Сторінка
3
Залежність фінансово-господарської діяльності підприємства (фірми) від зовнішнього середовища є закономірною. Адже воно визначало і визначає значною мірою розвиток продуктивних сил країни, а значить і умови функціонування всіх складових її економічної системи, стан внутрішнього середовища всіх СГ.
Протягом цивілізаційного розвитку, при змінах у способах виробництва, типах економічних систем і виробничих відносин дуже змінювалося і зовнішнє середовище підприємництва в цілому. У зв’язку із значущістю цього чинниках при визначенні стратегії розвитку СГ доцільно більш детально визначити погляди авторів щодо сутності цієї важливої в теорії економіки підприємства категорії. Адже зараз у спеціальній літературі зовнішнє середовище тлумачиться по-різному, переважно як сукупність підприємств-постачальників, покупців та конкурентів на ринку, в контексті формування, в першу чергу, виробничо-технологічних зв’язків конкретних підприємств. У той же час ефективність внутрішнього середовища суб’єктів господарювання залежить від багатьох зовнішніх чинників, таких як: макроекономічна ситуація, характер, динаміка і спрямованість соціально-економічного розвитку, стан податкової, фінансово-кредитної та бюджетної політики держави тощо.
У Великому економічному словнику є визначення більш загального щодо зовнішнього середовища поняття – „экономическая среда”, яке розуміється як „ .совокупность экономических условий развития бизнеса предприятия”. Економічне середовище, на думку автора Словника, передбачає наявність свободи переміщення ресурсів, існування суттєвих стимулів до праці [2].
Погоджуючись із останнім положенням, вважаємо, що наявність (чи відсутність) економічної свободи не є визначальною рисою економічного середовища і залежить від типу економічної системи. Адже при адміністративно-командному устрою не може йтися про економічні свободи. До того ж наведене визначення не містить ніякої інформації щодо сутності, складових економічного середовище. У зв’язку з цим доцільно зазначити, що економічне середовище є ланкою зовнішнього для будь-якого суб’єкта господарювання взагалі. Адже суттєві впливи та виклики на процеси підприємництва мають не лише економічні, але й зовнішні політичні, правові та інші чинники.
Говорячи про зовнішнє середовище, суб’єкт господарювання вчені відносять його до факторів, що перебувають „поза контролем репрезентативної фірми (в нашому контексті – ОГ) в довгостроковому періоді”. Це поняття використовують у теоріях зростання підприємства та вважають екзогенно обумовленим [6].
Найбільш прийнятним визначенням зовнішнього середовища організації (підприємства) вважаємо те, що запропоновано авторами енциклопедичного словника „Управление организацией” [5]. Там визначається, що зовнішнє середовище – це „…совокупность политических, социокультурных, природно-климатических, коммуникационных и экономических условий, которые оказывают прямое или косвенное воздействие на деятельность организации”.
Таке зазначення, на нашу думку, повністю підходить і для визначення зовнішнього середовища суб’єктів господарювання. При безперечній пріоритетності економічних умов усі інші зазначені вище складові – політичні, комунікаційні та інші – також суттєво впливають на діяльність суб’єктів господарювання. Однак вважаємо доцільним додати до наведеного визначення окреслення рівнів формування зовнішнього для підприємства, (фірми) середовища. Вважаємо, що якщо внутрішнє середовище СГ формується на мікро економічному рівні, то зовнішнє формується в свою чергу на таких рівнях:
1) в Україні – на обласному та національному;
2) у світі – на міждержавному і глобальному. Тобто в найбільш загальному вимірі зовнішнє середовище суб’єкті господарювання доцільно розглядати на чотирьох рівнях: обласному, національному, міждержавному та світовому (чи глобальному).
Вважаємо, що у нестабільних умовах перехідної економіки України, коли ми „відійшли” від командно-адміністративної системи, а ліберальна економіка, за влучним визначенням академіка А.С. Гальчинського, є для нас „відкладеною перспективою” [4], врахування глобальної ситуації для України є особливо важливим. У такому контексті при запровадженні ринкових умов господарювання на інноваційних засадах, при реформуванні основних регуляторів виробничих відносин (інституційно-правових підвалин державності країн), при фундаментальних змінах її економічної системи зовнішнє середовище як поле формування важливих впливів на діяльність СГ повинно розглядатись у найбільш широкими розумінні. А саме: воно включає не тільки політичну, макроекономічну та правову ситуацію в країні, але й такі сумарні глобальні процеси та прояви: міжнародна інтеграція, формування потужних транснаціональних корпорацій, світових ринків фінансів, інформації, послуг тощо.
У сучасних умовах особливу роль у ефективному виконанні зазначених вище функцій підприємства відіграє його управління. У найбільш узагальненому тлумаченні під управлінням у контексті теорії економіки підприємства розуміється система, яка забезпечує ефективне функціонування і розвиток суб’єктів господарювання та їх адаптацію до мінливого зовнішнього середовища. Від ефективності системи управління СГ залежить і ефективність його діяльності, в першу чергу ступінь прибутковості, а значить і успішне виконання зовнішньої фінансової функції щодо виконання податкових зобов’язань перед державою.
У складних умовах ринкових перебудовних процесів в Україні на початку ХХІ століття управління господарюванням по своїй суті орієнтовано на адаптивні рішення з урахуванням змін у зовнішньому середовищі, в першу чергу, на національному рівні. Адже ефективність, а тому і прибутковість та податкоспроможність СГ залежать значною мірою від глибини їх адаптації до нових умов господарювання, макроекономічної ситуації в країні тощо. Без такої адаптації неможливо забезпечити фінансову стійкість суб’єктів господарювання, їх економічну безпеку та ефективність їх діяльності.
Саме адаптивність управління СГ забезпечує такі організаційні, інноваційно-технологічні та інші перетворення підприємства, що дозволяють йому швидко і адекватно реагувати на зміну зовнішнього середовища та відповідати вимогам конкурентоспроможності, які весь час ускладнюються та змінюються. Механізми адаптації в зв’язку з цим відіграють у наш час важливу роль у вдосконаленні економічного механізму функціонування суб’єктів господарювання в цілому та збільшення податкових надходжень від них зокрема.
Інші реферати на тему «Економічні теми»:
Альтернативний вибір економічних теорій щодо реформування системи оподаткування
Методи впровадження дистанційного навчання з використанням електронних бібліотек та Internet технологій
Особливості функціонування страхових компаній на фінансовому ринку України
Автоматизація розрахунків величини планових витрат при їх бюджетуванні як елемент ефективної системи управління затратами
Обґрунтування прийняття управлінських рішень в системі кадрового менеджменту авіаційного підприємства