Сторінка
4
Аналіз даних табл. 1.2 показує, що у першому варіанті ефект фінансового левериджу відсутній, оскільки, він не передбачає використння залученого капіталу. У другому варіанті вплив фінансового левериджу, пов'язаний з використанням залученого капіталу в сумі 1000 грн. (20 %), становить 0,014 (1,4%). Цей ефект можна розрахувати за формулою (1.1), використавши дані табл. 1.2.
Е = 1000 / 4000 * (0,2-0,12)*(1-0,3) = 0,014.
У третьому варіанті залучений капітал дорівнює 50 %, ефект фінансового левериджу зростає до 0,056 (5,6 %):
Е = 2500 / 2500 * (0,2-0,12)*(1-0,3) = 0,056.
Аналіз показників таблиці свідчить, що ефект фінансового левериджу зростає, тобто зі збільшенням у структурі капіталу залучених джерел фінансування підвищується рівень дохідності власного капіталу.
Показники формули (1.1) можна розподілити на такі компоненти:
Коефіцієнт структури капіталу (ЗК/ВК) – характеризує фінансову стійкість підприємства і показує, яка величина залученого капіталу припадає на одну гривню власного капіталу. Критичним значенням цього коефіцієнта є одиниця. Зі збільшенням коефіцієнта для підприємства підвищується фінансовий ризик і знижується фінансова стійкість.
Диференціал фінансового левериджу (ДА - ПК) - показує різницю між рівнем дохідності активів і рівнем відсотків за залучений капітал. При зниженні дохідності активів вплив фінансового левериджу зменшується. Наприклад, при зниженні дохідності активів до 0,15 вплив фінансового левериджу становитиме 0,021 або 2,1%.
Е = 2500 / 2500 * (0,15 - 0,12) * (1 - 0,3) = 0,021.
Коли середній рівень дохідності активів нижчий, ніж середня ставка за залучені ресурси, отримуємо від’ємне значення диференціалу. Це вказує на можливість та ефективність використання залученого фінансування лише за умови, коли дохідність активів вища, ніж ринкова відсоткова ставка за кредитні ресурси.
Податковий коректор ( 1 - РП) - відображає ступінь впливу на ефект фінансового левериджу рівня оподаткування прибутку. Податковий коректор фінансового левериджу практично не залежить від діяльності підприємства, оскільки ставка податку на прибуток установлюється законодавством.
Знання механізму впливу фінансового левериджу на рівень прибутковості власного капіталу і рівень фінансового ризику дозволяє цілеспрямовано управляти вартістю і структурою капіталу підприємства.
Як показав аналіз, підвищення долі позичкового капіталу має наслідком зростання фінансового ризику (тобто недостатності у підприємства коштів для сплати відсотків по кредитах).
Розв'язання даної проблеми і оцінки платоспроможності підприємства, на наш погляд полягає у визначенні допустимого рівня ризику при залученні додаткового обсягу позичкового капіталу [10, с. 112].
2. Планування структури капіталу.
Важливою проблемою довгострокового фінансового планування є визначення структури капіталу. Структура капіталу — це форма або складова капіталізації, яка належить до виду і пропорцій цінних паперів, використовуваних для збільшення довгострокових фінансових ресурсів [11].
Структура капіталу визначається поєднанням довгострокових позикових засобів і акціонерного капіталу для фінансування діяльності підприємства. Закордонні вчені характеризують структуру капіталу як вид цінних паперів, які має бути випущено в пропорціях, що формують капіталізацію. Таким чином, структура капіталу визначає шлях одержання підприємством довгострокових фінансових ресурсів.
Є два види довгострокового капіталу: позиковий і акціонерний. До позикового капіталу входять усі види довгострокових фондів, одержаних у вигляді позик. Акціонерний капітал складається з простих та привілейованих акцій і отриманого прибутку. Як було сказано вище, проблема полягає у визначенні співвідношення між позиковим і акціонерним капіталом. Розв'язання цієї проблеми включає прийняття таких рішень:
- які цінні папери має бути випущено для одержання необхідного капіталу;
- пропорції (кількість кожного виду цінних паперів;
- час випуску кожного виду цінних паперів;
- дивідендна політика, що визначає розмір прибутку, а також кошти, одержані з різних джерел;
- час і обсяг коштів, одержуваних із можливих (потенційних) джерел.
Підприємство може збільшити капітал шляхом випуску облігацій, продажу простих і привілейованих акцій. Співвідношення між ними має забезпечити оптимальну структуру капіталу. Облігації і привілейовані акції — це постійної вартості цінні папери, за якими відсотки/дивіденди має бути виплачено незалежно від отриманого підприємством прибутку.
З іншого боку, прості акції не передбачають обов'язкових виплат. Акціонерам виплачуються дивіденди залежно від розміру прибутку, що підлягає розподілу. Велике значення має відношення цінних паперів постійної вартості до загального обсягу капіталу підприємства. Капіталізація підприємства значно прискорюється, якщо питома вага фондів постійної вартості відносно невелика і звичайні акції домінують у структурі капіталу.
На такому підприємстві фінансовий леверидж високий і асоціюється з високим рівнем фінансового ризику. З іншого боку, підприємство ; низьким співвідношенням капіталу знижує фінансовий леверидж і фінансовий ризик.
На структуру капіталу впливають такі чинники:
1. Форми продажу простих акцій. Цей чинник створює переваги акціонерному капіталу перед позиковим і сприяє фінансовому левериджу в структурі капіталу.
Інші реферати на тему «Фінанси»:
Модель прогнозування дохідно-видаткового розподілу в регіоні
Організація обліку бюджетів усіх рівнів Міністерством фінансів і його органами на місцях
Охарактеризувати структуру фінансових ресурсів та напрямки їх використання
Теоретичні основи побудови фінансової системи
Державне казначейство України, казначейська система