Сторінка
4
Сьогодні вже недостатньо вміти самостійно освоювати й накопичувати інформацію, коли рішення готуються і приймаються на основі колективного знання. Це свідчить про те, що людина повинна мати певний рівень культури роботи з інформацією.
Слід зазначити, що проблема інформатизації суспільства обговорюється сьогодні вченими все ширше. Оскільки отримання інформації про події, що відбуваються в країні та світі, уже не вимагає безпосереднього спілкування між людьми, людина все більше ізолюватиметься від суспільства, піддаватиметься впливу ілюзії незалежності від ного.
Інтернет у навчанні географії . Можливості й ресурси Інтернету, які можуть бути використані вчителем географії під час навчання основ географічних знань школярів, містять у собі: www (Всесвітня мережа), e-mail (електронна пошта), телеконференції.
За обсягом інформації Інтернет випереджає всі сучасні джерела. Найчастіше з Інтернету можна отримати таку інформацію, яку з інших засобів інформації отримати дуже складно. Використання цієї інформації можливо у кількох напрямках.
Ілюстративний матеріал. З Інтернету можна брати чимало ілюстративного матеріалу – фотографії, схеми, карти, малюнки.
Технічне виконання таких ресурсів досить різноманітне. Карти міст можуть бути просто сканованими з паперових карт, з відповідним інформаційним наповненням. Іноді на основі сканованих карт створюються розширені інформаційні ресурси: можливість масштабування зображення, можливість пошуку потрібної вулиці, відображення маршрутів транспорту всередині міста, місце розташування основних міських пам’яток, навчальних закладів і підприємств, органів міського управління, усіх рівнів влади.
Іноді карта міста являє собою окремий проект, наприклад, як карта Запоріжжя або Дніпропетровська.
Крім звичних географічних карт в Інтернеті можна знайти досить специфічні картографічні ресурси – атласи автомобільних шляхів, атласи залізниць, карту радіактивного забруднення території України.
Ще одне джерело натхнення для авторів картографічних ресурсів – курортні зони України, зокрема Крим. Сайтів присвячених географії Криму, дуже багато.
Наявні картографічні ресурси, їхній зміст і технічне виконання дозволять сформулювати їхні переваги щодо застосування в навчанні географії:
об’єктивність наданої інформації;
інтерактивність;
швидкодія і швидкість завантаження під час ітерацій;
можливість відображення на карті нумерації будинків на певній вулиці певного міста;
можливість відображення на карті об’єктів: залізничні вокзали, автовокзали, готелі, кінотеатри, навчальні заклади тощо;
можливість відображення на карті підприємств, що працюють у певному місті;
можливість відображення на карті маршрутів міського транспорту, а отже, можливість складання маршруту для користувача з пункту А до пункту Б в цьому місті;
комплексність інформації, що надається (тобто має надаватися додаткова інформація про місто, органи міської адміністрації);
підтримка кількох мов: англійської, російської, української (за абеткою).
В Інтернеті можна знайти й величезну кількість карт з різних тем. Прикладом цьому може бути використання демографічних карт у 9 класі. Можна знайти цікаві карти з метеорології. Усе це надає процесу навчання дітей більшої наочності і створює в учнів певні уявлення про світ у цілому й конкретні області.
Проектні роботи. Під час роботи з Інтернетом можна з успіхом розввиватипроектну діяльність учнів. Проекти можна здійснювати за двома напрямами. З одного боку, можна давати дітям задання створити проект, результатом якого буде усний виступ на уроці, а з іншого – можна ускладнити завдання і попросити створити слайд-шоу з певної теми з перспективою демонстрації результатів роботи в класі на уроці.
Сервери www можуть стати в пригоді:
1) учителеві – для пошуку додаткової та оновленої інформаціїдо уроків у процесі їх підготовки;
2) учням – для пошуку інформації в процесі підготовки різноманітних творчих робіт (доповідей, рефератів, ділових ігор, навчальних конференцій тощо).
У процесі роботи у www і вчитель, і учень зіштовхуються з проблемою пошуку необхідної інформації. У цьому їм можуть допомогти особливі пошукові сервери.
Застосування комп’ютерних програм у процесі навчання з географії
У навчанні використовуються різні способи доставки навчального матеріалу і відповідно різні типи компю’терних програм. До класукомп’ютерних програм навчального призначення належить будь-який програмний засіб, спеціально розроблений або налаштований для застосування в навчальному процесі. Методики застосування можуть бути оформлені у вигляді текстових матеріалів, а також можуть бути введені в програмний засіб у вигляді окремого файлу або контекстної допомоги.
Комп’ютерні програми навчального призначення можуть бути класифіковані за типами так:
компютерні підручники;
предметно орієнтовані середовища (мікросвіти, що моделюють програми, навчальні пакети);
лабораторні практикуми;
програми-тренажери;
контрольні програми;
довідники, бази даних навчального призначення.
Комп’ютерний підручник – це програмно методичний комплекс, що забезпечує можливість самостійно освоїти навчальний курс або його великий розділ. Він поєднує властивості звичайного підручника, довідника, задачника і лабораторного практикуму і має такі властивості:
забезпечує оптимальні для кожного конкретного користувача послідовність і обсяг різних форм роботи з курсом, що полягає в чергуванні вивчення теорії, пояснення прикладів, методів розв’язання типових задач, проведення самостійних досліджень і формування мотивів подальшої пізнавальної діяльності;
забезпечує можливість самоконтролю якості набутих знань і навичок;
прищеплює навички дослідницької діяльності;
заощаджує час учня, необхідний для вивчення курсу.
Комп’ютерний підручник може бути реалізований у вигляді книги з комплектом дискет або CD-дисків. Книга являє собою посібник з вивчення курсу, що містить: виклад теорії, прикладів, методів розв’язання задач; рекомендації щодо роботи з програмною частиною комплексу; засоби контролю знань.
Дискета містить навчальні програми різних типів, що забезпечують комп’ютерну підтримку курсу.
Основні вимоги до комп’ютерного підручника:
1) має сприяти вивченню курсу за допомогою лише книги та програмного забезпечення; надавати учневі можливість оптимального поєднання різних способів вивчення курсу;
2) усі інструкції щодо використання програмного забезпечення (якщо вони потрібні) мають бути наведені в тексті підручника у відповідних місцях;
3) кожен елемент програмного забезпечення має задовольняти всі вимоги, що висуваються до програм відповідного типу.
Комп’ютерні довідники, бази даних навчального призначення. Програми цього класу призначені для зберігання і надання учням різноманітної навчальної інформації довідкового характеру. Для них характнрні ієрархічна організація матеріалу й засоби швидкого пошуку інформації за різними ознаками або контекстом.
Вимоги до комп’ютерних довідників, баз даних навчального призначення
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Правові сім’ї сучасного світу
Методика організації різнопланової діяльності школярів
Використання додаткового матеріалу на уроках природознавства
Аналіз педагогічного досвіду формування графічних умінь у молодших школярів на уроках трудового навчання
Система екологічного виховання учнів на уроках географії