Сторінка
10

Використання технік декоративного розпису у формуванні творчої особистості на уроках образотворчого мистецтва

Вид діяльності: зображення на площині.

Обладнання: для вчителя - зразки робіт майстрів петриківського розпису; для учнів - гуашеві фарби, пензлі, простий олівець, склянка з водою, альбом.

Хід уроку:

І. Організаційний момент

II. Повідомлення теми та мети уроку

III. Мотивація навчальної діяльності

Слово вчителя:

Народними майстрами декоративного розпису створена невичерпна скарбниця надзвичайно різноманітних орнаментів. У с. Петриківка Дніпропетровської області, старанно зберігають чудові традиції декоративного розпису. Ще в довоєнні роки була створена спеціальна школа, яка готувала майстрів цього мистецтва, її керівником була Тетяна Якимівна Пата. З часу відкриття школа випустила багато талановитих вихованців. У ній прагнули зберегти творчі особливості та індивідуальність кожного учня.

IV. Формування нових знань, умінь, навичок

Розповідь учителя:

Давайте розглянемо твори майстрів Петриківського розпису. Типовим його прикладом є симетрична врівноваженість композиції. Композиція - це розміщення і співвідношення елементів у певному порядку. Найпростішим елементом композиції може бути "бігунець". Це досить динамічний і цікавий орнамент. Розпис "бігунця" починають з ажурного листя, розташовуючи листочки на однаковій відстані один від одного. Потім їх сполучають хвилястою лінією, доповнюють композицію легкими мазками, утворюючи ними "пірчасте листя" та "билинки".

Існують композиції, які нагадують гірлянду, спіраль, кущик, трикутник, чотирикутник, вісімку. (На аркуші паперу, закріпленому на дошці, учитель демонструє виконання композиції розпису.)

Велике значення у створенні композиції має підбір кольорів. Поєднання таких кольорів, як червоний, жовтий та коричневий, надають орнаменту святкового настрою.

Взагалі кольори Петриківки дуже яскраві. Кольорові гармонії утворюються з обмеженої кількості фарб. У кожного майстра є свої улюблені тони. Наприклад, основним центральним елементом є велика синя квітка. Додаємо до неї другорядні: жовтогарячі квіти, широке і пірчасте листя. Складаючи свою композицію, використовуйте елементи, які ми з вами вивчили на минулому уроці. Спочатку продумайте, для чого ви будете її складати. Це може бути листівка, тарілка, кришка шкатулки, ложка чи кухонна дощечка.

І пам'ятайте, щоб навчитися робити що-небудь досконало, потрібна постійна практика.

V. Практична діяльність учнів

Робота в группах: гра "Спільний проект".

Учитель об'єднує учнів у групи по чотири-п'ять чоловік і розподіляє між ними ролі спікера, посередника та доповідача. Кожна група отримує завдання (скласти композицію для оформлення листівки, тарілки, кришки шкатулки, ложки, кухонної дощечки) та інструкцію щодо організації роботи.

Спікер (керівник) зачитує членам групи завдання, організовує порядок виконання композиції, пропонує учасникам висловлюватися з власними пропозиціями щодо її складання, підбиває підсумки виконаної роботи. Посередник стежить за часом і допомагає групі у створенні композиції. Доповідач висловлює думки групи, доповідає про результати роботи.

Під час роботи вчитель обходить усі групи, допомагає учням, не відволікаючи уваги на себе. Під кінець заняття кожна група презентує свою композицію розпису виробу і пояснює, чому саме нею можна прикрасити ту чи іншу річ.

VI. Інструктаж.

Обдумати і обрати композицію, яку будете виконувати;

Розподілити хто яку частину роботи буде малювати;

Спочатку зробити ескіз олівцем, а потім розфарбовувати;

Виконати композицію і разом обдумати як будете її презентувати.

VIΙ. Презентація робіт і їх оцінювання.

Учні демонструють роботу, доповідач презентує, розповідаючи який предмет вони оздоблювали, чому саме такий орнамент обрали, як можна назвати їхню композицію.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: