Сторінка
4
Неписьменність
Фольклор – творчість усна. Він живе тільки в пам'яті людей і передається в живому виконанні «з вуст у вуста». Художні образи і навички передаються від виконавця, художника до слухача і глядача, від майстра до учня.
Традиційність
Різноманіття творчих проявів у фольклорі тільки зовні здається стихійним. Протягом тривалого часу складалися об'єктивні ідеали творчості. Ці ідеали ставали тими практичними і естетичними еталонами, відступ від яких було б недоцільним.
Варіативність
Варіювання є один із стимулів постійного руху, «дихання» фольклорного твору, а кожне фольклорний твір завжди як би варіант самого себе. Фольклорний текст виявляється «незавершеною», «відкритим» для кожного наступного виконавця. Наприклад, в хороводу грі «Бояри» діти рухаються скрізь «ряд на ряд», а крок може бути різним. В одних місцях це звичайний крок з акцентом на останньому складі кожного рядка, в інших – крок з притупуванням на останніх двох складах, у третіх – це змінний крок. Важливо донести до свідомості дітей думка, що у фольклорному творі співіснують створення-виконання і виконання-створення.
Таким чином, у педагогіці виділяють таку галузь як народна педагогіка – це система виховання людини від її народження до смерті. Дана система створювалася протягом багатьох років і повинна мати своє місце в сучасному навчанні.
Психолого-педагогічні особливості дітей молодшого шкільного віку
Межі молодшого шкільного віку, що збігаються з періодом навчання в початковій школі, встановлюються в даний час з 6–7 до 9–10 років. Молодший шкільний вік називають вершиною дитинства. Дитина зберігає багато дитячих якостей: легковажність, наївність, погляд на дорослого знизу вгору. Але він вже починає втрачати дитячу безпосередність в поведінці, у нього з'являється інша логіка мислення. Вчення для нього стає значущою діяльністю. У дитини змінюються інтереси, цінності, весь уклад його життя. У молодшому шкільному віці старі мотиви, інтереси втрачають свою спонукальну силу. Все, що має відношення до навчальної діяльності, виявляється цінним.
Навчальна робота в учня стає осмисленою і ефективною. З'являється пізнавальна потреба і потреба в саморозвитку. Це інтерес до змістовної сторони навчальної діяльності, до того, що вивчається, інтерес до процесу діяльності: як, якими способами досягаються результати, вирішуються навчальні завдання. Дитина повинна бути мотивована не тільки результатом, а й самим процесом учбової діяльності. Це також мотив власного зростання, самовдосконалення, розвитку своїх здібностей.
Згідно Л.С. Виготському, з початком шкільного навчання мислення висувається в центр свідомої діяльності дитини. Розвиток словесно-логічного, що думають мислення, що відбувається в ході засвоєння наукових знань, перебудовує і всі інші пізнавальні процеси: «пам'ять в цьому віці стає мислячою, а сприйняття – думаючим».
Згідно О.Ю. Єрмолаєву, протягом молодшого шкільного віку в розвитку уваги відбуваються суттєві зміни, іде інтенсивний розвиток всіх її властивостей: особливо різко (в 2,1 рази) збільшується об'єм уваги, підвищується його стійкість, розвиваються навички переключення і розподілу. До 9–10 років діти стають здатні досить довго зберігати увагу і виконувати довільно задану програму дій.
У молодшому шкільному віці пам'ять, як і всі інші психічні процеси, зазнає суттєвих змін. Суть їх полягає в тому, що пам'ять дитини поступово набуває рис довільності, стаючи свідомо регульованою і опосередкованою.
Початок навчання в школі веде до корінної зміни соціальної ситуації розвитку дитини. Він стає «суспільним» суб'єктом і має тепер соціально значущі обов'язки, виконання яких отримує суспільну оцінку.
У цьому віці відбувається поява і іншого важливого новоутворення – довільної поведінки. Дитина стає самостійним, сам вибирає, як йому чинити в певних ситуаціях. В основі цього виду поведінки лежать моральні мотиви, що формуються в цьому віці. Дитина вбирає в себе моральні цінності, намагається слідувати певним правилам і законам. Часто це пов'язано з егоїстичними мотивами, і бажаннями бути схваленим дорослим або зміцнити свою особистісну позицію в групі однолітків. Тобто їх поведінка так чи інакше, пов'язане з основним мотивом, домінуючому в цьому віці – мотивом досягнення успіху.
Протягом молодшого шкільного віку починає складатися новий тип відносин з оточуючими людьми. У свідомості дитини закладаються певні моральні ідеали, зразки поведінки. Дитина починає розуміти їх цінність і необхідність. Але для того, щоб становлення особистості дитини йшло найбільш продуктивно, важлива увага та оцінка дорослого.
Таким чином, молодший шкільний вік сенситивний для виховання у дитини моральних якостей. Дитина вбирає в себе знання як інтелектуальні, так і моральні. Значну роль у встановленні моральних норм та розвитку дитячих інтересів грає вчитель. Основне завдання якого – створення оптимальних умов для розкриття та реалізації можливостей дітей з урахуванням індивідуальності кожної дитини.
Фольклорне свято в системі засобів народного виховання
Багато філософів і історики доводили, що незнання минулого неминуче призводить до нерозуміння сьогодення.
Виховання учнів на традиціях української культури – одне з головних напрямків оновлення змісту педагогічного процесу. Активна розбудова навчального процесу на основі ознайомлення учнів з українськими сімейно-побутовими традиціями, з народними піснями і танцями, промислами, ремеслами, святами та обрядами проводиться в багатьох школах України. Такий інтерес пояснюється наступними причинами:
Без знань основ народного життя, рідного фольклору, класичного мистецтва неможливо виховувати інтерес і повагу до культури інших народів: Якщо випускник не знає витоків своєї національної культури, йому чужа й культура іншого народу.
Український образ життя багато в чому втрачений, але ж він заснований на гармонійному існуванні людини з природою, на взаємній повазі і ладі в сім'ї. У відносинах між молодими людьми і людьми похилого віку, між віруючими і невіруючими людьми.
Розкрити ці та інші секрети українського життєвого укладу і передати їх педагогічними засобами підростаючому поколінню – одна з найважливіших завдань.
Народна творчість не тільки невичерпне джерело мудрості і краси, але і неоціненне засіб виховання, прилучення сучасних підлітків до скарбів усної художньої, прикладної фольклорної культури.
Інтерес до народної творчості, в тому числі і до свят наших предків, виник у зв'язку із змінами соціального ладу в нашій країні, тому що багато що було втрачено. З'явилася необхідність вивчення народної творчості – це виявляється у відродженні старовинних свят і обрядів, збільшення кількості спеціалізованої літератури з народної творчості, появу на телебаченні і радіо спеціальних передач з фольклору та етнографії.
Свята в українському селі минулого становили важливу сторону суспільного і сімейного життя. Селяни навіть казали: «Ми цілий рік працюємо для свята».
Свято – час відпочинку, веселощів, радості, відчуття повноти життя, час, коли люди усвідомлювали себе частиною єдиного співтовариства. Свято релігійною свідомістю людей сприймався як щось священне, протилежне буднях – повсякденному житті.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Роль контролю у вивченні німецької мови
Організація контролю навчальних досягнень учнів початкових класів на уроках природознавства
Розробка педагогічного курсу професійного виховання "Механізми та елементи трансмісії"
Дитині, як носію мови, необхідна зона мовного розвитку
Розвиток фізичних якостей у молодших школярів