Сторінка
2
Організація країн — експортерів нафти (ОПЕК) була створена в 1960 p. на конференції в Багдаді. Її статут, затверджений у 1961 p., згодом неодноразово переглядався. Згідно зі статтею 7 Статуту повноправними членами цієї міжнародної економічної організації можуть бути тільки члени-засновники та країни, чиї заявки на членство були схвалені Конференцією. Будь-яка інша країна, що експортує нафту в значних кількостях і має інтереси, які в основному збігаються з інтересами країн-членів, може стати повноправним членом ОПЕК за умови, що її прийняття буде схвалено більшістю в 3/4 голосів, включаючи голоси всіх країн-засновниць. Статус асоційованого члена не може бути наданий жодній країні, яка не має інтересів і цілей, схожих у своїй основі з інтересами країн — членів цієї організації.
Як бачимо, ОПЕК — структура якоюсь мірою елітарна, з особливими, надто жорсткими умовами прийняття нових членів до її лав.
У складі ОПЕК 12 країн-членів. Засновниками організації були 6 країн: Венесуела, Ірак, Іран, Кувейт, Лівія, Саудівська Аравія. Згодом до числа членів були прийняті ще 6 країн: Алжир, Габон, Індонезія, Катар, Нігерія, Об'єднані Арабські Емірати.
Головна мета діяльності ОПЕК:
• координація й уніфікація нафтової політики країн-членів та захист їхніх інтересів, у тому числі шляхом забезпечення їм сталих
доходів;
• забезпечення стабільності цін на світовому ринку нафти та
постачання нафтою країн-споживачів;
• забезпечення одержання справедливих доходів інвесторами від капіталовкладень у нафтову промисловість;
• забезпечення охорони навколишнього середовища;
• співробітництво з країнами — нечленами ОПЕК з метою реалізації ініціатив щодо стабілізації світового ринку нафти.
Поряд із специфічними питаннями забезпечення та захисту економічних і фінансових інтересів країн-членів у нафтовій промисловості, організація у 1976 p. створила Фонд міжнародного розвитку {Фонд ОПЕК} як багатосторонній фінансовий інститут, покликаний сприяти співробітництву між країнами — членами ОПЕК та іншими країнами, що розвиваються. Допомогою Фонду можуть користуватися міжнародні інституції, діяльність котрих приносить користь країнам, що розвиваються, а також всі інші країни, що розвиваються, які не входять в ОПЕК. Членами Фонду є всі 12 країн — членів ОПЕК.
Метою діяльності Фонду є:
• здійснення фінансового співробітництва між країнами — членами ОПЕК та іншими країнами, що розвиваються, шляхом надання пільгових позик для фінансування платіжних балансів, для здійснення проектів і програм розвитку;
• сприяння і/або надання позик міжнародним агентствам,
діяльність яких відповідає меті Фонду;
• фінансування діяльності з надання технічної допомоги. Основним напрямом діяльності Фонду вважається надання позик і субсидій на пільгових умовах (під низький процент). Фонд
надає позики трьох типів:
• позики на здійснення конкретних проектів розвитку; національним банкам розвитку надаються також кредитні лінії для фінансування малих і середніх підприємств;
• позики для фінансування програм на відновлення або модернізацію певних галузей економіки, на закупівлю сировини, обладнання, запасних частин, список яких узгоджується з Фондом;
• позики для фінансування платіжних балансів, як от, на імпорт продуктів харчування і споживчих товарів; на закупівлю обладнання для сільського господарства і виробництва споживчих товарів.
Позики доповнюються субсидіями, що надаються для фінансової підтримки, дослідницьких робіт, підготовки кадрів, продовольчої допомоги, допомоги при надзвичайних обставинах.
Фонд ОПЕК надає допомогу всім країнам, що розвиваються (за винятком країн — членів ОПЕК) у порядку загальної черговості, при цьому віддаючи пріоритет найменш розвинутим країнам.
Фінансові ресурси Фонду складаються в основному з добровільних внесків країн-членів, доходів, отримуваних за рахунок інвестицій і позик Фонду (процентні ставки і оплата за обслуговування), а також за рахунок коштів, які одержують країни — члени ОПЕК по двосторонніх та багатосторонніх каналах. Позик на світових ринках Фонд не отримує.
Загалом Фонд ОПЕК сьогодні діє у 93 країнах Африки, Азії, Латинської Америки, Карибського басейну і Європи. Він є донором або кредитором цілого ряду інших міжнародних організацій, таких як агентства розвитку країн — членів ОПЕК (Кувейтського фонду, Арабського фонду економічного і соціального розвитку та ін.). Фінансові ресурси одержують також регіональні банки розвитку в Африці, Азії і Америці.
Щодо галузевої структури кредитування, то якщо на початку своєї діяльності Фонд першочергову увагу приділяв енергетичним проектам і фінансуванню дефіцитів платіжних балансів країн-позичальниць, то сьогодні — кредитуванню соціальне значимих проектів, орієнтованих на вирішення проблем голоду або подолання наслідків засухи в Африці. І незважаючи на те, що соціальні проекти, як правило, непривабливі для великих інвесторів. Фонд активно намагається заповнити саме цю нішу, приділяючи особливу увагу наданню допомоги в охороні здоров'я, освіті та інших сферах.
Навіть за умови відсутності сьогодні в самих країнах ОПЕК зайвих фінансових коштів для суттєвого поповнення бюджету Фонду, зобов'язання засновників Фонду виконуються, як правило, в повному обсязі й у зазначені терміни. Проблеми, частіше всього, виникають не з кредиторами, а з реципієнтами кредитів.
Окрім Фонду міжнародного розвитку, країни — члени ОПЕК створили інші спільні економічні й фінансові структури, серед яких сім багатосторонніх інститутів допомоги, шість двосторонніх інститутів допомоги розвитку та три трастових фонди.
Багатосторонні інститути, допомоги ОПЕК:
• Арабське головне управління сільськогосподарських інвестицій і розвитку;
• Програма арабських держав Перської затоки для організації розвитку системи ООН;
Інші реферати на тему «Фінанси»:
Амортизаційна політика як ключовий елемент забезпечення інноваційного розвитку економіки України
Бюджетна система Франції
Інституційні аспекти державної та фінансової політики держави у контексті стратегії економічного зростання
Світові фінанси: грошові потоки і фінансові інститути
Фінансовий лізинг – один із способів відтворення основних засобів