Сторінка
6
· Завоювання й зміцнення позицій фірми на ринку (проведення маркетингових досліджень, реклама);
· Реалізація інноваційної стратегії фірми;
· Підвищення кваліфікації виробничого й управлінського персоналу;
2.3. Джерела капітальних інвестицій в основний капітал. Графік інвестицій
Підприємства здійснюють інвестиції тоді, коли вони бачать перспективи збільшення попиту на свою продукцію й хочуть розширити масштаби своєї діяльності або ж коли вони прагнуть одержати перевагу за рахунок впровадження більше ефективного з погляду економії витрат способу виробництва даного товару.
За ринкових відносин важливе значення має вібір оптимальної структури джерел фінансування капітальних вкладень. Фінансування капітальних вкладень здійснюється за рахунок власних і залучених коштів. (Додаток 1.)
Інвестиції можуть бути пов'язані й з виробництвом зовсім нового товару. IBM вкладає кошти в новий завод, де у виробництві комп'ютерів використаються роботи, а «Фольксваген» будує новий автомобільний завод.
У кожному подібному випадку рішення про будівництво заводу або про покупку машин й устаткування буде визначатися результатами розрахунку майбутніх витрат і можливого прибутку. Фірма повинна зіставити вигоди від експлуатації нового заводу або устаткування, тобто приріст прибутку, з рівнем витрат на інвестиції. Однак оскільки доходи з'являться лише в майбутньому, а витрати виникають відразу ж, тільки-но починається будівництво заводу так або закуповується устаткування, фірма повинна порівнювати величину майбутніх надходжень прибутку з поточними витратами.
Отут і з'являється процентна ставка. Для фінансування своїх інвестицій фірма сьогодні бере гроші в борг, і, отже, вона повинна бути впевнена в тім, що інвестиції принесуть досить додаткового прибутку, щоб виплатити суму кредиту плюс відсотки по ньому. Таким чином, прибутки повинні бути істотно вище величини поточних витрат, щоб уможливити виплату відсотків по позиці, за рахунок якої здійснюються ці інвестиції. Чим вище рівень процентної ставки, що фірма повинна буде виплачувати, тим більше повинна бути різниця між величиною майбутнього прибутку й рівнем поточних інвестиційних витрат, для того щоб зробити проект прийнятним.
У будь-який час фірма має у своєму розпорядженні безліч готових до здійснення інвестиційних проектів. Подібні проекти можуть включати будівництво нових заводів, переустаткування телефонного зв'язку, підвищення якості комп'ютерної системи або заміну зношених вантажних візків. Однак при високому рівні процентної ставки лише невелика частина цих проектів буде прибутковою, а при дуже низькій ставці відсотку прибуткових проектів буде вже більшість, оскільки в цій ситуації немає необхідності в значному перевищенні майбутніх прибутків над величиною поточних інвестиційних витрат. Це означає, що високі процентні ставки знижують зацікавленість фірм у здійсненні своїх інвестицій. І навпаки, при низьких процентних ставках масштаби інвестування, здійснюваного фірмами, ростуть.
Що б змінилося, якби для здійснення своїх інвестиційних проектів фірмам не потрібно було позичати гроші? Могла б тоді мати значення величина процентної ставки? Імовірно, так, оскільки фірми повинні прагнути використати наявні в них кошти щонайкраще. І якщо фірма не вдається до допомоги кредиту, то вона, ймовірно, уже має необхідні кошти для здійснення даного інвестиційного проекту. Однак у цьому випадку фірма повинна подивитися, чи не існує можливості одержати вищі доходи, використовуючи ці гроші яким-небудь іншим способом, наприклад, купуючи облігації або надаючи кредити іншим фірмам. Чим вище рівень процентної ставки, тим більше привабливим буде для фірми надання своїх коштів у кредит, а не вкладення їх безпосередньо у фабрику або інші власні проекти. Таким чином, чим вище рівень процентної ставки, тим нижче схильність фірми інвестувати у фізичний капітал незалежно від того, повинна фірма займати для цього чи капітал ні.
Графік 1.
Крива інвестиційного попиту.
Тільки що описаний взаємозв'язок між інвестуванням і ставкою відсотка представлений на графіку1 у формі кривої інвестиційного попиту I.
Графік інвестиційного попиту показує розмір інвестицій, що фірми згодні здійснювати при кожному даному рівні процентної ставки.
Чим вище ставка відсотка, тим нижче бажаний рівень інвестиційних витрат. Наприклад, при відсоткові ставці i0 рівень інвестицій дорівнює I0. Якщо відсоткова ставка збільшується до рівня i’, усе менше проектів залишаються прибутковими, і величина інвестиційних витрат скорочується до I’ . При побудові кривої інвестицій ми приймаємо постійними такі фактори, як:
1) очікування фірми із приводу майбутнього попиту на їхню продукцію;
2) технологія виробництва;
3) рівень зарплати, що фірми повинні виплачувати своїм працівникам;
Все сказане із приводу інвестицій фірм у нові заводи й устаткування є також вірним і для інвестицій у житлове будівництво або запаси. При значному прирості процентних ставок прибутку, які можуть бути отримані від експлуатації нового будинку або сьогоднішнього збільшення товарних запасів, не будуть достатні, щоб повернути суму позики плюс відсотки по ній. Отже, чим вище ставка відсотка, тим менше інвестиційні вкладення в житлове будівництво або запаси будуть здаватися прибутковими. Таким чином, крива інвестиційного попиту на графіку 1 відображає попит на всі види інвестиції. Вона побудована для деякого даного очікуваного рівня прибутку від інвестицій.
2.4. Реальні та номінальні процентні ставки.
Між номінальною процентною ставкою, тобто процентною ставкою, вираженої в певній сумі доларів, і реальною процентною ставкою є істотне розходження.
Реальна процентна ставка - це виплачувана по позичці ставка відсотку, що виражається в одиницях товарів. Вона визначається як номінальна процентна ставка мінус рівень інфляції.
Інші реферати на тему «Фінанси»:
Методи організації фінансової діяльності підприємств
Роль місцевих бюджетів у фінансовій системі України, Державний інноваційний фонд
Методи регулювання доходів бюджетів
Здійснення платежів щодо погашення та обслуговування внутрішньої державної позики та інших внутрішніх державних цінних паперів
Міжнародні розрахунки та платіжний баланс