Сторінка
11
(Бабуся пропонує їх запросити повертатися з вирію додому заклич-кою: «Пташок викликаю із теплого краю: летіть, соловейки, на чашу земельку, спішіть, ластівоньки, пасти корівоньки». Промовляючи за-кличку, діти допомагають рухами рук із дзвіночками. Після закіички пташок бажано заспівати українську веснянку < Дінь-динь».)
Вчитель. А наприкінці бабуня хоче погратися з нами в гру про чижика це маленька пташка, яка, як усі люди, любить працювати — сіяти, вирощувати, жати врожай. (Виконання раніше вивченої дитячої пісні-гри з використанням хороводних та зображувальних рухів «Чижику, чижику, пташку маленький».)
Чижику, чижику, пташку маленький " ( Дитяча музична гра )
І. Чижику, чижику, пташку маленький.
скажи нам, скажи нам, як там сіють мак?
Ой, отак, ой, отак, так сіють мак.
Ой, отак, ой, отак, так сіють мак.
2. Чижику, чижику, пташку маленький,
Скажи нам, скажи нам, як там росте мак?
Ой отак, ой отак, так росте мак. (Двічі.)
3. Чижику, чижику, пташку маленький,
Скажи нам, скажи нам, як там цвіте мак?
Ой отак, ой отак, так цвіте мак. (Двічі.)
4. Чижику, чижику, пташку маленький,
Скажи нам, скажи нам, як там жнуть мак?
Ой отак, ой отак, так жнуть мак. (Двічі.)
5. Чижику, чижику, пташку маленький,
Скажи нам, скажи нам, як там їдять мак?
Ой отак, ой отак, так їдять мак. (Двічі.)
Після виконання останнього куплету дітям можна запропонувати узяти дерев'яні ложки і проспівати раніше вивчену приспівку «їли, їли кашку» з прискоренням темпу.
Вчитель. От і настав час попрощатися з бабусею.
— До побачення (спів з рухами рук, що збігається з низхідним рухом мелодії від квінти до тоніки).
Український дитячий музичний фольклор викликає особливий інтерес. Він допомагає вирішенню широкого кола педагогічних завдань, пов'язаних з музично-естетичним вихованням дітей молодшого шкільного віку. Високий мистецький рівень, невичерпна енергія, завзяття, емоційна насиченість вітчизняного фольклору, розмаїття пісень яскраво відбивають світогляд, естетичні уподобання, саму психологію українського народу. Це самобутнє явище посідає визначне місце не тільки в національній, а й у європейській та загалом світовій культурі. Тому базування процесів виховання та навчання дітей з раннього віку на народних традиціях, серед яких особливе значення належить пісенному жанру дитячого фольклору, є актуальним.
Теоретичний аналіз наукових джерел дозволив конкретизувати поняття " фольклор ", " музичний фольклор ", " дитячий фольклор " і визначити їх як :
- фольклор — це все, що твориться народом і передається традиційно — від казки до гаптованої сорочки, від писанки до далеко неестетичного рецепту дублення шкіри.
- музичний фольклор - вокальна (переважно пісенна), інструментальна, вокально-інструментальна та музично-танцювальна творчість народу (від первісних мисливців, риболовів, скотарів-кочівників, пастухів та землеробів до сільського та міського працюючого населення, робітників, військового та студентського демократичного середовища, промислового пролетаріату).
- дитячий музичний фольклор - відбиває динаміку життя дитини від колиски до юності та загальне людське життя у всьому розмаїтті його форм.
Врахування вікових особливостей молодших школярів впливає на шляхи використання музичного фольклору. У сенситивний період «входження» в суспільство на формування індивідуального образу світу дитини впливають різноманітні чинники. Це насамперед атмосфера в родині, сакральний світ природи, а також світ казки і гри (більшість жанрів дитячого музичного фольклору — забавлянки, утішки, примовки, заклички, музичні ігри, веснянки, гаївки, пастуші ладкання, купальські, петрівчані, жниварські пісні, колядки, щедрівки, небилиці, безпосередньо казки, музичні казки тощо є казковими та ігровими) та старовинні народні обряди, в яких можуть брати участь самі діти, спочатку як слухачі, а пізніше - як учасники ігрових дій, тим самим ідентифікуючи себе з культурою свого народу.
Дослідження особливостей та педагогічних можливостей українського музичного фольклору доводить, що він, як феномен вітчизняної народної творчості, концентрує в собі народну філософію, етику й естетику має неоціненне значення в сучасній педагогічній практиці і є невід'ємною частиною навчально-виховного процесу молодших школярів на уроках музики.
У курсовій роботі розроблено методичні рекомендації щодо використання музичного фольклору на уроках музики у початковій школі. Зміст їх актуалізується використанням широкого кола методів музичного виховання й навчання, різноманітних ігор та кращих зразків українського музичного фольклору
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Основні методи національного виховання молоді, їх загальна характеристика
Система вищої освіти Болгарії
Використання демонстраційного досліду як засобу вивчення функціонування рослинного організму в розділі "Рослини"
Розв'язування задач на побудову в 7-9 класах курсу планіметрії середньої загальноосвітньої школи
Соціально-педагогічна реабілітація дітей з неблагополучних сімей