Сторінка
3
Оцінювання ануїтетів передбачає розгляд двох задач: прямої та зворотної.
2. Аналіз фінансової стійкості підприємства.
Оцінювання фінансової стійкості підприємства передбачає проведення об'єктивною аналізу величини та структури активів і пасивів підприємства і визначення па цій основі його фінансової стабільності і незалежності, а також аналізу відповідності фінансово-господарської діяльності підприємства цілям його статутної діяльності.
Фінансово стійким є такий господарський суб'єкт, котрий за рахунок власних коштів покриває кошти, вкладені в активи (основні засоби, нематеріальні активи, оборотні кошти), не допускає невиправданої дебіторської та кредиторської заборгованості і розраховується за своїми зобов'язаннями в зазначений термін.
На фінансову стійкість підприємства впливають такі фактори:
· стан підприємства на товарному ринку;
· виробництво якісної продукції;
· становище підприємства в діловому співробітництві;
· залежність підприємства від зовнішніх інвесторів і кредиторів;
· наявність неплатоспроможних дебіторів;
· ефективність господарських і фінансових операцій.
Фінансова стійкість є відображенням стабільною перевищення доходів над витратами, забезпечує вільне маневрування грошовими коштами підприємства та завдяки ефективному їх використанню сприяє безперервному процесу виробництва і реалізації продукції.
Для визначення рівня фінансової стійкості підприємства необхідний аналіз:
o складу і розміщення активів господарського суб'єкта;
o динаміки і структури джерел фінансових ресурсів;
o наявності власних оборотних коштів;
o кредиторської заборгованості;
o наявності і структури оборотних коштів;
o дебіторської заборгованості;
o платоспроможності.
Важливим показником оцінки фінансової стійкості підприємства є темп приросту реальних активів. Реальні активи — це реально існуюче власне майно підприємства і фінансові вкладення за їх справжньою вартістю. До реальних активів не належать нематеріальні активи, знос основних засобів і матеріалів, позикові кошти. Темп приросту реальних активів визначається за формулою:
де А —темп приросту реальних активів, %; 03 — основні засоби і вкладення за вирахуванням вартості зносу, нематеріальних активів; 3 — знос основних засобів і матеріалів; Г — грошові кошти без урахування використання позикових коштів; індекс «о» — минулий (базисний) рік; індекс «1» — звітний рік.
Для оцінки фінансової стійкості підприємства використовують коефіцієнт автономії і коефіцієнт фінансової стійкості/
Коефіцієнт автономії характеризує незалежність фінансового стану підприємства від залучених джерел. Він показує частку власних коштів у загальній сумі джерел і визначається за формулою:
де Ка— коефіцієнт автономії; М — власні кошти, тис. грн; — загальна сума джерел, тис. грн.
Мінімальне значення Ка 0,6. Збільшення коефіцієнта свідчить про зростання фінансової незалежності й зниження ризику фінансових ускладнень.
Коефіцієнт фінансової стійкості — це співвідношення власних і позичених коштів:
де Кс — коефіцієнт фінансової стійкості; К — кредиторська заборгованість, тис. грн; П — позичені кошти, тис. грн.
Перевищення власних коштів над позиченими означає, що підприємство має достатній запас фінансової стійкості та відносної незалежності від зовнішніх фінансових джерел.
Далі вивчаються окремо динаміка та структура власних оборотних коштів і кредиторська заборгованість. Аналіз наявності і руху власних оборотних коштів підприємства передбачає визначення фактичного обсягу коштів і факторів, які впливають на їх динаміку.
Після цього переходять до аналізу кредиторської заборгованості.
Подальший аналіз оборотних коштів проводиться в напрямку вивчення динаміки і складу оборотних коштів у цілому. При аналізі зіставляються суми оборотних коштів на початок і кінець звітного періоду та виявляються законність і доцільність відволікання коштів з обороту.
Для більш детальної оцінки аналізують оборотні кошти підприємства порівняно з нормативом за звісний рік.
У процесі аналізу фінансової стійкості підприємства необхідно проаналізувати дебіторську заборгованість, установити її законність і терміни виникнення, виявити нормальну та невиправдану дебіторську заборгованість. На фінансову стійкість підприємства впливає не сама по собі наявність дебіторської заборгованості, а її розмір, рух і форма, тобто чим зумовлена ця заборгованість. Дебіторська заборгованість не завжди виникає в результаті порушення порядку розрахунків і не завжди погіршує фінансовий стан підприємства. Тому її не можна повною мірою вважати відволіканням власних коштів з обігу, оскільки її частина слугує об'єктом банківського кредитування і не впливає на платоспроможність суб'єкта господарювання. Аналіз проводиться за допомогою методичних форм,
Наступним етапом аналізу фінансової стійкості підприємства є оцінка платоспроможності. Аналіз платоспроможності здійснюється через зіставлення наявності та надходження коштів із зобов'язаннями першої необхідності. Найбільш чітко платоспроможність виявляється під час її аналізу за відносно невеликий термін (тиждень, декада, місяць). Платоспроможність оцінюється через коефіцієнт платоспроможності, тобто через відношення наявних грошових сум до суми термінових платежів на конкретну дату чи на наступний період. Коли коефіцієнт платоспроможності дорівнює чи більший одиниці, можна вважати, що підприємство є платоспроможним. Коли цей коефіцієнт менший одиниці, у процесі аналізу слід виявити причини браку платіжних коштів (зниження зростання суми виручки, доходів, прибутку, нераціональне використання оборотних коштів, приміром, великі запаси сировини, товарів, залишків готової продукції).
Відповідно до показника забезпечення запасів і витрат власними та позиковими джерелами можна виділити такі чотири типи фінансової стійкості підприємства:
1) абсолютна фінансова стійкість (трапляється на практиці дуже рідко) — коли власні оборотні кошти забезпечують запаси і витрати;
умови:
± Ев 0,
±Ев.д 0,
± Е 0,
де Ев — наявність власних оборотних коштів; Ев.д — наявність власних оборотних і довгострокових позикових коштів; Е — загальна сума джерел коштів для формування запасів і витрат.
Інші реферати на тему «Фінанси»:
Необхідність фінансів, їх сутність та зміст. Фінансовий контроль, його суть, завдання, принципи. Бюджетний процес: порядок складання, розгляд та затвердження бюджету
Доходи від фінансово-інвестиційної та іншої діяльності
Особливості обліку у суб”єктів малого підприємництва
Депозитні операції
Статистика кредиту