Сторінка
11
Витрати на сировину і матеріали перевіряють шляхом з’ясування правильності їх витрачання, технічного обслуговування норм їх витрачання і розрахунків транспортно – заготівельних витрат. Прийняті за основу в планових або лабораторіях нормування сировини і матеріалів. Особливу увагу при ревізії приділяють перевірці відходів сировини і матеріалів, виявленню резервів їх зменшення, а також використання у виробництві.
При перевірці витрат, пов’язаних з оплатою праці, з’ясовують правильність норм виробітку, розцінок. При цьому звертають увагу на недопустимість включення у відомість норм і розцінок за окремими видами продукції трудових витрат на виготовлення деталей і комплектуючих виробів, які підприємство одержує зі сторони.
У тому випадку, коли відповідно до певних умов, підприємство змушене відступати від розроблених нормативів витрат сировини, матеріалів і заробітної платні працівникам підприємства, ревізор повинен обґрунтувати ці відхилення від нормативів спеціальними розрахунками.
3. КОМПЮТЕРИЗАЦІЯ КОМПЛЕКСУ ЗАДАЧ КОНТРОЛЮ І РЕВІЗІЇ ВИРОБНИЦТВА І КАЛЬКУЛЮВАННЯ СОБІВАРТОСТІ ПРОДУКЦІЇ.
3.1. Організаційно економічна сутність комплексу задач контролю і ревізії.
Комп’ютеризація контролю витрат на виробництво і калькулювання собівартості продукції займає важливе місце в автоматизації робочого місця ревізора. Основу контрольно – ревізійної роботи складає контроль за достовірністю витрат, пов’язаних із виготовленням продукції, визначенням собівартості продукції і рентабельності підприємства, а також виявлення резервів для подальшого розвитку виробництва.
Головна мета АРМ ревізора – забезпечити контрольно – ревізійний процес достовірними даними про матеріальні, трудові і фінансові витрати на виробництво та калькулювання собівартості продукції з подальшим визначенням шляхів поліпшення управління виробництвом і зниження собівартості продукції.
Виходячи з цього, завдання контролю і ревізії витрат на виробництво в умовах АРМ ревізора передбачає наступні види робіт:
- перевірку первинних облікових даних та повноти їх відображення в регістрах бухгалтерського обліку;
- контроль обліку витрат у місцях їх виникнення;
- контроль правильності ведення аналітичного обліку витрат по об’єктах, замовленнях і договорах;
- перевірку правильності обліку і розподілу непрямих витрат;
- контроль правильності віднесення витрат майбутніх періодів;
- контроль зведеного обліку витрат виробництва;
- контроль обліку витрат на рахунках бухгалтерського обліку;
- перевірку відповідності даних про витрати виробництва в аналітичному, синтетичному обліку та звітності.
Контроль за витратами виробництва і калькулювання собівартості продукції в умовах комп’ютеризації залежить від численних зв’язків з іншими задачами.
Інформаційні зв’язки комплексу задач контролю і ревізії витрат виробництва і калькулювання собівартості продукції наведено на мал. 5.
Мал. 5 Інформаційні зв’язки комплексу задач контролю і ревізії витрат виробництва і калькулювання собівартості продукції
Для того, щоб якісно перевірити правильність обліку витрат виробництва і калькулювання собівартості продукції, АРМ ревізора має забезпечити одержання інформації з різних напрямів. З цією метою розроблено комплекс задач контролю і ревізії витрат виробництва і калькулювання собівартості продукції.
Комплекс задач контролю і ревізії витрат виробництва і калькулювання собівартості продукції.
Назва | Позначення | Функціональне призначення |
Контроль обліку і розподілу прямих витрат | В1 |
Перевірка прямих витрат (матеріальних, на оплату праці, відрахування на соціальні заходи, амортизація та інші операційні витрати) |
Контроль обліку і розподілу комплексних витрат | В+2 |
Перевірка правильності віднесення витрат на облікові рахунки та розподіл їх по об’єктах (замовленнях) витрат |
Контроль обліку незавершеного виробництва | В3 |
На підставі інвентаризації незавершеного виробництва перевірки розрахунків витрат на продукцію в незавершеному виробництві на кінець місяця |
Контроль обліку за витратами у виробництві | В4 |
Перевірка правильності віднесення витрат від браку продукції, простоїв і нестач на виробництво залежно від причин і винуватців |
Контроль обліку витрат на основне виробництво | В5 |
При перевірці визначаються фактичні витрати на товарну продукцію основного виробництва по об’єктах (замовленнях ) і статтях витрат |
Контроль калькулювання фактичної собівартості продукції | В6 |
Перевіряється правильність визначення фактичної собівартості продукції по групах і окремих виробах |
3.2. Інформаційне забезпечення комплексу задач.
Інформаційне забезпечення складають первинні документи, вихідні документи і файли обліку, класифікатори і файли, створені у процесі контрольно – ревізійної роботи.
Контроль обліку витрат на виробництво і калькулювання собівартості продукції в умовах АРМ ревізора є зведеною ділянкою контрольно – ревізійного процесу. Джерелом вхідної інформації \ документи первинного і зведеного обліку попередніх задач:
- комп’ютеризація комплексу задач контролю і ревізії операцій з основними засобами і нематеріальними активами;
- комп’ютеризація комплексу задач контролю і ревізії операцій з товарно – матеріальними цінностями;
- комп’ютеризація комплексу задач контролю і ревізії операцій з заробітною платою;
- комп’ютеризація комплексу задач контролю і ревізії готової продукції;
- комп’ютеризація комплексу задач контролю і ревізії фінансово – розрахункових операцій.