Сторінка
1

Фінансова безпека банківської діяльності

План

1. Теоретичні і методологічні основи безпеки банківської діяль­нос­ті в Україні

2. Правовий механізм формування безпечного функціонування бан­ків­ської системи України та управління нею.

Література

1. Теоретичні і методологічні основи безпеки банківської діяль­нос­ті в Україні

Особливість безпеки банківської системи України в сучасних умовах полягає в тому, що вона забезпечується в країні з перехідною економікою, де ринкові механізми перебувають у стадії становлення. Для цього періоду характерними є політичні, економічні, соціальні кризи, недосконале податкове законодавство, населення слабо орієнтується в реаліях монетарної політики. Все це є підґрунтям для виникнення різного роду небезпечних явищ у банківській системі України (БСУ): недобросовісна конкуренція, зростання злочинності. За таких обставин виникає потреба у захисті банківської системи як з боку правоохоронних органів, так і силами самих банків, що є закономірним явищем у суспільстві з ринковими відносинами.

Безпека банківської системи є складовою національної безпеки країни, і їй належить істотна роль у формуванні фінансової та економічної політики держави. З огляду на це, безпека банківської системи набуває ознак самостійного виду діяльності і потребує відповідного правового статусу та регулювання. Важливою її складовою є безпека банківської діяльності як найбільш розвинутого виду безпеки бізнесу в Україні.

Безпека банківської системи України — це такий стан чинних правових норм і відповідних їм інститутів безпеки, який відображає рівень захищеності державою кредитно-фінансових відносин між суб'єктами банківської діяльності та гарантує стійке функціонування всієї банківської системи України; забезпечує можливість повної реалізації і захист життєво важливих фінансових і економічних інтересів держави, суспільства й особи; виключає або максимально обмежує деструктивні наслідки від зовнішніх та внутрішніх загроз, недосконалості зовнішньоекономічної, внутрішньо­госпо­дар­ської та бізнес-діяльності.

Джерелами зовнішніх та внутрішніх небезпек для банківської системи держави є ін. держави, банки, міжнародні організації, конкуруючі юридичні та фізичні особи, які проводять агресивну фінансову політику стосовно України; злочинність, корупція; зовнішні і внутрішні банківські ризики.

Проблему безпеки БСУ доцільно розглядати у контексті систематизації основних факторів, процесів і дій, які викликають загрози їй. Основу такої класифікації складає сукупність факторів, які впливають на реалізацію фінансових інтересів. До другої групи варто віднести фактори, що забезпечують стійкість фінансового розвитку. Третя група - фактори, які створюють умови для виникнення вірогідного нанесення фінансового збитку. Безпека БСУ включає сукупність загальнонаціональних фінансових інтересів, що мають потребу в захисті від зовнішніх і внутрішніх загроз, для реалізації яких слід створити нормативно-правову базу й інші гарантії, підтримувати стійкість системи фінансових відносин до несприятливих факторів і впливів.

З методологічної точки зору безпеку БСУ варто розглядати через її структуру та у функціональному плані.

У структурному плані безпека БСУ – це сукупність виробничих, фінансових, юридичних й інших відносин і організаційних зв'язків, мате­рі­аль­них, інтелектуальних та фінансових ресурсів, при яких реалізуються їхні цілі. Стан безпеки БСУ визначається ступенем досягнення найбільшої відповідності між життєво важливими інтересами особистості, суспільства, держави й оптимальним функціонуванням банківської системи в їхніх інтересах. У функціональному відношенні безпека БСУ має розглядатися як процес забезпечення, досягнення єдності життєво важливих інтересів; виявлення і попередження загрози; протидії суб'єктам загрози, що будуть сприяти створенню умов надійного функціонування національної банківської системи і її розвитку.

Забезпечення безпеки БСУ являє собою цілеспрямовану, постійно здійснювану діяльність (законодавчу, аналітичну, оперативно-розшукову та іншу) усіх суб'єктів безпеки БСУ із захисту її життєво важливих інтересів, спрямовану на створення умов для стабільного фінансового розвитку, економічного суверенітету держави; попередження й усунення загроз, умов та інших факторів, здатних негативно, дестабілізуюче впливати на процеси розвитку національної банківської системи.

Побудова моделі забезпечення безпеки БСУ повинна базуватися на розглянутих методологічних підходах, враховувати структурний і функціональні аспекти та включати створення системи забезпечення безпеки держави, суспільства й окремих суб'єктів діяльності.

Реалії перехідної економіки України дають підстави констатувати, що основи формування сучасної банківської системи склалися на початку 90-х рр. ХХ ст. Вони не засновувалися на чіткому розмежуванні сфер діяльності банків та небанківських інститутів фінансового ринку, оскільки сегмент останніх був практично відсутнім. За цих обставин однією з неодмінних умов ефективного функціонування і розвитку банківської системи країни є створення всеохоплюючого правового забезпечення відповідної діяльності.

Ефективне функціонування і розвиток банків можливі лише за умов координації їх діяльності, забезпечення дієвості механізму контролю й нагляду. Це досягається завдяки практичній організації банківської справи у кожній країні в формі банківської системи. Банківська система є не лише механічним поєднанням банків певної країни. Це складний фінансовий організм, потреба у функціонуванні якого зумовлена комплексом організаційно-економічних умов.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6 


Інші реферати на тему «Фінанси»: