Сторінка
2
Певні корективи тут вносять вихідні й святкові дні країни даної валюти. Якщо дата закінчення депозиту попадає на вихідний (для місячних строків) або святковий день, то вона зрушується на наступнийий робочий день. Наприклад, якщо формально закінчення місячного доларового депозиту з датою валютування 25 листопада повинне доводитися на свято Різдва, 25 грудня, то датою закінчення цього депозиту буде наступний за Різдвом робочий день - 26 грудня.
Для місячних строків діє також правило кінця місяця («end of month rule»), що означає, що якщо дата валютування депозиту доводиться на останнійій робочий день місяця, то дата закінчення депозиту буде також падати на останній день іншого місяця. Приміром, місячний депозит, розміщений з датою валютування 31 серпня, повернеться назад 30 вересня.
Валютні дилери звичайно мають календарі святкових днів для основних фінансових центрів. Для довідки про майбутнім протягом найближчого місяця святах вони звертаються до спеціальних інформаційних сторінок агентства Рейтер - HOLA-D.
По строках прийнято розрізняти депозити трьох видів:
Депозити до запитання (онкольні депозити — call deposits) — кошти розміщаються в банк на невизначений строк. Однак повернення (або зменшення суми) депозиту можливий за умови попереднього повідомлення (за 24 години, 2 дні й т.д.). Для онкольних депозитів характерна плаваюча ставка відсотка, що встановлюється по обопільній згоді на базі певного періоду (наприклад, щотижня);
Короткострокові одноденні депозити (one day deposits). До їхнього числа ставляться одноденні депозити типу «овернайт» (о/п), «том-некст» (t/n), «спот-некст» (s/n). Вони використаються для регулювання короткострокової ліквідності банку по рахунках НОСТРО;
Депозити на фіксовані строки. Звичайно депозити розміщаються на стандартні строки 7 днів (1 тиждень), 1, 2, 3, 6 місяців і рік. Ці строки звуться "прямих дат" ("straight dates"). У міжнародній практиці прийнято проводити відлік депозитного періоду з дати слот, хоча можливі також депозити, розташовувані на умовах дати валютування «завтра» («з тому»- from tomorrow) або навіть «сьогодні» («з тудея» - from today), наприклад: тижневий депозит із завтра «том-уик» (t/w).
Вибір дати валютування залежить від:
валюти депозиту;
часу розміщення;
кількості годинних поясів між банком і країною валюти депозиту.
Розглянемо умови розміщення депозитів на російському міжбанківському ринку для основних валют.
Долари США
При розміщенні доларових депозитів на стандартні строки на московському міжбанківському ринку характерні дати валютування «сьогодні» й «завтра».
Розміщати депозити з датою валютування «сьогодні» (o/n, a також today/1 week, today/1 mth) можливо тому, що США відстоїть від Москви на 8 годинних поясів. При висновку такого депозиту можливо організувати перерахування коштів на рахунок позичальника - іншого банку практично протягом усього робочого дня - до 18-00 за московським часом. Платіжний телекс із наказом на перерахування коштів буде отриманий американським банком, у якому московський банк тримає свій кореспондентський рахунок, ранком за нью-йоркським часом, і платіж буде негайно виконаний. Для східних регіонів Росії, що відстоять від Нью-Йорка ще далі, розміщати депозити на умовах «today» можливо до ще більш пізнього часу.
Для депозитів, розташовуваних на умовах дати валютування «завтра» (t/n, t/w, t/1 mth і т.д.), даний порядок тим більше застосуємо.
Німецькі марки
Для німецьких марок діє трохи інший порядок розміщення. Для розрахунків з датою валютування «сьогодні» існують тимчасові рамки — вони можуть виконуватися до 10-00 годин ранку по по франкфуртському часу (до полудня за московським часом), що пов'язане із системою функціонування національної клірингової системи платежів Німеччини через земельні банки. Цей час називається «часом відсікання» (cut-off time).
Із цієї причини міжбанківські депозити, розташовувані в німецьких марках (DEM), як правило, мають саму ранню дату валютування «завтра». Московський банк теоретично може розмістити з ранку депозит у німецьких марках з датою валютування «сьогодні» і терміново направити платіжне доручення в німецький банк, однак на практиці даний ринок розвинений слабко.
Виключенням є депозити, розташовувані в тім же німецькому банку, у якому тримає валютний рахунок у марках московський банк. Списання коштів з коррахунока московського банку в депозит можливо й у більше пізніше час, тому з банком-кореспондентом можливі одноденні депозити «овернайт» (o/n), що не залишають межі банку. Однак відповідно до німецького банківського регулювання процентні ставки по депозитах у німецьких марках, розміщеним у банках на території Німеччини, рівно на 1 відсоток нижче, ніж на міжнародних ринках.
4. Процентні ставки й формула простого відсотка
Кошти відчужуються на певний строк не безкоштовно, а під відсоток. Говорячи про депозити варто виділити 3 поняття:
сума депозиту або принципал (principal);
відсоток (interest) — ціна використання позикових коштів, тобто конкретна сума збільшення первісної суми (принципала) на дату закінчення депозиту. У міжнародній практиці прийнято, що відсоток розраховується на дату повернення депозиту (maturity), однак можливо також нарахування відсотка щомісяця (для періодів від 1 до 12 місяців);
відсоткова ставка (interest rate), що являє собою відношення відсотка за період до принципала:
Інші реферати на тему «Фінанси»:
Мирова угода. Приховане, фіктивне та зумисне банкрутство Санація шляхом реорганізації (реструктуризації)
Порядок обчислення середньомісячного сукупного доходу на члена сім'ї
Кредитування підприємств
Перетворення власності в аграрній сфері у період тансформаційної економіки
Суть бюджетної системи. Доходи та витрати бюджетів. Дефіцит бюджету та державний борг України