Сторінка
2

Антиінфляційна політика

Необхідність подолання тривалої еко­номічної кризи в Україні потребувала, насам­перед, досягнення макрофінансової стабілізації як основної передумови виходу на позитивну економічну динаміку. Мак-рофінансова стабілізація, у свою чергу, багато в чому залежить від стабільності національ­ної валюти, стан якої характеризується по­казниками інфляції (дефляції). Інфляція з позицій макроекономічної і макрофінансової стабілізації розглядається з двох сторін. По-перше, як один з параметрів стабільності, як головний макрофінансовий індикатор. По-друге, як засіб впливу на макроекономічну рівновагу (точніше,не сама інфляція,а грошо­ва політика).

Інфляція, як і будь-яке інше фінансове явище (бюджетний дефіцит, державний борг, валютний курс), ніколи не мала і не може ма­ти однозначної оцінки. Це досить складне економічне, суспільне і психологічне явище. Слід відзначити, що існують два основні і найбільш типові прояви інфляції. Перший -інфляція попиту, коли домашні господарства витрачають гроші швидше, ніж виробляються і,відповідно,надходять до ринку товари та по­слуги. За цих умов виникає економічна си­туація, що характеризується дефіцитом то­варів та послуг. Це явище було притамайне адміністративній економіці колишніх соціалістичних країн, населення яких протя­гом десятків років терпіло тотальний товар­ний дефіцит. За умов ринкової економіки "інфляція попиту", тобто зростання цін, яке спричиняється перевищенням попиту над пропозицією товарів та послуг відбувається за екстремальних у мов, а саме: за умов воєн та революцій, природних катаклізмів і соціаль­них потрясінь. Головною пробле­мою нормально функціонуючої економіки, навпаки, є проблема збуту, реалізації, іншими словами, проблема ринку.

Другий, досить поширений тип інфляції -це "грошова ін-фляція",яка виникає і набу­ває розвитку в результаті надмірної грошової емісії та кредитної експансії. Цей тип інфляції також спостерігається під час воєнних лихоліть, післявоєнної розрухи, в умовах проведення політики "шокової те­рапії" в країнах перехідної економіки. Оскільки в країнах перехідної економіки до­сить сильним її компонентом залишається монополізація виробництва як пережиток централізованої та високомілітаризованої економіки, то інфляційний процес, крім то­варного дефіциту та надмірної грошової емісії, у значній мірі посилюється також мо­нопольним диктатом цін. Водночас, еко­номічна свобода та мотив максимізації до­ходів в умовах розумної державної політики все більше стимулюють підприємницьку діяльність. Починають збільшуватись інвес­тиції в економіку, поступово зростає вироб­ництво, ринок щодалі більше починає напов­нюватись товарами. Одночасно зростає сфера надання послуг, оскільки вона набуває великої ролі в економічному житті. За такої еко­номічної ситуації інфляція поступово втра­чає сили свого розвитку, і врешті зникають чинники, які живлять інфляційний процес. Крім того, у міру завершення завдання лібе­ралізації цін політика "шокової терапії", що розрахована на болісний, але рішучий перехід від централізовано-розподільчої системи до системи ринкових відносин, поступається конструктивній політиці роздержавлення і приватизації. Необхідною передумовою здійснення цих завдань ринкових реформ є політика макроекономічної фінансової стабілізації з її антиінфляційним спрямуван­ням.

Достовірний прогноз інфляції є однією з передумов успішного проведення макроеко­номічної політики. Проте, зробити його до­волі складно,принаймні в Україні. Причиною Тому - особливості економічних перетворень, які відбувалися в нашій країні впродовж ос­танніх років. За цей час, зокрема, сталися фундаментальні зміни у поведінці населення та підприємств щодо способів тримання гро­шей; виникли канали уніфікації готівкових та безготівкових коштів; у людей з'явилася можливість вибору деномінації валюти у про­цесі заощадження. Нині поведінку населення та суб'єктів господарювання важко спрогнозувати ще і тому, що рівень інфляції зали­шається відносно високим за значної не­стабільності самої інфляції (хоча спостеріга­ються певні її сезонні коливання), а інфляційні очікування - значними. Ці та інші чинники (наприклад, імовірність зовнішніх пікових шоків) ускладнюють про­гнозування макроекономічних показників, зо­крема, інфляції[14, с.52].

Прогнозуючи інфляцію, слід визначати строки, на які робиться прогноз. У довгостро­ковому періоді основним чинником інфляції зазвичай є зростання кількості грошей в еко­номіці. В інших (менш тривалих) проміжках часу суттєвими можуть бути немонетарні фак­тори або фактори непрямого монетарного впливу. Такими можна вважати адміністра­тивні зміни цін, зовнішні шоки, інфляційні очікування тощо.

Перспективним напрямом у прогнозу­ванні деяких макроекономічних показників, зокрема, інфляції є прості підходи, засновані на використанні окремих рівнянь відповідно до дисагрегації прогнозованого показника на окремі компоненти, що почасти дає змогу точніше з'ясувати залежності між прогнозова­ними показниками та екзогенними парамет­рами, які використовуються у рівняннях[14, с.52].

Жодна модель не взмозі дати вичерпної відповіді на запитання про те, якою саме буде подальша інфляція. Однак, застосування про­гнозних моделей (як і експертних оцінок) до­поможе одержати обгрунтований прогноз інфляції як у короткостроковому, так і в дов­гостроковому періодах.

Якщо наслідки нетривалої непередбаченої інфляції добре відомі і здебільшого несприят­ливі для всіх господарських одиниць, то наслідки повністю передбаченої тривалої інфляції в економічній науці ще до кінця не досліджені. Така інфляція спричиняє нега­тивні впливи, бо призводить до суспільних витрат, відомих під метафоричними назвами -"витрати меню" і "витрати зношених чере­виків", які пов'язані зі зміною цін і частіши­ми відвідинами банку для отримання готівки або здійснення депозитів [5]. Відомі й інші не­сприятливі наслідки передбачуваної інфляції. Наприклад, вона може перерозподіляти дохо­ди між різними групами населення, коли у по­датковій системі не передбачено коригування на випадок інфляції. Мінливість цін, яка простежується під час інфляції, спричиняє не­ефективний розподіл ресурсів на мікрорівні, оскільки відносні ціни часто і неодночасно змінюються. Нарешті, інфляція завдає багато незручностей населенню, зокрема, індикує пси­хологічні напруження та стреси.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 


Інші реферати на тему «Фінанси»: