Сторінка
3
Контролі на станції ІІІ класу:
відлік по середній нитці кожної рейки не повинен відрізнятися більше ніж на 3 мм від відповідної півсуми відліків по віддалемірним ниткам;
різниці перевищень на станції, обчислених з допомогою червоних і чорних боків рейок, не повинні бути більшими 3 мм з врахуванням різниці нулів пари рейок.
При різницях, більших за вказані, спостереження на станції повторюють, змінивши горизонт приладу не менше, як на 3 см. Впевнившись, що контролі витримані, знімають башмак або виймають костиль на задній станції.
Нівелювання І і ІІ класів
Прилади для нівелювання І і ІІ класів
Нівелювання І і ІІ класів виконують нівелірами з плоско паралельною пластинкою, контактним рівнем або компенсатором, які задовольняють таким вимогам [2]:
збільшення труби не менше 40×
ціна ділення контактного рівня (2 мм), не більше 12″
помилка само встановлення лінії візування у нівелірів з компенсатором — не більше 0″,2
ціна ділення барабана плоско паралельної пластинки 0,05 мм.
Для нівелювання І і ІІ класів найширше застосування мають нівеліри НО5 сучасного виробництва. Використовуються також нівеліри виробництва минулих років, зокрема: для нівелювання І класу — нівеліри Н1 (СРСР), Ni004 (фірми “Карл Цейс Йена” ГДР), для нівелювання ІІ класу - нівеліри Н1, Н2, НА-1 (СРСР), Ni002, Ni004, Ni007 (фірми “Карл Цейс Йена” ГДР), а також нівеліри інших зарубіжних фірм, які відповідають вище переліченим вимогам.
При нівелюванні І і ІІ класів застосовують штрихові інварні рейки з основною та додатковими шкалами, які зміщені одна відносно другої. Віддалі між осями штрихів шкал — 5 мм. До інварних рейок ставляться такі вимоги:
помилки метрових інтервалів і всієї шкали не повинні перевищувати:
- 0,10 мм для І класу нівелювання,
- 0,20 мм для ІІ класу нівелювання.
В гірських районах необхідно працювати з інварними рейками, де ці помилки не перевищують:
- 0,05 мм для І класу нівелювання,
- 0,10 мм для ІІ класу нівелювання.
Більш детально прилади, їх повірки і дослідження вивчаються в курсі “Геодезичні прилади”.
Методика нівелювання ІІ класу
Нівелювання ІІ класу проводиться в прямому і зворотному напрямках. Віддалі від нівеліра до рейок вимірюють з допомогою троса або рулетки. Нормальна довжина візирного променя — 65 м. Якщо збільшення зорової труби не менше 44×, то при сприятливих умовах спостережень дозволяється збільшити довжину променя до 75 м. Нерівності плеч на станціях не повинні перевищувати 1 м, а їх накопичення в секції — 2 м. Висота променя при спостереженнях повинна бути не меншою 0,5 м (при довжині візирного променя до 30 м — не меншою 0,3 м). Рейки встановлюють на костилі. Під час спостережень на станції нівелір захищають від сонячних променів геодезичною парасолькою. Нівелювання слід виконувати при спокійних і чітких зображеннях рейки. Забороняється виконувати нівелювання при сильному і поривчатому вітрі. Сприятливими годинами для нівелювання II класу, як і для нівелювання нівелювання III класу, є години в проміжки часу: вранці, що починаються 0,5 год. після сходу Сонця і закінчуються біля 10 год.; ввечері, що починаються приблизно з 16 год. і закінчуються за 0,5 год. о заходу Сонця.
Порядок роботи на станції нівелювання ІІ класу
При нівелюванні в прямому напрямку порядок спостережень на станції такий:
Непарна станція
1. Відліки по основній шкалі задньої рейки (верхня нитка, нижня нитка, бісектор, відліковий барабан)
2 Те ж по основній шкалі передньої рейки
3. Відліки по додатковій шкалі передньої рейки (бісектор, відліковий барабан)
4. Те ж по додатковій шкалі задньої рейки
Парна станція
1. Відліки по основній шкалі передньої рейки (верхня нитка, нижня нитка, бісектор, відліковий барабан)
2. Те ж по основній шкалі задньої рейки
3. Відліки по додатковій шкалі задньої рейки (бісектор, відліковий барабан)
4. Те ж по додатковій шкалі передньої рейки
При нівелюванні в зворотному напрямку спостереження на непарних станціях розпочинається з передньої рейки, на парних — з задньої.
Перед взяттям відліків бульбашку циліндричного рівня щоразу виводять в нульпункт. При взятті відліків по віддалемірних нитках плоско паралельна пластинка нівеліра повинна знаходитись у вертикальному положенні (відлік по відліковому барабану дорівнює 50).
Контролі на станції ІІ класу
1. Різниці в перевищеннях, отриманих з допомогою основної та додаткової шкал, не повинні бути більшими 0,7 мм (14 ділень барабана)
2. Різниці нулів рейок, обчислених з результатів досліджень, та отриманих з результатів спостережень, не повинні бути більшими 0,7 мм (14 ділень барабана).
При різницях, більших за вказані, спостереження на станції повторюють, змінивши горизонт приладу не менше, ніж на 3 см.
Методика нівелювання І класу
Нівелювання І класу виконують в прямому і зворотному напрямках по двох парах костилів (двох лініях нівелювання: лівій і правій, що прокладаються поруч і в один і той же проміжок часу). Таким чином, для кожної секції отримують 4 результати:
- ліве нівелювання — з прямого і зворотного ходу,
- праве нівелювання — з прямого і зворотного ходу.
Віддалі від нівеліра до рейок вимірюють з допомогою троса або рулетки. Використовувати для цієї мети віддалемір нівеліра забороняється. Максимальна довжина візирного променя 50 м. Нерівності віддалей від нівеліра до задньої та передньої рейок допускаються 0,5 м, а їх накопичення в секції — 1 м. Висота променя над підстилаючою поверхнею повинна бути не менше 0,8 м, а при довжині візирного променя до 25 м — не меншою 0,5 м. Спостереження виконують при спокійних і чітких зображеннях в ранкові періоди (розпочинають їх через 0,5 год. після сходу Сонця і закінчують біля 10 год.) та післяполудневі (розпочинають біля 16 год. і закінчують за 0,5 год. до заходу Сонця). Не дозволяється виконувати нівелювання при хитких зображеннях, сильному і поривчатому вітрі, сильних і стрибкоподібних коливаннях температури. Під час спостережень нівелір захищають від сонця геодезичною парасолькою. Через кожних дві станції на станції вимірюють термометром-пращем температуру повітря на висоті приладу. Рейки встановлюють на металеві лівий і правий костилі, які забивають не ближче, ніж 0,5 м один від одного. Відліки по рейках беруть не раніше, ніж через 30 сек. після встановлення рейки на костилі.
Інші реферати на тему «Географія фізична, геологія, геодезія»:
Агровиробниче групування ґрунтів
Складання проекту внутрігосподарського землевпорядкування
Аналіз існуючих підходів до районування водосховищ та пропозиції по його удосконаленню
Вік, форми і розміри землі. Поняття про рельєф, форми та елементи рельєфу. Побудова поперечного геоморфологічного профілю та його аналіз
Рекультивація залишкових кар'єрних виїмок