Сторінка
6

Словник економічних термінів

Задача про розміщення складів - одна із задач дослідження операцій, розв'язується методом нелінійного програмування (може зводитися до звичайної транспортної ЗЛП). Полягає в мінімізації загальної суми транспортних і складських витрат при певних обмеженнях. По суті все зводиться до пошуку тричленних комбінацій: підприємство - склад — споживач, які в сукупності забезпечують мінімум витрат.

Закон попиту і пропозиції - особливий економічний закон, який виражає взаємозалежність між кількістю товарів і послуг, які хоче купити або отримати споживач, та обсягом товарів і послуг, які в даний час пропонує виробник.

Заощадження ~ частина доходів, яка не використовується на споживання. Заощадження прирівнюються до інвестицій і розпадаються на три частини: особисті заощадження, заощадження корпорацій, доходи уряду.

Заробітна плата - 1) грошовий вираз вартості й ціни робочої сили; 2) винагорода, яку виплачують власники або уповноважені органи працівникові за виконану ним роботу чи надані послуги.

Засоби виробництва — сукупність засобів і предметів праці, які використовуються людьми в процесі виробництва матеріальних благ.

Змінний капітал - частина капіталу, яку в процесі виробництва витрачають підприємці на купівлю робочої сили.

І

Ізокоста - у теорії виробничих функцій - геометричне місце точок, для яких витрати виробництва постійні. У разі двох видів витрат ізокости можна зобразити паралельними лініями з нахилом, який дорівнює відношенню цін на витрати коленого виду (взяті з від'ємним знаком), що випливає з формули: С=pi·хі +р2 ·x2, де р1, р2 Ціни; х1 , х2 - обсяги витрат кожного виду.

Ізофоризм - поняття математики і логіки, яке означає співвідношення між двома будь-якими об'єктами тогочасної структури. Між елементами ізоморфної структури існує взаємно однозначна відповідність: кожному елементу (і зв'язку між ними) одного об'єкта точно відповідає один елемент (і зв'язок) другого об'єкта, і — навпаки. Останнє означає, що при ізофоризмі одна система може бути моделлю іншої, але і ця друга може розглядатися як модель першої.

Імітаційна модель - числова економіко-математична модель системи, що вивчається, яка призначена для використання в процесі машинної імітації. По суті вона є програмою для ЕОМ, а експеримент над нею полягає у спостереженні за результатами розрахунків за цією програмою при різних заданих значеннях введених змінних.

Імпорт - ввезення іноземних товарів з-за кордону для продажу їх на внутрішньому ринку країни, в яку ввезли ці товари. Практикується також імпорт капіталу і різного виду послуг.

Інваріантність - незмінність. У системному аналізі так називають властивість будь-якого об'єкта, що не змінюється при зміні умов, у яких він існує.

Інвестиції - довгострокові вкладення капіталу в підприємницьку діяльність з метою отримання прибутку.

Індекс — в економіці відносний показник, який характеризує динаміку зміни економічних явищ, зростання або зменшення стосовно рівня, прийнятого за основу. В економічній статистиці: індекс цін, заробітної плати і т. д.

Індекс цін - відносний економічний показник, який характеризує зміну ціна ринкового кошика у даному році сукупного рівня цін:

І.ц.=

Індексація вкладів — зміна рівня процентної ставки, яку виплачують вкладнику при зміні загального рівня цін у країні.

Індексація доходів - регулярні зміни номінальних доходів різних груп населення залежно від зміни рівня цін.

Індексні показники - «індекси» - величини, які отримують як співвідношення показників однакової розмірності при їх зіставленні (наприклад, за різні періоди часу). Тому вони безрозмірні величини. Індекси можуть бути індивідуальні, групові, загальні (агреговані). В економіко-математичних моделях застосовуються індекси цін, продуктивності праці, рівня життя і т. д.

Інноваційні процеси - мають місце в будь-якій складній виробничо-господарській системі, характеризуються сукупністю безперервно виникаючих у часі й просторі прогресивних, якісно нових змін.

Інтегральний критерій - 1) «сумарний» критерій, який показує результати економічного об'єкта не за показниками окремо взятого року, а за сумою років усього планового періоду. В економіко-математичних моделях інтегральний критерій застосовується не завжди; 2) критерій оптимальності - орієнтований на максимізацію середнього рівня задоволення потреб усіх членів суспільства, виражений як сума індивідуальних критеріїв. Такий підхід має недолік - максимум інтегрального критерію може бути досягнутий при невиправданих відмінностях у зростанні життєвого рівня тих чи інших соціальних груп.

Інтенсивний тип економічного зростання - економічне зростання, яке супроводжується підвищенням ефективності, тобто проходить за рахунок підвищення продуктивності праці або віддачі основних фондів, чи поліпшення використання сировини і матеріалів.

Інтенсивні капіталовкладення — такі, які пов'язані з введенням нової техніки і технології, на відміну від екстенсивних капіталовкладень, які лише збільшують виробничі потужності, не змінюючи суттєво ні технологію, ні організацію виробництва, ні продуктивність праці.

Інтенсивність - показник, яким вимірюються економічні процеси, що проходять у часі: річний випуск продукції заводу, оборот запасів на складі й т.д.

Інтенсивність праці (від лат. intensio - напруженість, посилення) - напруженість праці, яка визначається затратами робочої сили на одиницю часу.

Інтенсифікація виробництва (від фр. intensification - напруженість, посилення і лат. facie - роблю) - процес суспільного виробництва, що базується на застосуванні більш ефективних засобів, предметів праці, кваліфікованішої робочої сили, передових форм і методів організації праці, зростаючої інформованості тощо відповідно до найновіших досягнень науково-технічного прогресу.

Й

Ймовірна система - система, розв'язки якої випадковим чином, а не однозначно залежать від даних. Економіка — ймовірна система. Це означає, що принципово неможливо в даний момент отримати абсолютно точну інформацію про всі процеси, які відбуваються в цей момент.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 


Інші реферати на тему «Економічна теорія»: