Сторінка
4
Тримірний показник ситуації: S = (1,1,1);
2)нормально стійкий фінансовий стан — коли запаси і витрати забезпечуються сумою власних оборотних коштів та довгостроковими позиковими джерелами;
± Ев < 0,
±Ев.д 0,
± Е 0,
S = (0,1,1);
3) нестійкий фінансовий стан — коли запаси і виграти забезпечуються за рахунок власних оборотних коштів і довгострокових позикових джерел та короткострокових кредитів та позик, тобто за рахунок усіх основних джерел формування запасів і витрат;
± Ев < 0,
±Ев.д 0,
± Е 0,
S = (0,0,1);
4) кризовий фінансовий стан -- коли запаси і виграти не забезпечуються джерелами їх формування і підприємство перебуває на межі банкрутства;
± Ев < 0,
±Ев.д 0,
± Е 0,
S = (0,0,0);
Отже, фінансово стійким можна вважати такс підприємство, яке за рахунок власних коштів спроможне забезпечити запаси і витрати, не допустити невиправданої дебіторської і кредиторської заборгованості, своєчасно розрахуватись, за своїми зобов'язаннями.
Абсолютна і нормальна стійкість фінансового стану характеризуються високим рівнем рентабельності підприємства та відсутністю порушень фінансової дисципліни.
Нестійкий фінансовий стан характеризується наявністю порушень фінансової дисципліни, перебоями в надходженні грошових коштів, зниженням дохідності діяльності підприємства.
Для аналізу фінансової стійкості підприємства доцільно за матеріалами кожного конкретного підприємства розраховувати нормативні рівні коефіцієнта співвідношення позичених і власних коштів, тобто коефіцієнта структури коштів підприємства.
Важливою характеристикою стійкого фінансового стану є коефіцієнт маневреності (Км), який визначається як відношення власних оборотних коштів підприємства до суми джерел власних і довгострокових позикових коштів. Він показує, яка частка власних коштів підприємства перебуває в мобільній формі, що дає змогу вільніше маневрувати цими коштами.
Для збереження мінімальної фінансової стабільності підприємства коефіцієнт співвідношення позичених і власних коштів має бути обмежений значенням відношення вартості мобільних коштів до вартості іммобілізованих засобів. Цей показник називається коефіцієнтом співвідношення мобільних та іммобілізованих засобів () і розраховується за формулою:
де Ra — усі мобільні (оборотні) активи; Z – запаси і витрати; ra
— дебіторська заборгованість; d— грошові кошти і цінні папери; F — основні засоби й інші необоротні активи.
Також розраховуються коефіцієнти мобільності всіх засобів і оборотних коштів. Перший з них визначається відношенням вартості оборотних коштів до вартості всього майна підприємства за формулою:
де В — вартість усього майна підприємства.
Коефіцієнт характеризує частку коштів для погашення боргів. Чим вище значення коефіцієнта, тим більше у підприємства можливостей забезпечувати безперебійну роботу, розраховуватись з
кредиторами.
Коефіцієнт мобільності оборотних коштів визначають діленням найбільш мобільної їх частини (грошових коштів і короткострокових фінансових вкладень) на вартість оборотних коштів. Формула розрахунку:
Цей коефіцієнт показує частку абсолютно готових до платежу
коштів у загальній сумі коштів, які направляються на погашення боргів.
Одним із основних показників стійкості фінансового стану підприємства є коефіцієнт забезпеченості запасів і витрат власними джерелами їх формування (КЗ), який дорівнює відношенню суми власних оборотних і довгострокових позикових коштів до вартості запасів і витрат підприємства. Нормальна межа цього показника становить:
КЗ 0,6 - 0,8.
Важливу характеристику структури засобів підприємства дає коефіцієнт майна виробничого призначення (КВ.Н), який визначається відношенням суми основних засобів, капітальних вкладень, устаткування, виробничих запасів і незавершеного виробництва до вартості всього майна підприємства. Розраховується цей коефіцієнт за формулою:
Нормальним вважається таке обмеження цього показника:
Паритетний принцип вкладення коштів у майно виробничої
сфери і сфери обігу створює сприятливі умови як для нарощування виробничого потенціалу, так і для фінансової діяльності.
Також розраховуються показники, які характеризують частку основних засобів і матеріальних оборотних коштів у вартості майна. Перший з них () розраховується відношенням вартості основних засобів до валюти балансу за формулою:
Коефіцієнт матеріальних оборотних коштів (Кz) дорівнює відношенню вартості запасів і витрат до валюти балансу, тобто: