Сторінка
1

Переваги відкритої освіти

Нова освітня парадигма відображає потреби людської цивілізації у XXI столітті. У світі йдуть глибинні й об'єктивні процеси формування єдиного відкритого освітнього простору. Новим принципом освіти стає управління знаннями, а новими технологіями - формалізація створення знань, передача та поширення знань та доступу до знань і контролю знань. Саме тому, рівноправний доступ до таких технологій слід забезпечити на усіх рівнях системи освіти. З цією метою створюються спеціалізовані освітні структури відкритого типу. навчання освіта класичний

Рух відкритої освіти в останні два десятиліття є однією з визначальних тенденцій розвитку системи вищої освіти у багатьох країнах. Про це свідчать як об’єктивні зміни у навчальних закладах і навчальному процесі, так і численні дискусії щодо проблем і перспектив відкритої освіти та дедалі більша увага до відкритої освіти провідних міжнародних установ, зокрема освітніх та наукових інституцій та проектів, благодійних фондів, міжурядових та міждержавних організацій, включно з Організацією Об’єднаних Націй.

Поширення принципів відкритої освіти, напевно, найпомітніше проявляється в тому, що вимоги відкритості дедалі більше стають стандартом діяльності окремих освітніх установ і цілих національних освітніх систем. Щораз більше університетів виставляють у відкритий доступ навчальні курси та інші матеріали. Все більша кількість навчальних модулів та цілісних курсів, що розробляються і використовуються окремими авторами і авторськими колективами освітян, з’являються на відкритих освітніх ресурсах на зразок провідного міжнародного ресурсу освітніх і навчальних матеріалів Connexions. Успішний досвід, загальніші підходи і методики, як і конкретні рішення відкритої освіти, активно переймаються і впроваджуються у країнах, які виявляють реальну зацікавленість у швидкому підвищенні рівня доступності і якості освіти. Найуспішніше це зараз робиться у деяких державах Європейського союзу та Азії.

Для українських фахівців цікавими і корисними у першу чергу можуть бути приклади впровадження на державному рівні стандартів і програм відкритої освіти у Великобританії, створення і використання відкритих навчальних курсів на основі досвіду США (передусім OpenCourse Ware MIT), у вищих навчальних закладах Китайської Народної Республіки, перенесення на всю національну освітню систему тієї ж високопродуктивної моделі OpenCourseWare з використанням конкретних технічних рішень проекту Connesions у В’єтнамі.

Розвиток системи освіти в нинішніх умовах відбувається на засадах парадигми випереджаючої освіти, інструментом якої є технологія відкритого навчання. Подібна система дає можливість кожному учню вибудувати ту освітню траєкторію, що найбільше повно відповідає його освітнім і професійним здатностям

Світ, що змінюється, пред'являє кардинально нові вимоги до змісту освіти: вона має бути гранично насичена основоположними цінностями, знаннями й сенсом. Таким чином, розвиток системи освіти в нинішніх умовах визначається необхідністю безперервної, гнучкої, модульної, самостійної, випереджаючої, розподіленої освіти, що забезпечується реалізацією принципів відкритої освіти. Принципи відкритого навчання передбачають надання студентові широкого вибору можливостей у рамках різних аспектів навчального процесу. Вибір може бути наданий щодо місця й часу навчання, студент може вибирати вміст навчальних програм, їхню інтенсивність, методику, застосовувані мультимедійні матеріали, форму оцінки знань.

Відкрите навчання технічно реалізується на основі дистанційних технологій навчання, однак між відкритим і дистанційним навчанням не можна ставити знак рівності. Дистанційне навчання являє собою сукупність сучасних педагогічних, комп'ютерних і телекомунікаційних технологій, методів і засобів, що забезпечує можливість навчання без відвідування навчального закладу, але з регулярними консультаціями у викладачів навчального закладу. Відкрите навчання являє собою певну філософію, в основі якої лежить розширення доступності й особистого вибору в процесі навчання, у той час як дистанційна освіта зв'язана винятково зі способами передачі знань.

Специфіка відкритої системи освіти, полягає ще й в тому, що освітня система має бути здатна не лише озброювати знаннями, але й, внаслідок постійного і швидкого оновлення знань в нашу епоху, формувати потребу у безперервному самостійному оволодінні ними, стимулювати творчий підхід до отримання знань впродовж усього активного життя людини.

Глобальною метою відкритої освіти є підготовка осіб, що навчаються до повноцінної і ефективної участі в громадській і професійній галузях в умовах інформаційного суспільства. Відкрите навчання включає студента в розгорнуті системи інформаційних баз даних, знімає просторово-часове обмеження в роботі з різними джерелами інформації.

Отже, інформація та її вільне поширення відіграють вирішальну роль. Інформаційні мережі самі по собі не нові. Але об'єднання цифрової обробки даних комп'ютерами, телекомунікацій, сучасних способів аудіо-відео представлення інформації, оптоволоконних каналів передачі інформації значно збільшують можливості таких мереж, призводячи до створення нових інформаційних технологій. У них відео-аудіозасоби, комп'ютерні і телекомунікативні засоби комбінуються новими несподіваними способами. При цьому вимоги для користувачів стають усе більш простими, а інформаційні послуги - більш індивіулізованими. Таким чином, відкрита освіта поступово стає рівноправною альтернативою існуючої класичної системи освіти.

Відкрита освіта – це рух, що вже набув великого поширення і впливу та, цілком можливо, визначатиме розвиток всієї системи освіти, культури викладання і навчання на десятки кроків вперед.

Ідеї і інструменти відкритої освіти передусім спрямовані, поряд із забезпеченням більшої доступності, на поліпшення якості освіти, чого, зрозуміло, сьогодні легше досягти через дистанційне стаціонарне навчання. Напевно, таке становище зберігатиметься ще й завтра, і післязавтра. Звичайно, окреме місце тут посідає надзвичайно важлива для сучасного світу сфера безперервної освіти протягом усього життя людини. Тут можливості дистанційного навчання у поєднанні з іншими складовими відкритої освіти обіцяють вже найближчим часом змінити становище на краще і перетворити безперервну освіту з добрих побажань політиків і посадовців на повсякденну реальність, що поліпшує умови життя мільйонів людей.

Відкрита освіта з допомогою нових технологій має на меті поліпшити традиційний навчальних процес, відкрити для нього нові можливості. Вона з усіма її технічними і організаційними новаціями має цілковито традиційну мету: передавати накопичені і отримувати нові знання в рамках традиційних освітніх соціальних систем, що склалися віками – університету, школи, спільноти колег-викладачів. Відкрита освіта зараз просто дає традиційній освіті діяльності нові, потенційно надзвичайно потужні засоби, інструменти і прийоми іх використання; цей позитивний потенціал у деяких аспектах реалізується вже зараз, інші його елементи для отримання адекватних сподіванням результатів потребують тривалого розвитку і відповідної творчої роботи.

Перейти на сторінку номер:
 1  2 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: