Сторінка
2
1) у такий-то період часу (наприклад, “платити з 1 по 20 квітня 2000 року”);
2) у такий-то період часу від будь-якої дати (наприклад, “платіть протягом тижня від дати пред’явлення”, “протягом року від складання платіть” тощо);
3) у такий-то час від здіснення певної дії або настання події (наприклад, “через 3 дні від підписання угоди сплачуйте” тощо);
4) у такий-то час до будь-якого строку;
5) строк платежу, визначений календарною датою, прорахованою за календарем, який не має офіційного застосування у місці складання векселя;
6) альтернативні строки платежу.
Згідно із Законом України “Про цінні папери фондову біржу” встановлення строку платежу способом, не передбаченим законодавством, позбавляє документ сили векселя.
Що стосується способу платежу, то згідно з порядком застосування Інструкції № 269 погашення векселя Державного казначейства України здійснювалось Головним управлінням Державного казначейства України лише шляхом зарахування суми векселя у сплату його держателем недоїмки з обов’язкових платежів, що у повному обсязі надходили до державного бюджету. Для цього кредитор повинен був подати такі документи:
1) заяву на оплату векселя Державного казначейства України;
2) виписку з реєстру на право володіння казначейськими векселями;
3) акт прийому-передачі векселів до Головного управління Державного казначейства;
4) довідку з податкової адміністрації (інспекції), що він є платником відповідного податку;
5) довідку про підтвердження недоїмки із зазначеного податку.
Головне управління Державного казначейства на підставі вищевказаних документів проводило оплату векселів Державного казначейства України та надсилало повідомлення про зазначену операцію до Державної податкової адміністрації, а копію – Управлінню Державного казначейства України за місцем реєстрації платника податку. Вексель видавався у межах встановлених лімітів за відповідними кодами бюджетної класифікації головному розпоряднику бюджетних коштів, а сума, вказана в ньому, не повинна була перевищувати суми недоїмки за обов’язковими платежами кредитора або інших учасників вексельного обігу. Суми податкової заборгованості, погашені векселями Державного казначейства України, Державна податкова адміністрація України відображала у своїй звітності як надходження доходів до державного бюджету. Але такий порядок застосування векселів мав певні негативні наслідки.
Розглянемо порядок застосування векселів Державного казначейства України у 2000 році. Спочатку необхідно відповісти на питання: як у процесі планування Державного бюджету України 2000 року врахувати надходження до бюджету від зарахування векселів Державного казначейства України у сплату податків до Державного бюджету? Згідно з Порядком № 115, таке зарахування можна було здійснювати у будь-який момент до настання терміну платежу за векселем Державного казначейства України.
Таким чином, неможливо спрогнозувати суму, яка буде погашена в рахунок надходження обов’язкових платежів до бюджету векселями Державного казначейства України. Але ж планування дохідної частини бюджету України повинно бути максимально точним у зв’язку з тим, що це впливає на подальше планування місцевих бюджетів усіх рівнів, і, крім того, – на розмір дефіциту Державного бюджету України.
Незважаючи на появу Інструкції № 269, невирішеними залишилось багато інших питань, наявність яких ставило випуск казначейських векселів під загрозу. Зокрема, Державне казначейство України наполягало на тому, щоб видача і погашення казначейських векселів здійснювалась тільки в межах одного бюджетного року. Якщо ж векселі будуть погашатися протягом року з моменту їх видачі, то Верховна Рада України, розглядаючи бюджет на рік, в якому будуть погашення, повинна передбачити та затверджувати надання коштів на погашення цих зобов’язань. А гарантії в тому, що парламент погодиться затвердити надання коштів, необхідних для погашення раніше випущених векселів Державного казначейства України немає, оскільки рішення про їх погашення в наступні роки буде прийматися без відома народних депутатів. Мабуть, саме тому не розглядалось питання про випуск векселів на більш довгий період. Крім того, у випуску зміни складу Верховної Ради України, невідомо, чи побажають нові депутати підтвердити зобов’язання, взяті іншими. Крім того, бюджет на наступний рік починає розроблятися ще в середині поточного року, а це означає, що зобов’язання за векселем, який видано у листопаді зі строком погашення через рік, вже не будуть враховані при складанні нового бюджету. Тобто з погашенням можуть виникати певні проблеми і вони виникали. Враховуючи названі вище факти, рішення про видачу казначейських векселів у межах одного бюджетного року повинно було приймати Міністерство фінансів України, а рішення про видачу на наступні роки – Верховна Рада України. Але, цей механізм не було розроблено. Щоправда, навіть, якщо векселі і погашались би в межах бюджетного року, то певні проблеми все ж таки б залишились.
Так, Державне казначейство України, видаючи векселі, мало твердо знати, що, наприклад, у вересні-жовтні з’являться доходи, із яких воно зможе погасити ці векселі. Враховуючи сьогоднішні реалії з бюджетними надходженнями ніякої впевненості в цьому не було. Так, наприклад, за 5 місяців 1999 р. – дохідна частина бюджету була сформована на 50 відсотків від запланованого . Крім того, якщо б було заплановано перенесення зобов’язань за казначейськими векселями на наступний рік, то могла виникнути ще одна проблема. Видача векселів – це, по суті, те ж саме фінансування, яке автоматично збільшує дефіцит державного бюджету та зобов’язання держави в цілому. Тим самим Державне казначейство України збільшує видатки, які не будуть підкріплені формуванням дохідної частини.