Сторінка
3
Проте разом з капіталістичними елементами зберігається також і певний особистий елемент, тобто учасники не тільки вносять майно, але і мають ряд повноважень і зобов'язань перед суспільством.
Таким чином, можна говорити про появу таких характеристик корпоративного управління як юридичний статус корпорації, централізоване управління, оскільки управління даними підприємницькими об'єднаннями здійснюються вже не всіма його учасниками, а спеціальним органом, і обмежена відповідальність членів підприємницьких об'єднань від зобов'язань останнього.
Вищою формою підприємницького об'єднання, де особливо яскраво концентрується підприємницькі корені, в основі яких, не тільки і не стільки особа, але перш за все майно (капітал), є акціонерне товариство. Саме тому ця форма придбала найбільше розповсюдження при капіталістичних відносинах. Законодавства більшості розвинених країн визнають тільки відкрите акціонерне товариство.
Відмінною рисою акціонерних товариств від форм юридичної особи у вигляді товариств є перетворення підприємницького об'єднання з об'єднання товариств в об'єднання майна. Тобто єдиним обов'язком учасника акціонерного товариства є майновий внесок. Відносини виникають не між учасниками акціонерного товариства, а між акціонерним товариством і акціонерами. З виникненням акціонерних форм підприємницьких об'єднань виникає і розвивається остання основна межа корпоративного управління - вільна передача акціонерами часток власності (акцій).
Таким чином, на нашу думку, процес формування корпорації знайшов логічне завершення у формі підприємницького об'єднання – акціонерного товариства. Існують різні погляди на питання про час виникнення корпорацій. Одні дослідники, такі як О.М. Вінник і В.С.Щербина[3] беруть за початок створення Голландської Ост-Індськой компанії.
На думку Функа і Міхальченка[11], колоніальні компанії були акціонерними компаніями лише по назві. Перші акціонерні товариства, на їх думку, були створені в Англії в кінці XVII століття.
На американському континенті акціонерні товариства почали виникати наприкінці XVIII ст.[3] Ця організаційно-правова форма підприємництва була запозичена з Англії. Разом з першими акціонерними товариствами в Америці з'явилися і «бульбашкові компанії», засновники яких мали ту саму мету, що й їх англійські «колеги» - привласнити зібрані в процесі підписки на акції кошти і залишити підписчиків напризволяще. З метою захисту інтересів останніх (хоча й не досить успішно) до середини XIX ст. діяв дозвільний порядок створення акціонерних товариств, який згодом було замінено на заявницький.
Ще одним етапом акціонерної історії, як затверджують Функ і Міхальченко[11], є створення господарських об'єднань незалежних юридичних осіб і монополій. Першим таким об'єднанням на початку XIX століття став трест (встановлений в 1882 р.) «Стандарт Ойл» під керівництвом Джона Р. Рокфеллера, утворений шляхом об'єднання декількох нафтових корпорацій на основі довірчої власності.
Багато акціонерних товариств в сучасний період так розрослися, що почали контролювати окремі галузі промисловості, а надалі трансформувалися в транснаціональні корпорації.
У XX столітті в Західній Європі прокотилася хвиля націоналізації акціонерних товариств. Наприклад, в Англії в 40-ві роки з приходом до влади лейбористів були націоналізовані вугільна промисловість, транспорт, металургійна промисловість, телезв'язок і ряд інших.
Під керівництвом Маргарет Тетчер в кінці 70-х середині 80-х років була приватизована велика частина націоналізованих в 40-ві роки акціонерних товариств.
Подібні процеси відбувалися у Франції і Італії.
Таким чином, підводячи підсумки нашої статті, хотілося б сконцентрувати результати роботи в наступних ключових висновках.
Виникнення і становлення корпоративної форми управління відбувалося в рамках еволюції форм підприємницьких об'єднань. Елементи корпоративного управління з'явилися в такій формі підприємницького об'єднання, як командитне товариство без утворення юридичної особи в XII столітті. Всі риси корпоративного управління втілилися в акціонерному товаристві, як у вищій формі підприємницьких об'єднань. Перші акціонерні суспільства виникли в XVII столітті, приблизно в 20-х роках XIX століття акціонерне товариство стало основною формою підприємницьких об'єднань США і Англії.
Список літератури
1. Cozion M., Viader A. Droit des societes Vitec.- 1997.- 419 p.
2. Буряк П.Ю., Татарин Н.Б. Корпоративне управління: особливості розвитку в Україні// Фінанси України.-2006.-№6.-С.116
3. Вінник О.М., Щербина В.С. Акціонерне право: Навчальний посібник.-К.:Атака,2000.- С.22
4. Глусь Н.С. Корпорації та корпоративне право: поняття, основні ознаки та особливості захисту: Автореф. дис. канд. юрид. наук: 12.00.03 //Київський національний університет імені Тараса Шевченка. - Київ, 2000. - С. 3.
5. Дживелегов А.К. Торговля на Западе в середине века. – Спб: 1904.- С.13
6. Євтушевський В.А. Основи корпоративного управління.- К.:Знання-Прес, 2002.-С.10
7. Мочерний С.В., Устенко О.А., Чеботар С.І. Основи підприємницької діяльності: Посібник.-К.:Видавничий центр «Академія», 2001.- С.108
8. Небава М.І. Теорія корпоративного управління.- К.:ЦУЛ, 2004.-С.12
9. Покропивний С.Ф., Колот В.М. Підприємництво: стратегія, організація, ефективність: Навчальний посібник.- К.:КНЕУ,1998.-С.22
10. Румянцев С.А. Українська модель корпоративного управління: становлення та розвиток.-К.:Знання,2003.-С.13
11. Функ Я.И., В.А. Михалеченко, В.В. Хвалей АО: история и теория. – Минск, 1999.- С. 53
12. Храброва И.А. Корпоративноеє управление: вопросы интеграции. Аффилированные лица, организационное проектирование, интеграционная динамика. - М.: Издательский Дом «АЛЬПИНА», 2000. - С. 62, 63.
Інші реферати на тему «Економічні теми»:
Деякі проблеми зайнятості перехідного періоду в Україні (на прикладі Ірпінського регіону)
Маркетингова політика та її вплив на платоспроможність суб’єктів господарювання
Автоматизація розрахунків величини планових витрат при їх бюджетуванні як елемент ефективної системи управління затратами
Формування моделі процесу антикризового управління авіапідприємством
Багатоступенева система оплати праці як інструмент підвищення мотивації персоналу