Сторінка
4
Згідно з Порядком № 115, якщо сума заборгованості з обов’язкових платежів до бюджету менша від суми, вказаної у векселі, то залишок суми погашеного казначейського векселя зараховувався в рахунок наступних платежів і не підлягав поверненню. Облік сум, зарахованих у сплату обов’язкових платежів до державного бюджету, вели податкові органи у реєстрі “Погашення заборгованості з податків векселями Державного казначейства”. Форма реєстру визначалась Державною податковою адміністрацією України. Суму казначейського векселя, що погашався в рахунок сплати обов’язкових платежів, державні податкові органи відображали на особистому рахунку платника податку датою прийняття рішення Головним управлінням Державного казначейства про погашення казначейського векселя. Регіональні управління Державного казначейства щомісячно подавали звіт про погашення казначейських векселів Головному управлінню Державного казначейства України. При такому механізмі погашення векселів Державного казначейства України виникала проблема, яка полягала у зловживанні бюджетними установами та організаціями при розрахунках зі своїми постачальниками. Так, кредитор бюджетного підприємства, дізнавшись про можливість отримання векселя Державного казначейства України, оформляв документи на суму, що значно перевищувала реальну заборгованість перед бюджетом. Зробити це було неважко у зв’язку з тим, що вексель видавався на суму заборгованості станом на будь-яку звітну дату або на дату строку оплати векселя. У такій ситуації підприємство-векселедержатель було незацікавлене чекати строку оплати векселя і прагнуло максимально швидко продати його, не рахуючись з можливими втратами. Вірогідні покупці реально оцінювали ситуацію і намагалися максимально знизити ціну. У результаті цього, вексель продавався приблизно за 50 % від його номінальної вартості. Забезпечити облік збитків було неможливо, оскільки сума номіналу векселя була врахована при розрахунках із постачальниками і замовниками. З метою зниження збитків, підприємству нічого не залишалось як завищувати ціни на продукцію для державних потреб. Така ситуація часто зустрічалась у практиці обігу простого векселя Державного казначейства України. Крім того, податковим службам не вистачало оперативності в повідомленні обслуговуючої банківської установи про погашення векселя. Це призводило до того, що при надходженні коштів на розрахунковий рахунок підприємства, на підставі даних картотеки № 2 (накопичувальні дані заборгованості за платежами в бюджет, виконавчі документи тощо), ці кошти одразу ж списувались банком. При своєчасному надходженні інформації від податкової інспекції про погашення заборгованості за платежами до бюджету векселями Державного казначейства України цього б не відбувалося.
Отже, нормативна база обігу векселів Державного казначейства України була не до кінця розробленою. Якщо держава приймає на себе будь-які зобов’язання з погашення своєї кредиторської та дебіторської заборгованості у вексельній формі, то повинні бути затверджені не тільки нормативні документи Кабінету Міністрів України, але і прийнятий відповідний закон, який би регулював цей механізм. Крім того, нормативні акти, які регулюють вексельний обіг, повинні повністю відповідати міжнародним і вітчизняним законодавчим актам.
Інші реферати на тему «Фінанси»:
Міжнародний лізинг в системі світогосподарських зв’язків
Валютні системи
Особливості організації та функціонування інфраструктури ринку цінних паперів
Аналіз ліквідності (платоспроможності) підприємства
Фінансова діяльність держави. Організація страхування в Україні і відносини, що регулюються в ньому фінансовим правом. Правові основи та особливості фінансування видатків енергетики та транспорту