Сторінка
16
Попередній період = 112,5+7,6 = 120,1
Звітний період = 120+1,5 = 121,5
Це тривалість перетворення придбаних матеріальних ресурсів на грошові кошти, отже зменшення показника є позитивним явищем. Обидва періоди мають майже тотожні значення.
Період фінансового циклу (днів) = Період операційного циклу-Період погашення кредиторської заборгованості
Попередній період = 120,1-229,5 = -109,4
Звітний період =121,5-53,7 = 67,8
Цей показник відображає період обороту коштів. Від’ємне значення у попередньому періоді (-109,4) свідчить про значну нестачу коштів, тобто підприємство живе в борг. Але в звітному році за рахунок зменшення періоду погашення кредиторської заборгованості підприємство виходить на додатню велечину.
Показники ділової активності характеризують результати й ефективність поточної основної діяльності. Оцінку ділової активності на якісному рівні можна отримати в результаті порівняння діяльності підприємства і споріднених у сфері капіталу підприємств. Такими якісними критеріями є : широта ринків збуту; репутація підприємства, яка виявляється у визнанні його клієнтами та кількості осіб, котрі користуються його послугами,та ін. Кількісна оцінка дається за двома напрямками: ступенем виконання плану з основних показників, забезпечення заданих темпів їх зростання; рівнем ефективності використання ресурсів підприємства.
Завдання 16. Аналіз рентабельності.
Основні показники рентабельності, що використовуються в країніх з ринковою економікою, такі: рентабельність авансованого капіталу та власного капіталу. Економічна інтерпретація цих показників – скільки гривень прибутку має припадати на одну гривню авансованого (власного) капіталу.
Аналізуючи рентабельність у часовому аспекті, необхідно зважати на три ключові особливості цих показників, істотні для формування обґрунтованих висновків: тимчасовий аспект діяльності, проблема ризику, оцінка з урахуванням рівня цін. Крім того, облікова оцінка власного капіталу немає жодного відношення до майбутніх прибутків. Не все може бути відображено в балансі. Престиж фірми, торгова марка, суперсучасні технології, кваліфікація управлінського персоналу не мають грошової оцінки в звітності. Тому ринкова ціна акцій може значно перевищувати облікову ціну. Таким чином, високе значення коефіцієнта рентабельності власного капіталу зовсім не еквівалентне високій віддачі на інвестований у фірму капітал.
Показники |
Попередній період |
Звітний період |
Рентабельність капіталу (активів) за чистим прибутком |
17% |
26% |
Рентабельність власного капіталу |
42% |
39% |
Отже аналізуючи показники рентабельності ми бачимо що в звітному періоді чистого прибутку припадає більше саме на одиницю інвестованих в активи коштів. Це можна пояснити тим що у звітному періоді зріс чистий прибуток. Тоді як на рентабельність власного капіталу у звітному періоді знизилась за рахунок збільшення власного капіталу, тобто тепер чистого прибутку на одиницю власного капіталу стало припадати менше.
Завдання 17. Загальна оцінка фінансового стану підприємства і шляхи його покращення.
Для комплексного аналізу підприємства оцінимо тенденції найзагальніших показників, які всебічно характеризують діяльність підприємства.
До найзагальніших показників фінансового стану належать показники рентабельності і дохідності. У звітному періоді показник рентабельності капіталу (активів) за чистим прибутком становив 26%, що на 9% більше за показник попереднього періоду (17%). Рентабельність власного капіталу знизилася на 3% і становить у звітному періоді 39%, а у попередньому – 42%. Зростання рентабельності капіталу (активів) за чистим прибутком є ознакою успішної діяльності підприємства та позитивної динаміки фінансових результатів. Незначне зниження рентабельності власного капіталу у звітному періоді порівняно з попереднім може викликати занепокоєння інвесторів, але незначне. Шляхом покращення ситуації може бути інвестиції в асоційовані, дочірні або спільні підприємства.
Дохідність підприємства характеризується абсолютними і відносними показниками. Абсолютний показник – сума прибутків чи доходів. Чистий дохід (виручка) за звітний період становить 1970174,80 тис. грн., а за попередній - 1285740,70 тис. грн., що на 684434,10 тис. грн. менше за показник звітного періоду. Зростання чистого доходу у звітному періоді порівняно із попереднім становить 53,23%.
Абсолютне зростання чистого прибутку (587837,8 тис. грн.) у звітному періоді порівняно з попереднім (491994,9 тис. грн.) становить 197069,80 тис. грн., або 50,43% рівня попереднього періоду. Основними чинниками високих темпів зростання чистого доходу і чистого прибутку є відносне зниження витрат на виробництво і реалізацію продукції. У звітному періоді було зменшено витрати на збут, але зросли адміністративні витрати, пов’язані із розширенням виробництва.