Сторінка
3
Облігації з опціоном також з'явилися у 80-ті роки. Вони дають інвестору право вибору різних варіантів операції. Наприклад, було випущено позику, яка дозволяла власникові за рахунок опціону купити одну тройську унцію золота за наперед встановленою ціною. Купівля таких акцій мала рацію за умови, що ціна на золото мала тенденцію до зростання. Облігації з опціоном також дають можливість обмінювати один вид цінного паперу на інший: наприклад, облігацію — на акцію, або облігацію з "плаваючою" ставкою — на облігацію з фіксованою ставкою.
Для залучення коштів інвесторів, ресурси яких відрізняються довгостроковим характером (строкові компанії, пенсійні фонди), випускаються облігації з фіксованою, а також "плаваючою" ставкою на досить значні терміни — 30 і навіть 40 років.
Залученню засобів на ринок єврооблігацій сприяє і така умова, як продаж облігацій у розстрочку. При цьому покупець платить спочатку лише частину курсової вартості облігацій, а суму, що залишилася, він може внести через певний час.
Позичальники на єврооблігаційному ринку залежно від країни походження поділяються на такі основі групи:
• розвинуті країни;
• країни, що розвиваються;
• міжнародні інституції, які не мають конкретної національної
належності;
• оффшорні центри.
Якщо проаналізувати весь обсяг первинної емісії єврооблігацій за останні 15 років, то на розвинуті країни припадає 75 %; країни, що розвиваються — 7; міжнародні інститути — 10; оффшорні центри — 8 %. Причому на трійку лідерів — Західну Європу, США і Японію — 65 %. Понад 90 % всього обсягу залучених шляхом випуску єврооблігацій коштів припадає на позичальників із Північної Америки, Західної Європи, Азії (переважно Японії), Австралії і Нової Зеландії та на міжнародні організації.
Слід зазначити, що групування суб'єктів євроринку за принципом інвесторів у облігації на пред'явника є досить умовним, оскільки достовірно визначити безпосереднього власника цих цінних паперів практично неможливо. Це пояснюється тим, що банки та інші організації, які розповсюджують єврооблігації, виявляють виняткову стриманість у визначенні своїх клієнтів, намагаючись їх не афішувати. Крім того, доступність єврооблігацій дрібному інвестору (завдяки невисокій номінальній вартості в 1000 дол. США за одиницю) робить їх привабливими для продажу приватним, "роздрібним" інвесторам, що призводить до такого явища, як "розводнювання"
єврооблігацій.
І все ж, хоч і з певним ступенем умовності, можна визначити
декілька основних груп "кінцевих" інвесторів, які займають домінуюче становище на ринку єврооблігацій. Це приватні та інституційні інвестори.
Приватні інвестори — це фізичні особи, які здійснюють операції з єврооблігаціями. Інколи їх називають кінцевими, або роздрібними, інвесторами.
Ринок єврооблігацій є досить привабливим для приватних інвесторів, які проживають у країнах із недостатньо розвинутим ринком капіталу і обмеженими інвестиційними можливостями, для розміщення тимчасово вільних грошових коштів. Для осіб із економічно і політичне нестабільних країн, або якщо вони бажають зберегти свою анонімність, ринок єврооблігацій також виступає досить привабливим місцем вкладання капіталу. Завдяки цьому переважна більшість таких приватних інвесторів не володіє достатнім досвідом і часом для всебічного аналізу фінансової інформації, наданої позичальником. Тому вони, як правило, дотримуються досить традиційної, можна сказати консервативної, позиції, надаючи перевагу купівлі єврооблігацій добре відомих кредиторів із розвинутих країн. Крім того, приватні інвестори намагаються "тримати" єврооблігації до моменту погашення. Вони не займаються частими операціями купівлі чи продажу облігацій, обміну одних інвестиційних інструментів на інші, граючи на змінах і терміновості ринку, як це притаманно професійним учасникам євроринку. Як правило, метою таких приватних інвесторів є намагання будь-що диверсифікувати свої валютні заощадження або збільшити процентний дохід шляхом придбання облігацій, номінованих у різних валютах.
Як показує аналіз, від 40 до 60 % всіх єврооблігацій, що розміщуються на ринку, належить швейцарським і люксембурзьким банкам, які діють в інтересах своїх приватних клієнтів-інвесторів. Причому переважна більшість єврооблігацій, які складають портфелі названих банків, були придбані в останні десять років XX ст., коли активний рух до ринкових засад економіки розпочали постсоціалі-стичні країни та країни пострадянського простору.
Іншою вагомою групою ринку єврооблігацій є інституційні інвестори. Важливим етапом у зростанні ролі інституційних інвесторів стала практика випуску з першої половини 90-х років великих євро-облігаційних позик, що дало змогу звузити амплітуду коливання цін і підвищити ліквідність вторинного ринку єврооблігацій.
На ринку єврооблігацій у групі інституційних інвесторів можна виділити:
• банки (центральні, інвестиційні, комерційні);
• державні установи;
• міжнародні фінансові інститути;
• пенсійні фонди;
• страхові фонди і компанії (у тому числі оффшорні);
• взаємні (пайові) інвестиційні фонди (ПІФи);
• менеджерів вкладів (управляючих інвестиціями);
• пайові інвестиційні фонди;
• великі корпорації.
Досить активну роль на ринку єврооблігацій відіграють центральні банки, чому сприяло інтенсивне накопичення ними валютних резервів. Однак ця категорія інвесторів досить обережна у виборі інвестиційної стратегії поведінки на ринку єврооблігацій. Деякі банки вважають, що найбільш розумно вкладати свої інвестиційні ресурси в короткострокові активи — депозити і короткотермінові державні зобов'язання. Більша ж частина дотримується точки зору, згідно з якою їхні резерви мають залишатися незмінними і вартість їх не повинна падати нижче певного рівня. Завдяки цьому основні резерви таких банків інвестуються в короткотермінові фінансові інструменти, які є найбільш ліквідними на ринку, а інша частина резервів розміщується в довгострокові активи. Якщо раніше центральні банки обмежувалися вкладанням коштів у цінні папери з терміном обігу не більше 5 років, то сьогодні спектр фінансових інструментів значно розширився, і відповідно розширилися та диференціювалися самі інвестиційні портфелі центральних банків.
Певне місце серед інвесторів ринку єврооблігацій займають державні установи (агентства) та міжнародні фінансові інститути. Їх інвестиційна стратегія полягає у погодженні валюти позики і терміну погашення випущених ними боргових паперів та розміщення коштів у облігації, що випускаються високонадійними емітентами. Як і центральні банки, ця категорія інвесторів також має жорсткі обмеження щодо інвестування своїх коштів і тому орієнтується виключно на високоліквідні фінансові інструменти.
Інші реферати на тему «Фінанси»:
Бюджетний аудит
Завдання, функції та роль бухгалтерських служб фінансових органів в організації обліку виконання бюджету
Aналіз міжрегіональних пропорцій доходної частини місцевих бюджетів за регіонами України
Зміст та завдання управління фінансами підприємств
Сутність, складові і типи фінансової політики