Сторінка
6
Але найбільш сприятливий для впровадження фольклорного матеріалу 4 клас. Це тема: «Музика мого народу». Тут представлені жанри російських народних пісень (солдатські, частівки, історичні, обрядові. Календарно-тематичні та ін) в різних видах діяльності. Народна пісня є одним із найцікавіших і улюблених жанрів будь-якого фольклорного свята.
В даний час існує безліч програм, в основі яких лежить концепція Д.Б. Кабалевського. Дана концепція дала не тільки яскравий образ уроку музики, але і образ вчителя. Ідеї програми – пріоритет загальнолюдських цінностей, спрямованість до збереження та вихованню духовної культури – актуальні і сьогодні.
У програмі з музики під керівництвом авторів Є. Критської, Г. Сергєєвої, Т. Шмагіна особлива увага приділяється знайомству з історією, культурою свого народу. Починаючи з першого класу, в дітях закладаються основи патріотизму, моральності і доброти.
Музичний фольклор представлений у навчально-методичному комплекті як синкретично вид мистецтва, який тісно переплітається з життям, побутом, народними традиціями. Тому жанри пісенного та інструментального народної музичної творчості, свята українского народу розглядаються в широкому життєвому контексті, у тісному зв'язку з історією, природою, життям української людини.
На уроках головне пробудити в дітях інтерес до народної, рідний музиці, до музичних занять. Розвинути вже наявний у них життєво-музичний досвід, захопити, використовуючи доступний матеріал, знайомлячись з народними традиціями, звичаями, святами, долучити до цінностей народної творчості, тому що в ньому втілення не просто минулого культури, але й моральні властивості і здібності людської душі.
З різними жанрами народної музики діти починають знайомитися на уроках вже в першому класі. До четвертого року навчання накопичується певний багаж знань і відбувається узагальнення досвіду. Фольклор розглядається як окрема, багата, різноманітна галузь культури, куди вплетені усне, прикладне, музичне народна творчість.
У розділах «Гори, гори ясно щоб не згасло» з 2 по 4 клас приділяється особливе місце фольклорним свят. Входить у програму підготовка і проведення таких свят як: Різдво, Проводи зими, зустріч весни, Вербна неділя, Великдень, Трійцю день.
Велике значення у вихованні дитини має знайомство з історією Батьківщини, його історичною спадщиною. Великі події в історії, славні діяння предків завжди були в числі важливих факторів соціалізації. Діти розучують історичні, військові пісні, слухають легенди, билини і перекази про славні синів і героїв Вітчизни, знайомляться з великими музичними творами композиторів-класиків, що відображають різні історичні події рідної Батьківщини.
Безперечно, що уроки музики, присвячені традиціям і свят російського народу, можуть мати логічне продовження і в позаурочній роботі з молодшими школярами.
Таким чином, включення фольклорного матеріалу в програми з музики в початковій школі спрямоване на:
1) формування основ музичної культури в тому числі і фольклорної;
2) оволодіння практичними вміннями та навичками у навчально-творчої діяльності;
3) виховання любові до та інтересу до музики і музичних занять; музичного слуху, почуття ритму, дикції, співочого голосу, музичної пам'яті, образного мислення, уяви; творчих здібностей у різних видах музичної діяльності;
4) освоєння музичних творів і знань про музику;
5) оволодіння практичними вміннями та навичками у навчально-творчої діяльності: співі, слуханні музики, грі на елементарних музичних інструментах (ложки, тріскачки, бубни і т.д.).
Таким чином, фольклорні свята несуть у собі важливі передумови для формування музичної культури, як невід'ємної частини духовної культури школярів, що є спільною метою масового музичної освіти. Тому цей досвід може бути рекомендований будь-якому вчителеві музики початкової школи, а також допоможе в організації позакласної роботи.
Рекомендації, як результат проведеної дослідницької роботи
Велике і різнобічний вплив народних свят на особистість дитини дозволяє використовувати їх як сильне педагогічний засіб. Сама дитина при цьому відчуває задоволення, радість. Тематика та зміст російських народних свят мають моральну спрямованість.
Участь дітей в українському народному святі дозволяє формувати досвід моральної поведінки, уміння діяти відповідно з моральними нормами.
Виходячи з цього, можна виділити наступні рекомендації: підготовку до свята слід здійснювати поступово, на заняттях з ознайомлення з оточуючим, з художньою літературою, фізкультурних, музичних і ін;
зміст кожного свята має сприяти вихованню моральної поведінки;
необхідно ретельно продумувати поєднання на святі різних видів мистецтв;
підготовка до свята не повинна бути тривалою і напруженою, стомлюючої дітей;
необхідно приділяти увагу максимальної активності участі всіх дітей в народному святі;
не можна вибирати для виступу на святі тільки здібних і талановитих дітей; в програму свята треба включати рухливі ігри, хороводи, танці, розучені з невеликими підгрупами, виступи дорослих героїв;
за тривалістю та змістом свята не повинні бути> млосно для дітей і перенасичені;
в день свята проводити заняття не слід;
після свята в наступні дні за бажанням дітей можна повторити пісні, хороводи, ігри, які їм сподобалися. Це дозволяє закріпити святкові враження, ще раз отримати задоволення від виступу;
всі організаційні питання з підготовки до проведення свята обговорюються заздалегідь;
для підготовки і проведення свят необхідно чітке перспективне планування, щомісячне включення народних свят у педагогічний процес, що сприяє розвитку моральних норм;
велику увагу потрібно приділяти змістовності сценаріїв фольклорних свят, сприяють вихованню моральної поведінки, дружніх взаємин дітей у класі;
тематика і музичний репертуар свята повинні ускладнюватися в зв'язку з віковими особливостями дітей;
діти повинні брати посильну участь у підготовці свят і розваг. Воно у свою чергу є важливою умовою виховання моральної поведінки;
свято можна проводити в двох близьких за віком класах;
всі фольклорні свята і розваги повинні доставляти дітям радість, створювати веселий настрій;
розвивати ініціативу і самостійність;
свята повинні збагачувати життя дітей радісними переживаннями;
в ході народного свята і розваг необхідно розвивати творчу активність дітей, їх пізнавальні процеси.
Річний коло традиційних українських свят – невід'ємна частина залучення дітей до традицій української старовини. Тому при включенні свят у виховний процес у початковій школі слід це враховувати.
Результатом вивчення програм стали рекомендації щодо впровадження конкретних фольклорних свят в початковій школі:
1 і 2 клас
3 та 4 клас
Програма 1 (на прикладі програми Д. Кабалевського)
Знайомство з традиційною українською народною творчістю
Проведення свят: Осеніни, Різдво, Святки, Зустріч весни, Масляна, Великдень, Трійця
Програма 2 (на прикладі програми Є. Критської)
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Переваги відкритої освіти
Підсистема вправ для формування граматичних навичок аудіювання і читання на початковому ступені навчання англійської мови в середній загальноосвітній школі
Особистісні відносини вчителя і учня
Підвищення рівня інформаційної культури майбутніх вчителів іноземних мов
Роль контролю у вивченні німецької мови