Сторінка
6
Прийняття зазначених та інших законодавчих актів з питань оподаткування та набуття ними чинності посприяло зменшенню надходжень до бюджетів усіх рівнів у 1999 р. на суму 2.3 млрд. грн , у 2000 р. - на 1.3 млрд. грн. відбулися суттєві втрати доходів і в 2001 р.
Практика такого роду реформування податкового законодавства не сприяє зміцненню довіри й поваги до Закону. Більше того, призводить до сумнівних планових показників доходів місцевих бюджетів, які були покладені в основу формування та визначення міжбюджетних трансфертів. За таких обставин створюються дискримінаційні умови для окремих територій, не стимулюється їх мотивація до нарощування обсягів виробництва й розширення податкової бази.
Ще одна проблема - це вдосконалення законів, особливо з питань оподаткування та справляння тих платежів, які складають основу доходної частини бюджету. Це вимагає детальних, глибоких розрахунків щодо оцінки впливу їх на розвиток і тенденції суспільного відтворення, формування, розподіл і споживання ВВП; мобілізацію та стабільність державних доходів. Закони, що були прийняті в 1997 р. щодо справляння податку на додану вартість і податку на прибуток, за своїм змістом є нові, досить складні, неоднозначні та суперечливі в реалізації, а їх впровадження вимагає суттєвих затрат і призводить до зменшення надходжень до бюджетів усіх рівнів.
Ідея щодо необхідності їх упровадження в умовах економічної кризи та фінансової нестабільності на сьогодні запишається дискусійною. Проте слід відмітити, що на той час ані суспільство, ані держава, ані підприємства-платники податків і основний апарат працівників з їх реалізації та забезпечення виконання були просто не готові, як не готові й нині.
Запровадження податку на додану вартість, а також зобов'язань держави з відшкодування раніше сплачених його сум до бюджету (вхідного ПДВ), спричинило формування посередницьких структур щодо здійснення експортних і прирівняних до них операцій з метою одержання, крім виручки від реалізації, права на відшкодування частини попередніх витрат у формі сум вхідного податку на додану вартість.
Виникнення та реалізація права на відшкодування платникам податку на додану вартість не зобов'язує їх здійснювати розрахунки з постачальниками за одержані продукцію, товарно-матеріальні цінності, виконані роботи, надані послуги, а також сплачувати належні платежі до бюджету та загальнодержавних цільових фондів.
За таких умов бюджет став джерелом фінансування (відшкодування) частини витрат підприємницьких структур, а доходи його не стали стабільними.
Цей Закон передбачає стимулювання інвестиційної діяльності підприємств і такі заходи необхідно підтримувати. Однак ці інвестиції відбуваються за рахунок непрямого бюджетного фінансування, зменшення надходжень до бюджету без належного обліку державного відстежування та контролю за використанням таких коштів. Введення цих двох законів спричинило зупинення номінального їх зростання та доходів бюджету в цілому в 1997 р. та наступні роки. Доходи бюджету України становили: в 1997 р. - 28.1, у 1998 р. - 28.9 і в 1999 р. -32.9 млрд. грн., тобто номінальне залишалися майже на одному рівні, а реальна їх величина постійно падає. Однак навряд чи можна не погодитися, що саме в середині 90-х років минулого століття відбулося призупинення зростання доходів бюджету, почався відтік капіталу в "тіньовий" сектор. Прийняття цих двох законів ускладнило фінансову ситуацію і стало однією із причин зменшення надходжень до бюджетів усіх рівнів.
Доходи бюджету досі не можуть стати стабільними через закладену ідеологію відшкодування вхідного податку на додану вартість, формування валових витрат і нарахування амортизаційних відрахувань для підприємств-платників податку на прибуток.
Прийняттю зазначених законів мала передувати клопітка робота з вивчення досвіду справляння відповідних податків у країнах Світового співтовариства, що дало б можливість адаптувати національне законодавство й упередити виникнення проблеми відшкодування вхідного ПДВ.
Такі закони вимагають окремої програми щодо їх впровадження. експертної оцінки щодо наслідків реалізації, великої ідеологічно-роз'яснювальної роботи, узгодження потреби у фінансуванні державних видатків з планом мобілізації надходжень до бюджетів усіх рівнів.
Третя проблема - мобілізація та збільшення доходів бюджету. Її пов'язано з проведенням державної політики регулювання податкового навантаження, визначення оптимального рівня розподілу, перерозподілу та споживання новоствореної вартості між суб'єктами суспільно-економічних відносин. Державна політика поміркованості, прагматизму та гнучкості в регулюванні оптимальності податкового навантаження особливо актуальна в період формування правових засад і економічних відносин ринкового середовища, що забезпечить стабільність і поступове зростання державних доходів шляхом упередження розширення "тіньового" сектору економіки.
У період, коли економіка України знаходилася в глибокій, затяжній кризі, виробничі потужності підприємств простоювали, зростало безробіття, вводилися важелі фіскального напряму та адміністративно-фіскальні методи державного регулювання. З метою забезпечення фінансування зростаючої потреби у видатках було обрано шлях пошуку збільшення надходжень до бюджету методом розширення переліку податків, зборів і обов'язкових платежів із застосуванням досить високих податкових ставок за відсутності єдиного підходу в їх справлянні та веденні пільгового режиму оподаткування для окремих галузей, територій та платників податків.