Сторінка
2
Процес забезпечення конвертованості нової грошової одиниці, на думку автора, міг бути суттєво підкріплений успішним проведенням приватизації. Майно, що підлягає приватизації, можна було б ефективно використати як товарну основу емісії нової грошової одиниці для здійснення її конвертованості. На цій базі нова грошова одиниця на першому етапі грошової реформи могла бути використана як специфічні приватизаційні гроші, які обслуговують купівлю та продаж об'єктів державної власності у вигляді валютних сертифікатів. За цих обставин висока привабливість об'єктів приватизації як для резидентів, так і для нерезидентів, що особливо суттєво, дала б можливість упровадити безумовну конвертованість нової грошової одиниці, забезпечивши її активний зворотний вплив на процеси реформування власності в державі.
Існував й інший підхід, заснований на прикладі країн Балтії, де стабільність, а значною мірою й конвертованість національних валют ґрунтується на золотому запасі. Зокрема, Верховна рада Естонії у свій час прийняла закон про стовідсоткову гарантію крони золотом або іноземною валютою, оскільки західні країни повернули Естонії золотий запас, вивезений перед Другою світовою війною. Жорстко прив'язавши курс крони до німецької марки у співвідношенні 8 крон за одну марку, Естонія паралельно з цим забезпечує конвертованість своєї грошової одиниці на будь-яку іноземну валюту, яка користується попитом. Звичайно, досвід цікавий. Але, по-перше, в Україні золотий запас ще зовсім незначний, а по-друге, щодо пропозиції забезпечення нової валюти золотом, то тут не враховуються процеси демонетизації золота, які відбуваються у світі. Повернення до золотомонетного стандарту в одній країні практично неможливе. Подібне явище суто теоретично можливе за умови повернення до золотого стандарту ряду країн. Однак і в цьому випадку, як показав досвід, функціонування "золотого блоку", коли всі країни відмовились від золотого паритету та обов'язкового обміну своїх валют на золото, неможливе.
Не менш важливим для повноцінного функціонування валюти є вибір нею валютного курсу. Світова практика підтверджує, що існують дві основні системи взаємодії національних валют:
• система взаємовідносин, що базується на механізмі фіксованих валютних курсів, яку ще називають сильним варіантом валютної угоди;
• взаємодія валют на основі плаваючих валютних курсів, або так звана валютна угода слабкого типу.
Вибору системи взаємодії валют мала передувати відміна обов'язкового продажу частини валютної виручки, запроваджена Національним банком. Замість примусового продажу валютної виручки потрібно було ввести її оподаткування. Це стимулювало б експорт і сприяло поверненню валюти в Україну. Адже держава за умов примусового продажу одержує валюти набагато менше, ніж могла б мати при ліберальному оподаткуванні. Отже, вихід полягає в розумному, ліберальному оподаткуванні валютної виручки. Від цього виграють і експортери, і держава.
На першому етапі грошової реформи з упровадження нової валюти можливе застосування слабкого варіанта валютної угоди, яка базуватиметься на системі плаваючих курсів, що забезпечуватиме кожній країні широку автономію у проведенні грошово-кредитної та валютної політики. На другому етапі можливий перехід до сильного варіанта угоди з фіксованими у визначених межах валютними курсами, які найбільшою мірою сприятимуть стабільності міжнародних економічних зв'язків. В обох випадках має забезпечуватися режим практично повної конвертованості валют країн — учасниць угоди.
Інша точка зору відомого економіста, народного депутата України професора В.К. Черняка була заснована на тому, що валютний курс має бути не фіксованим і не ринковим, а регульованим, тобто плаваючим у певних межах, визначених на певні короткі проміжки часу (це наближує його до ринкового курсу). Регульованим курс має бути принаймні протягом перехідного періоду, поки в Україні не буде створено повноцінної, стабільної грошової системи. Автор цього підходу посилається на той факт, що у західних країнах курс валют регулювався десятки років. Для цього була створена Бреттон-Вудська валютна система, яка проіснувала з 1944 до 1978 p. Перехід від регульованого до плаваючого курсу валют здійснювався поступово.
З усього видно, В.К. Черняк все-таки схиляється до проміжного варіанта встановлення курсу української валюти: не жорстко фіксований і не вільно плаваючий, а керований у певних межах і протягом певних проміжків часу. Саме такого курсу керованого плавання, яке схоже з незалежним плаванням, але при більш активному втручанні центральних банків, дотримуються валюти Греції, Індії, КНР, Південної Кореї, Туреччини, Югославії.
Досить цікавою була точка зору знаного практика банківської справи, голови правління Промінвестбанку України В.П. Матвієнка, який пропонував поетапний перехід до впровадження нової національної валюти України:
• на першому етапі привести у відповідність до реальної вартості усі елементи ціни матеріальних витрат, заробітної плати, амортизації і встановити нормальний рівень рентабельності; визначити необхідний обсяг грошової маси та на цій основі вжити заходів, які забезпечать погашення заборгованості між товаровиробниками і покупцями, фінансово-кредитними установами, тобто розчистити економічне поле грошового обігу;
• на другому етапі змінити масштаб цін, але в такій пропорції, щоб не "спалити" напрацьовані капітали державних, комерційних, приватних підприємств, банків, створених на акціонерній основі, а потім обміняти купоно-карбованці на нову валюту України, встановивши твердий, фіксований курс національної валюти щодо закордонних валют.
Разом з цими діями необхідно, на думку В.П. Матвієнка, здійснювати активну інвестиційну діяльність за пріоритетними напрямами промислового та сільськогосподарського виробництва.
Як бачимо, між поглядами знаних фахівців є деякі розбіжності, але всі автори одностайні в головному: щоб ефективно функціонувала повноцінна національна валюта в Україні, потрібно виконати комплекс необхідних умов.
Оскільки Україна знаходиться в Європі й має тісні економічні зв'язки з європейськими країнами, реальним міг бути і варіант "прив'язки" курсу національної валюти України до будь-якої міцної валюти Європи, а ще надійніше — до валютного кошика євро. Це, по-перше, полегшило б вступ України до Європейського Союзу та, по-друге, у перспективі українська грошова одиниця могла б стати валютою з високим ступенем еластичності. У цьому випадку курс української валюти міг би визначатися на підставі розрахунку валового внутрішнього продукту України за цінами, визначеними в національній грошовій одиниці України та в євро. А для цього необхідно було привести у відповідність до реальної вартості усі складові ціноутворення, поступово орієнтуючись на загальноєвропейський рівень затрат.
Інші реферати на тему «Фінанси»:
Інфраструктурна база біржової та позабіржової діяльності на ринку цінних паперів України
Передумови виникнення і функціонування місцевих бюджетів
Роль бюджетного планування в забезпеченні збалансованості державного бюджету
Методологічні підходи щодо класифікації форм та видів грошових позичок
Загальне поняття і форми міжнародного руху капіталу