Сторінка
2
Дослідження нівелірних рейок
Перед початком польових робіт визначають:
- помилки дециметрових ділень (тільки для нових або поновлених рейок);
- середню довжину метрових інтервалів рейок;
- різницю нулів рейок.
Під час польових робіт середню довжину метрових інтервалів рейок визначають при нівелюванні ІІІ класу в гірських районах через 10–15 днів, в рівнинних — через місяць; при нівелюванні IV класу — на початку і в кінці польового сезону (а при використанні складаних рейок — ще й в середині польового сезону).
Для визначення помилки дециметрових ділень рейок, а також середньої довжини метрових інтервалів застосовують контрольну лінійку.
Різницю нулів рейок визначають почерговим взяттям нівеліром відліків по чорній і червоній сторонах обох з пари рейок, встановлених на одному й тому ж костилі.
Для нівелювання дозволяється використовувати рейки, в результаті досліджень яких встановлено, що випадкова помилка дециметрових ділень не перевищує 0,5 мм для ІІІ класу і 1,0 мм для IV класу.
Середня довжина 1 метра пари рейок використовується для введення поправок у виміряні перевищення.
Різницю нулів рейок, якщо її значення перевищує 1 мм для дерев’яних шашкових рейок, що застосовуються в ІІІ і IV класах нівелювання, вводиться у виміряне перевищення по секції при непарній кількості штативів (при парній кількості штативів різниця нулів рейок компенсується при сумуванні перевищень в секції).
Методика досліджень дерев’яних шашкових рейок приведена в [2], додатки 22, 23, 24, а також вивчається в курсі “Геодезичні прилади”.
Методика нівелювання IV класу
Нівелювання IV класу виконують в одному напрямку. Віддалі від нівеліра до рейок вимірюють кроками або нитяним віддалеміром. Рейки встановлюють на спеціальні башмаки або костилі (цвяхи довжиною 15–20 см, товщиною 3 см). Нормальна довжина візирного променя — 100 м. Якщо нівелювання виконують приладом зі збільшенням зорової труби більшим 30´, то при спокійних зображеннях довжину променя дозволяється збільшувати до 150 м. Нерівності плеч на станціях не повинні перевищувати 5 м, а їх накопичення в секції — 10 м. Висота променя над підстилаючою поверхнею повинна бути не меншою 0,2 м. Під час спостережень на станції нівелір захищають від сонячних променів геодезичною парасолею.
Нівелювання виконують секціями. Секція — це частина нівелірного ходу, що розміщена між двома нівелірними знаками. В кожній секції нумерацію станцій починають з першого номера. При нівелюванні слідкують за правильним чергуванням рейок; в цьому випадку знак різниці нулів рейок на наступній станції буде протилежним знаку на попередній.
Порядок роботи на станції IV класу
Нівелювання на станції IV класу виконують в такому порядку. Нівелір приводять в робочий стан з допомогою круглого рівня. Наводять зорову трубу на чорний бік задньої рейки, приводять бульбашку циліндричного рівня елеваційним гвинтом в нульпункт, беруть відліки по верхній та середній нитках. Наводять трубу на чорний бік передньої рейки, приводять бульбашку рівня в нульпункт, беруть відліки по верхній та середній нитках. Після цього рейки обертають до нівеліра червоним боком. Спочатку беруть відлік по середній нитці передньої рейки, а потім по середній нитці задньої рейки. Перед взяттям відліків бульбашку рівня щоразу виводять в нульпункт. В журналі виконують усі необхідні обчислення і записи.
Контроль на станції IV класу:
різниці перевищень на станції, обчислених з допомогою чорних і червоних боків рейок не повинні бути більшими 5 мм з врахуванням різниці нулів пари рейок.
При різницях, більших за вказані, спостереження на станції повторюють, змінивши горизонт приладу не менше як на 3 см. Башмаки на задній станції не знімають до тих пір, поки не впевнились в тому, що контроль витриманий.
Методика нівелювання ІІІ класу
Нівелювання ІІІ класу виконується в прямому і зворотному напрямках. Віддалі від нівеліра до рейок вимірюють з допомогою троса або нитяним віддалеміром. Нормальна довжина візирного променя — 75 м. Якщо нівелювання виконують приладом зі збільшенням зорової труби більшим 35´, то при спокійних зображеннях довжину променя дозволяється збільшувати до 100 м. Нерівності плеч на станціях не повинні перевищувати 2 м, а їх накопичення в секції — 5 м. Висота променя над підстилаючою поверхнею повинна бути не меншою 0,3 м. Рейки встановлюють на костилі або спеціальні башмаки. Під час спостережень на станції нівелір захищають від сонячних променів геодезичною парасолею.
Нівелювання виконують при спокійних і чітких зображеннях рейки. В ясну сонячну погоду нівелювання необхідно розпочинати через 0,5 год. після сходу, а закінчувати — за 0,5 год. до заходу Сонця; в полудневі години, а також в години, близькі до полудня (приблизно з 11 до 15 год.), в нівелюванні слід робити перерву.
Порядок роботи на станції нівелювання ІІІ класу
Нівелір приводять в робочий стан. Наводять зорову трубу на чорний бік задньої рейки, приводять бульбашку циліндричного рівня елеваційним гвинтом в нульпункт, беруть відліки по середній, верхній та нижній віддалемірних нитках. Наводять трубу на чорний бік передньої рейки, приводять бульбашку циліндричного рівня в нульпункт, беруть відліки по середній, верхній та нижній віддалемірних нитках. Після цього рейки обертають до нівеліра червоним боком. Спочатку беруть відлік по середній нитці передньої, а потім - задньої рейки. Перед взяттям відліків бульбашку циліндричного рівня щоразу виводять в нульпункт. В журналі виконують усі необхідні записи і обчислення.
Інші реферати на тему «Географія фізична, геологія, геодезія»:
Гірничо-планувальні роботи
Мінерали, розвиток геоморфологічної науки, вітровали
Урок з природознавства: Гори Карпати. Рослинний і тваринний світ
Планування та організація виконання комплексу топографо-геодезичних робіт при створенні планів в масштабі 1:2000 на Чернівецькому об’єкті
Конденсаційна складова підземного живлення річок і джерел кримсько-кавказького карстового регіону