність підприємства означає можливість випереджати інших при досягненні поставленої мети у боротьбі за укріплення позицій на внутрішньому та зовнішньому ринку.
Головна мета, заради якої існує та працює підприємство, – це генерування у довгостроковому періоді постійного потоку прибутків для власників (акціонерів) підприємства. З цих позицій конкурентоспроможність підприємства – можливість ефективної господарської діяльності та її практичної прибуткової реалізації в умовах конкурентного ринку, що забезпечується всім комплексом засобів підприємства.
В економічному словнику конкурентоспроможність підприємства визначаються як його здатність здійснювати діяльність в умовах ринкових відносин, отримуючи прибуток, достатній для науково-технічного вдосконалення, виробництва, стимулювання та підтримки працівників на високому якісному рівні.
Якщо брати до уваги, що на товарних ринках постійно йде конкурентна боротьба, змінюються умови, з’являються нові товари, зникають старі, то з цієї позиції під конкурентоспроможністю підприємства розуміють як реальну, так і потенційну можливість підприємства проектувати, виготовляти та збувати в тих чи інших конкретних умовах товари, що користуються більш пріоритетним попитом у споживачів, ніж товари конкурентів.
Необхідно зазначити, що однією з важливих рис конкурентоспроможності підприємства є її відносність. Конкурентоспроможність не є внутрішньою якістю підприємства. Вона може бути виявлена та оцінена тільки в рамках групи підприємств, що належать до однієї галузі, чи підприємств, що випускають продукцію, схожу за властивостями. Конкурентоспроможність можна виявити тільки порівнюючи ці підприємства в межах країни, чи у світовому масштабі. Таким чином, конкурентоспроможність підприємства – поняття відносне: одне й теж підприємство на вітчизняному ринку може бути визначено конкурентоспроможним, а в межах світового ринку – ні. З цієї позиції таку конкурентоспроможність можна визначити як відносну характеристику, що показує відмінність процесу розвитку даного підприємства від підприємства конкурента, як за мірою задоволення своєю продукцією чи послугами конкретної суспільної потреби, так і за ефективністю виробничої діяльності. Основний зміст поняття конкурентоспроможності підприємства полягає в тому, що вона характеризує можливості та динаміку пристосування підприємства до умов конкуренції, що постійно змінюється.
Інші реферати на тему «Економічні теми»:
Концептуальні засади переходу України до постіндустріального суспільства
Удосконалення інструментів оцінки рівня накладних витрат виробничих підприємств
Імовірнісно-автоматне курсу моделювання валютного
Інформаційні технології у проектуванні та контролінгу логістичних бізнес-процесів віртуальних підприємств
Моделювання виробничих процесів багатопрофільних підприємств лісової галузі