Сторінка
3
Ідея "прив'язки" української валюти до російського рубля, яку підтримували певні політичні сили, з економічної точки зору не була зовсім безпідставною, оскільки Україна довго перебувала в єдиному економічному просторі колишнього СРСР, який користувався, по суті, російською грошовою одиницею. Однак з політичних позицій ця ідея і на час запровадження гривні, і сьогодні значною мірою була та продовжує залишатися абсолютно безперспективною.
Коли йдеться про впровадження в обіг повноцінної національної валюти України — гривні, то перш за все слід віддати належне її попереднику — українському карбованцю. Саме він, взявши на себе весь інфляційний тягар 1992—1996 pp., гідно, на думку переважної більшості вчених та практиків-банкірів, з високою для нього купівельною спроможністю, що підтверджував стабільний його курс протягом останніх (дореформених) восьми місяців 1996 p. щодо іноземних валют та зниження темпів інфляції, передав свою естафету на грошово-валютному ринку новій національній валюті — гривні.
Остання була впроваджена в обіг у результаті грошової реформи, власне першої грошової реформи в незалежній Україні, яка передбачала повну заміну в готівковому обігу у двотижневий термін грошових знаків попереднього зразка, зміну масштабу цін і переведення всієї національної грошової системи на нову грошову одиницю — гривню.
Саме тепер, коли Україна стала повноправним членом світової спільноти, запровадження власної грошової одиниці яскраво характеризує процес відродження незалежної Української держави та сприяє підвищенню її авторитету на міжнародній арені як держави, що має глибокі традиції у творенні власної грошової системи.
Однак з моменту запровадження повноцінної національної валюти України — гривні (вересень 1996 p.) головними і практично єдиними факторами підтримання стабільності її курсу стали періодичні валютні інтервенції Національного банку України за рахунок валютних резервів та його ультражорстка монетарна політика. Так, щоб запобігти стихійній девальвації гривні. Національний банк України з осені 1997 p. почав здійснювати у значних розмірах періодичні валютні інтервенції, які до початку 1998 p. обійшлися НБУ, за деякими оцінками, у 650 млн дол. США.
З плином часу ставала дедалі очевиднішою штучність такої валютної політики. Адже стабільність будь-якої національної грошової одиниці тримається не на одному, а на "трьох китах". Це:
• ефективність та динамізм розвитку національної економіки;
• стабільність функціонування фінансово-кредитної системи;
• наявність достатніх валютних резервів у Центрального банку. Щодо першої передумови, то і після запровадження гривні, економіка України продовжувала перебувати в стані хронічної кризи, незважаючи на те, що було досягнуто певних результатів у приборканні інфляції, рівень якої у 1997 p. становив 10,1 %; знизилися також темпи спаду обсягів внутрішнього валового продукту та промислового виробництва. Так, у 1997 p. 12 областей України і місто Київ працювали з приростом промислового виробництва, а у першому кварталі 1998 p. цей показник становив 1,7 % проти відповідного періоду минулого року. У 1997 p. на 5,9 % зріс товарообіг, на 0,5 % — обсяг перевезення вантажів.
Макроекономічна стабілізація створила у другому півріччі 1997 p. сприятливі умови для збільшення інвестицій в економіку. Однак, незважаючи на це, кардинального перелому не відбулося. Причинами такого явища стали:
• відсутність реальних кроків у структурній перебудові;
• надто велика кількість адміністративних обмежень економічної діяльності, особливо у сфері малого і середнього бізнесу;
• великі обсяги бартерних операцій в економіці й зростання обсягів взаємозаліків між бюджетом і платниками податків.
Непроведення комплексних реформ на мікрорівні, стримування приватизації і зволікання з переходом до грошових форм її здійснення підривали впевненість як внутрішніх, так і зовнішніх інвесторів у подальших ринкових" перетвореннях, призводили до відпливу капіталу.
Поряд із позитивними процесами відносної стабілізації у промисловості й деяким зростанням темпів виробництва у 1997 p. та першій половині 1998 p. продовжував залишатися незадовільним головний критерій економіки — фінансовий стан підприємств і організацій. Адже зростання виробництва має супроводжуватися поліпшенням фінансового стану підприємств, подоланням платіжної кризи, погашенням заборгованості з виплат заробітної плати.
Однак у 1997 p. кредиторська заборгованість підприємств та організацій України зросла в 1,6 раза. Якщо у 1995 p. збитковими були 12 % від загальної кількості промислових підприємств, то у 1996 p. — 30, а у 1997 — близько 50 %. За підсумками двох місяців 1998 p. були збитковими цілі галузі — чорна металургія, хімічна, нафтохімічна, легка промисловість, індустрія будівельних матеріалів, машинобудування та металообробка. А динаміка рентабельності в агропромисловому комплексі країни становила: 1995 p. — плюс 10 %, 1996 — мінус 11, 1997 p. — мінус 24 %.
Головним завданням державної економічної політики є створення максимально сприятливих економічних передумов для активізації суб'єктів господарської діяльності перш за все на власній території.
Щодо структурної перебудови, то вона відбувалася вкрай незадовільно, призводила до небезпечного напрямку структурних змін, насамперед у промисловості країни. Так, з 1990 p. по перший квартал 1998 p. частка чорної металургії зросла з 9 до 23 %, а частка продукції машинобудування за цей період скоротилася більш як у два рази. Лише у першому кварталі 1998 p. спад виробництва у машинобудуванні становив 3,8 %, а в чорній металургії його обсяг зріс на 4,1 %.
Одним із найважливіших завдань є якнайшвидше скорочення обсягів бартерних операцій в економіці й ліквідація на цій основі поширеної практики взаємозаліків між бюджетом та платниками податків — суб'єктами господарської діяльності.
Особливо це питання актуальне для агропромислового комплексу, де станом на кінець 1997 p. бартеризація відносин досягла критичної величини — 41 %, а у Дніпропетровській та Луганській областях і місті Севастополі цей показник перевищив 55 %. Підраховано, що наслідком таких операцій є майже третина податкових заборгованостей.
Інші реферати на тему «Фінанси»:
Класифікація моделей фінансових відносин у суспільстві. Бюджетний процес. Повноваження та функції Державної податкової адміністрації
Проблеми управління витратами регіону на соціальні потреби
Економічна сутність страхових відносин
Стратегічні напрямки розвитку і об'єкти планування
Методика та організація обліку фінансових результатів у системі фінансового обліку та відображення їх у звітності (на прикладі спиртзаводу)