Сторінка
12
Рентабельність виробничих фондів (РВ) — традиційний показник на вітчизняних підприємствах, який на практиці називають рентабельністю виробництва, обчислюється за формулою: РВ = П/КО·100, де П - загальний (валовий) прибуток підприємства за рік; КО - середня величина активів.
Рентабельність певного виробу - обчислюється за формулою: Рі=(Ці-Сі)/ Сі·100, де Pі - рентабельність і-го виробу, %; Ці: Сі - відповідно ціна і повна собівартість г-го виробу.
Рентабельність продукції (РП) - характеризує ефективність витрат на її виробництво та збут. Рентабельність реалізованої продукції: РП = ПР/СР·100, де ПР - прибуток від реалізації за певний період; СР - повна собівартість реалізованої продукції.
Рентабельність сукупних активів майна (РА) - характеризує ефективність використання всього наявного майна підприємства: РА=П/КА·100, де П - прибуток; КА - середня сума активів балансу підприємства.
Ризик у задачах дослідження операцій - міра невідповідності між різними можливими результатами розв'язку. Задачами з ризиком називають задачі, що виникають у ситуації, коли вважають, що обрана стратегія може призвести до різних результатів і що можливості тих чи інших результатів прийнятого розв'язку відомі або можуть бути оцінені.
Ринок - сфера товарного обігу й пов'язана з ним сукупність товарно-грошових відносин, яка виникає між виробниками і споживачами у процесі купівлі-продажу товарів.
Ритмічність виробництва - випуск продукції рівними чи зростаючими величинами за однакові проміжки часу (за місяць, квартал, добу, годину).
Рівень життя - узагальнений показник, який характеризує досягнутий ступінь задоволення матеріальних та духовних потреб людини.
Рівновага - такий стан економічної системи, який характеризується рівністю попиту і пропозиції всіх ресурсів. Поняття рівноваги тісно пов'язане з поняттям стійкості системи. Стан рівноваги в даному разі характеризується тим, що жоден економічний агент не зацікавлений в її зміні.
Робочий день - час доби, протягом якого людина працює на підприємстві, в установі чи організації.
Роздрібні ціни (РЦ) - ціни, за якими товари реалізуються безпосередньо споживачу. РЦ = ОЦРТ + ТН, де ТН - торговельна націнка; ОЦРТ - оптова ціна реалізації торгівлі.
Розмірність задачі - число рівнянь і нерівностей, які її складають, а також змінних. Оцінка розмірності задачі дає можливість вибору тих чи інших обчислювальних методів і програм для її розв'язку, оскільки відомо, що ефективність різних методів прямо залежить від цього фактора.
Рохрематика - вивчення процесу руху матеріалів від первинного джерела до кінцевого споживача. Це інше, ніж наука про управління матеріальними потоками, за допомогою економіко-математичного моделювання її мета — зменшити (скоротити) загальний час проходження матеріального потоку і загальні витрати на переміщення, збереження, упаковку, розподіл сировини, готової продукції і т. д.
С
Симплексний метод розв'язування задач лінійного програмування -обчислювальна процедура, заснована на принципі послідовного поліпшення розв'язків - переходу від однієї базисної точки до іншої, для якої значення цільової функції більше. Назву цей метод одержав від терміна «п-вимірний симплекс». Геометрична інтерпретація методу програмування полягає у послідовному русі по вершинах симплексу.
Сировина - предмет праці, який не піддається промисловій переробці (вугілля, нафта, руда, шерсть і т. д.).
Система - множина елементів, що перебувають у співвідношеннях і зв'язках один з одним, яка утворює визначену єдність. Система як комплекс процесів та явищ, а також зв'язків між ними і система як інструмент, спосіб дослідження процесів і явищ - два визначення цього поняття і система як штучно створений комплекс елементів для вирішення складного організаційного, економічного, технічного завдання. Системи поділяються на матеріальні і нематеріальні. Матеріальні - залізниця, народне господарство, нематеріальні - система рівнянь у математиці, математика як наука і т. д. Закономірності функціонування систем вивчаються загальною теорією систем.
Сільське господарство - одна з основних галузей матеріального виробництва, яка забезпечує населення продуктами харчування і промисловість сировиною.
Собівартість - грошовий вираз затрат підприємства на виробництво і реалізацію продукції.
Собівартість продукції - грошовий вираз затрат підприємства на виробництво і реалізацію продукції. Собівартість продукції (робіт, послуг) - виражені у грошовій формі поточні витрати підприємства на її виробництво і збут. Собівартість (С) визначається за формулою: С = МЗ + А + ОП + В, де МЗ — матеріальні витрати на сировину, матеріали тощо; ОП — оплата праці; В — сума відрахувань на соціальні заходи та інші витрати. До собівартості включають витрати на: 1) дослідження ринку і виявлення потреби у продукції; 2) підготовку й освоєння нової продукції; 3) виробництво, включаючи витрати на сировину, матеріали, енергію, амортизацію, оплату праці; 4) обслуговування виробничого процесу; 5) збути продукції; 6) розвідування, використання природних ресурсів; 7) добір і підготовку кадрів; 8) поточну раціоналізацію виробництва.
Соціальний ефект - зводиться до скорочення тривалості робочого тижня, збільшення нових робочих місць і рівня зайнятості людей, поліпшення умов праці та побуту.
Інші реферати на тему «Економічна теорія»:
Предмет політичної економії, економічні закони і категорії, національний продукт його форми та види
Інвестування як процес створення капіталу
Підприємництво в сучасній економічній системі
Проблеми інтеграції економіки України у світове господарство. Cучасна трансформація міжнародного поділу праці та перспективи участі України у світогосподарських процесах
Основні напрямки приватизації державних підприємств в Україні