Сторінка
7
Знайомство з традиційним російським народним творчістю, проведення свят: Різдво, Зустріч весни
Музично-літературний матеріал
Наочності
Види діяльності
Самостійна робота дітей
Атрибути
Осеніни
Загадки, пісні, прислів'я, вірші про осінь, назви місяців, ігри.
Репродукції картин осені різних авторів.
Виконання пісень, музично-ритмічних рухів, хороводних і танцювальних рухів, сприйняття музики, читання віршів, ігри.
Знайти і розучити вірші та загадки про осінь.
Приготування осінніх салатів.
Різдво
Вірші, пісні до Різдва, колядки.
Різдвяна зірка, вертеп, легенда про Ісуса
Розучити колядки, зробити різдвяну зірку, маски і костюми для колядування.
Різдвяна зірка.
Масниця
Пісні, загадки, частівки про Масницю, ігри.
Репродукція картини Кустодієва «Масляна».
Скласти частівку про Масницю, розучити масничні ігри та пісні.
Опудало Масниці, млинці, вогнище.
Великдень
Пісні, вірші до Великодня.
Репродукції картин до Великодня.
Намалювати малюнок пасхального яйця.
Паска, паска, крашанки.
Трійця
Троїцькі ігри та пісні.
Репродукція картини Рубльова «Трійця».
Сплести вінок.
Берізка.
Працюючи над темою «Фольклорні свята як засіб прилучення молодших школярів до народної культури», я вивчила програми Є.Д. Критської, Т.С. Шмагіна, Г.П. Сергєєвої, Д.Б. Кабалевського та іншу літературу. Зробила наступні висновки: виховання і освіта в демократичному суспільстві не можуть ефективно функціонувати, не можуть просто навіть існувати поза народної педагогіки, без етнопедагогіки.
У даній роботі ми вивчили теоретичні основи поняття народної культури. Народна педагогіка – педагогіка національного розвитку, піднесення, відродження, одночасно це і педагогіка етнічного самовиховання, створює особистість патріота, сина народу з високорозвиненим почуттям національної гордості й людської гідності.
Етнопедагогіка, вивчає, досліджує народну педагогіку як систему народного виховання, є педагогікою національного порятунку. В даний час народна педагогіка продовжує залишатися самою головною конструктивною, самої творчої духовною силою в житті нації. Народна педагогіка, в тому числі, фольклорні свята розвиваються і набувають всю свою потужність за участю всіх верств населення, всього народу. Вона робить установку на творчу самостійність всіх і кожного. У збагаченні етнопедагогіки надзвичайно важливі: самонавчання, самовиховання, активну участь у взаємному вихованні. Серцевиною етнопедагогіки, її душею, є любов… Любов до дітей, праці, культури, народу, Батьківщини… Збагачуючись знаннями з народної педагогіки, вчитель зможе краще зрозуміти своїх учнів та їх сім'ї, стати справжнім вихователем юних. Важливість вивчення всіх пам'яток народної творчості давно визнана. Їх роль величезна. Вони вносять в життя своєрідний елемент, який з'єднує їх одним загальним почуттям любові до прекрасного, викликає повагу і неупередженість до мистецтва різних народностей, що є результатом натхнення і праці багатьох поколінь. Людина, введений у фольклор, – це людина, відкритий світу, з цікавістю і творчо відноситься до всіх явищ життя, відгукується на горі і радості інших людей, приймає і розуміє умовний образну мову художнього втілення дійсності, здатний перейняти досвід предків і передати його іншим поколінням.
Програма Д.Б. Кабалевського передбачає слухання і виконання народних пісень, але ця програма не передбачає вивчення фольклорних свят, а тільки поверхнево проговорюється вчителем.
Програма Є.Д. Критської включає в себе вивчення конкретних свят: «Широка масляна», «Зустріч весни» та інших. Через вивчення цих свят діти долучаються до народних традицій, використовуються на уроках різні види діяльності: музично-ритмічні рухи, гра на музичних інструментах, виконання пісень, ігри та інші.
Вивчивши ці програми, ми вважаємо за необхідне введення фольклорних свят в програму шкільного навчання. Тільки через залучення до народних свят і традицій, ми можемо показати всю красу, хоробрість, витривалість українського народу. У даній роботі представлений матеріал про фольклорних святах, традиціях, звичаях, методичні рекомендації з проведення фольклорних свят, народна педагогіка представлена, як частина народної культури. У параграфі методичні рекомендації відображені результати проведеної роботи. У ході роботи були реалізовані поставлені завдання. Ми вивчили теоретичні основи поняття народної культури, розкрили роль фольклорних свят у формуванні особистості молодшого школяра. Так само в нашій роботі ми постаралися визначити місце фольклорних свят в системі засобів народного виховання і розкрили їх роль у формуванні особистості молодшого школяра. Описали досвід роботи з даної проблеми в літературі, в історії, на практиці.
Ми вважаємо актуальним відродження народних традицій виховання в сім'ї та школі, які будуть сприяти ефективному введенню виховної роботи. Основними джерелами народного виховання є народні свята, обряди, ігри, іграшки, фольклор. Народна педагогіка буде сприяти розвитку національної самосвідомості, вихованню загальнолюдських цінностей.