Сторінка
7
К
Капітальні вкладення - сукупність витрат матеріальних, трудових та грошових ресурсів, що спрямовуються на розширене відтворення основних фондів усіх галузей господарства та приватних осіб. До складу капітальних вкладень включають витрати на будівельно-монтажні роботи, придбання устаткування, інвентаря, інші капітальні роботи та витрати (проектно-дослідницькі, бурові роботи й т. д.). Фінансування капітальних вкладень проводиться за рахунок асигнувань з державного бюджету, коштів підприємств, приватних осіб та кредиту.
Кваліфікація (від лат. qualis - якої якості та facio - роблю) - рівень знань та трудових навичок, необхідний для виконання робіт певної складності відповідної професії чи спеціальності.
Кваліфікована праця - праця, що потребує спеціальної підготовки робітників або службовців, знань, умінь і навичок для виконання певних робіт.
Квота - частка участі у виробництві та реалізації товарів, яка визначається для учасників монополістичних об'єднань. Квота встановлюється також при здійсненні зовнішньоторговельних операцій, у деяких міждержавних угодах, у міждержавних організаціях.
Кінцева продукція галузі - показник міжгалузевого балансу, вся продукція галузі, що виходить із сфери виробництва і спрямовується в сферу кінцевого використання, тобто на нагромадження і споживання. Величина кінцевої продукції залежить від характеру і призначення продукту цієї галузі, від його місця в процесі виробництва.
Кінцевий продукт - узагальнюючий показник обсягу суспільного виробництва, який широко використовується в економіко-математичних розрахунках поряд з показником національного доходу (або замість нього). Кінцевий продукт включає продукцію галузей матеріального виробництва, що надходить для особистого і суспільного використання, на нагромадження основних і оборотних фондів, на заміщення основних фондів, що вибувають, а також різницю між експортом та імпортом. Кінцевий продукт включає всі ті показники, що входять у показник національного доходу плюс витрати на капітальний ремонт і амортизацію, експортно-імпортний залишок.
Кліринг - система безготівкових розрахунків за товари, цінні папери та надані послуги шляхом заліку взаємних вимог. Кліринг широко використовується на фондових і товарних біржах, у міжнародних розрахунках, де залік взаємних вимог учасників проводиться через клірингову палату або через особливу електронну систему. Розрізняють внутрішній - міжбанківський кліринг та міжнародний - валютний кліринг. Міжбанківський кліринг -систематичні розрахунки між банками шляхом заліку взаємних грошових вимог юридичних осіб даної країни. Валютний кліринг - система розрахунків у зовнішній торгівлі або інших формах економічних відносин між двома або кількома країнами. Здійснюється на підставі міжнародних платіжних угод.
Коефіцієнт віддаленості - частковий випадок коефіцієнта дисконтування. В деяких книгах коефіцієнт дисконтування і коефіцієнт віддаленості трактуються як рівнозначні. Коефіцієнт віддаленості застосовується тоді, коли економічні показники різних років зводяться до початкового року оптимізаційного розрахунку. К0 — коефіцієнт віддаленості: К0 = 1/(1 +EHm)t , де t - порядковий номер року в тому періоді, що розглядається; Ент -норматив зведення витрат до єдиного часу.
Коефіцієнт економічної ефективності - обчислюють за формулами:
1) для окремих проектів або форм відтворення основних фондів діючих підприємств: Ep=;
2) для споруджуваних підприємств (окремих цехів і виробничих об'єктів):
Ep=
Коефіцієнт оновлення основних фондів - питома вага нових засобів праці, які надходять протягом певного періоду.
Коефіцієнти повних матеріальних витрат - середні витрати i-го продукту на виробництво кінцевого продукту j. Вони складаються з прямих витрат кожної галузі на даний продукт і непрямих витрат. Розрахунок повних витрат досить складний, вимагає багато обчислень. Існує два способи розв'язку цієї задачі: перший - підрахунок непрямих витрат і їх залучення до прямих, другий — безпосереднє отримання коеф. повних витрат з матриці прямих витрат А за допомогою операції обернення матриці: В = (Е — А)-1 . Вираз у дужках означає різницю між одиничною матрицею Е і матрицею коефіцієнтів прямих витрат; (-1) — знак оберненої матриці. У багатьох випадках повні витрати перевищують прямі витрати: ступінь перевищення пов'язаний з характером виробництва того чи іншого продукту.
Коефіцієнти прямих затрат (технологічні коефіцієнти) - середні величини безпосередніх затрат продукції однієї галузі (як засоби виробництва) на випуск одиниці продукції іншої галузі. Вони можуть бути виражені в натуральній формі. Застосовуються також коефіцієнти прямих затрат основних фондів і трудових ресурсів. Вони характеризують фондомісткість і трудомісткість одиниці продукції галузі й обчислюються діленням середньорічної вартості основних фондів і середньорічної чисельності робітників галузі на обсяг її валової продукції.
Конкуренція - форма економічного змагання приватних товаровиробників. Мета конкуренції - боротьба за отримання більшого прибутку. Конкурентна боротьба ведеться всередині монополістичних об'єднань, між монополіями і немонополізованими підприємствами.
Консорціуми - тимчасові статутні об'єднання промислового і банківського капіталу для досягнення загальної мети.
Контрольний пакет акцій - частка акцій, зосереджена в руках одного власника, що дає можливість здійснювати фактичний контроль над акціонерним товариством. Теоретично контрольний пакет акцій повинен становити понад 50% випущених акцій. На практиці він може бути меншим 50%, оскільки частина акцій взагалі не має права голосу. Володіння контрольним пакетом акцій може досягатися шляхом участі в дочірніх підприємствах.
Концерни - форма статутних об'єднань підприємств, що характеризується єдністю власності та контролю.
Корпорації - договірні об'єднання суб'єктів господарювання на основі інтеграції їх науково-технічних, виробничих та комерційних інтересів.